"פגיעה חמורה בחירות": השב"כ ימשיך לעקוב אחרי האזרחים

אושר המשך השימוש באיכוני השב"כ ושאר כלי השב"כ בין היתר למעקב וניטור בקרב אזרחי מדינת ישראל בשם המאמץ כנגד הקורונה • כל הפרטים על ההחלטה הנמהרת

"פגיעה חמורה בחירות": השב"כ ימשיך לעקוב אחרי האזרחים

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ צבי האוזר, דנה היום (ב'), בהחלטת הממשלה מיום 18.11.20 להכריז על הסמכת השב"כ לבצע פעולות מול הקורונה מיום 19.11.20 ועד ליום 09.12.20. הוועדה החליטה, ברוב קולות, לאשר את ההכרזה, אך רק עד ליום 03.12.20, כולל.

כזכור, חוק הסמכת שירות הביטחון הכללי לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות נגיף הקורונה החדש וקידום השימוש בטכנולוגיה אזרחית לאיתור מי שהיו במגע קרוב עם חולים (הוראת שעה), אושר בוועדה ובמליאת הכנסת בסוף חודש יולי. על פי החוק, בכל פעם רשאית הממשלה להכריז על הסמכת שב"כ לתקופה של עד 21 יום, והכרזה זו מובאת לדיון בוועדה החוץ והביטחון, אשר יכולה לאשרה, לא לאשרה, או לאשרה לתקופה קצרה יותר.

יו"ר הוועדה, ח"כ האוזר, פתח את הדיון ואמר: "זהו הדיון ה-11 שהוועדה מקיימת בנושא בחצי השנה האחרונה, אשר העסיק את הוועדה יותר מכל נושא אחר בתקופת זמן זו, אף שהיא עוסקת גם באיום האיראני, במתיחות בצפון ובמצב בעזה. נושא החלופות לכלי השב"כ נדון הרבה טרם החקיקה של הוראת השעה ובהוראת השעה עוגנה החובה של הרשות המבצעת לפתח את החלופה האזרחית. לא הוצגה חלופה אחרת למגן 2 בשום שלב".

"הסוגיה החשובה השניה שנדונה כאן בוועדה זו הסוגיה של הפגיעה המשמעותית בחופש התנועה ובחופש העיסוק של קרוב למיליון ושמונה מאות אלף אנשים שהונחו להיכנס לבידוד אגב השימוש בכלי השב"כ. הוועדה הזו שמה לה למטרה לצמצם פגיעה זו בפרט ואת הפגיעה בכלכלת המדינה, ואני שמח לבשר שסוף סוף הצלחנו לשכנע את משרד הבריאות שזה אפשרי. הייתה פה התנגדות נחרצת. הבידוד קוצר בכפוף לשתי בדיקות כפיילוט ל-12 יום ואני מקווה שהוא יקוצר ל-10 ימים, שיחסוך פרקטית כ-50% מזמן הבידוד הממוצע של אזרחי ישראל. היום אף פורסם שבריטניה הכריזה על פיילוט, בו במקום בידוד, אדם שבא במגע עם חולה מאומת יערוך בדיקת קורונה כל יום במשך שבוע, ונשמח מאוד לשמוע ממשרד הבריאות אם למדו את הדברים".

"הוראת השעה אמורה לפקוע, על פי החקיקה, ב-21 לינואר 2021, והוועדה מבקשת לברר האם נציגי הממשלה יבקשו להאריך את הוראת השעה, שכן מדובר בשינוי חקיקה שנידרש אליו ומצריך דיון נרחב".

"לעניין בקשת ההארכה שבפנינו היום, אני רוצה להפנות את תשומת לב נציגי הממשלה לדילמה העולה מהנתונים שעולים מהדיווח השבוע של משרד הבריאות לוועדה. מתוך 62 אלף איש, נטו, שהתבקשו להיכנס לבידוד השבוע, כ-15% אותרו בלעדית ע"י כלי השב"כ. לעומת זאת, בניתוח מספר החולים המאומתים שאותרו, איכוני השב"כ אחראים בלעדית רק ל-5%, וזה פער שדעתי אינה נוחה ממנו, ומדגיש את החשיבות במציאת פתרונות וחלופות".

סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש: "אפקטיביות כלי השב"כ נבחנת כחלק מכלל הכלים, כולל החקירות האפידמיולוגיות, ובמסגרת זו לא רואים שינוי. היות שטרם ראינו חלופה אפקטיבית ברמה כזו, אנחנו נבקש להאריך את השימוש בכלי השב"כ, והנחתי להוציא כבר היום מכתב למשרד ראש הממשלה, שהם האחראים על קידום הצעת החוק".

"יש צוות שרים, ביניהם יזהר שי, זאב אלקין ואלי כהן, שהיום בקבינט הקורונה מעלים את מסקנות הביניים שלהם לגבי חלופות לכלי השב"כ. לדעתי, ללא שילוב של גזרים ומקלות משמעותיים, לא נמצא פתרון שיצליח להוות חלופה. גם כיום, לאחר הקמת מערך חקירות אפידמיולוגיות הרבה יותר גדול ומשמעותי, עדיין יש אנשים ששוכחים, או אנשים שלא משתפים פעולה, ולכן אנו זקוקים לכי השב"כ כפתרון משלים".

"לגבי קיצור ימי הבידוד, הצגנו עמדה קוהרנטית רציפה שביום שיהיו לנו מספיק בדיקות נוכל לצמצם את משך הבידוד, אך כאשר היינו בהתפרצות לא יכולנו להפנות בדיקות לזה. אני אומר בצורה ברורה שהכוונה לרדת גם ל-10 ימים, אנחנו מכוונים לעשות זאת בסוף דצמבר, אבל אנחנו צריכים עוד זמן לאסוף את הנתונים".

אודי קלינר, סגן ראש שירותי בריאות הציבור, התבקש להתייחס לנתונים שנאספו עד כה במסגרת הפיילוט של קיצור ימי הבידוד ואמר: "על פי הנתונים הראשוניים, ב-10 הימים מאז תחילת הפיילוט, 24,721 מדווחי בידוד בבדיקה ראשונה. 1853 קיבלו תוצאה חיובית בבדיקה הראשונה, שזה כ-7%. 8200 עשו כבר 2 בדיקות, ומתוכם 445 נמצאו כחולים, שזה כ-5%. הנתון של 5% דומה לאותו "זנב" שידענו עליו מקודם, של אנשים שיימצאו חולים אם ישוחררו לאחר 10 ימי בידוד. המשמעות של ה-7% ותוצאות בחיוביות בבדיקה הראשונה עוד לא מספיק ברורות לנו, כי טרם ביצענו את הניתוח של המשמעות אם הבדיקה הראשונה הייתה ביום שלישי או החמישי, למשל".

יו"ר הוועדה שאל גם כיצד השפיע הפיילוט על היענות האנשים להיבדק, וסגן השר קיש השיב כי מבחינה זו הפיילוט חיובי מאוד בעיניי משרד הבריאות: "עלינו משליש לכ-50% מהאנשים שהסכימו להיבדק לאחר שנתבקשו להיכנס לבידוד. חד משמעית מדובר באירוע טוב שנרצה להמשיך לקדם".

יו"ר הוועדה שאל "האם משרד הבריאות סבור באופן סופי כי אפליקציית המגן 2.0 כבר איננה אפקטיבית, נוכח זאת שהמשרד הפסיקה להשקיע בו, ואם אכן כך הדבר, האם המשרד פועל למציאת חלופות אחרות לכלי השב"כ?" והשיבה רונה קייזר, ראש אגף מערכות מידע ומחשוב במשרד הבריאות:" המשרד עוסק מתחילת המגיפה ועד היום בבחינת הרבה מאוד חלופות לכלים טכנולוגיים שיאפשרו התמודדות עם המגיפה. אנחנו עוקבים באופן שוטף אחרי מה שקורה במדינות העולם והמסקנה היא שהכלים הטכנולוגיים הם כלי משלים כלים אחרים כמו חקירות אפידמיולוגיות, בכל מדינה וכך גם בישראל".

ח"כ אורנה ברביבאי: "מבקר המדינה המליץ מפורשות לבחון מחדש את ההסתייעות בשב"כ. איך ייתכן ששום דבר לא השתנה בהיערכות המדינה מאז חודש מארס? בשביל מה הוקם אותו מערך חקירות נרחב? דווקא ממדינת ישראל, לאחר כל הזמן הזה, וכי היא המדינה היחידה שמשתמשת בכלי שכזה, להיות המובילה במציאת חלופה אפקטיבית".

ח"כ אבי דיכטר: "אנחנו מדברים על מעל 500 חולים בשבוע האחרון שאותרו בלעדית ע"י כלי השב"כ. לפי הסטטיסטיקות של משרד הבריאות, ממספר כזה יימצאו 12 חולים קשים וארבעה מתים. אם מישהו חושב שזה זניח, שיבוא יגיד. ולצד זה, מומחית הטכנולוגיה של משרד הבריאות אומרת שהם לא מצאו אף דוגמה בעולם למשהו שיתקרב לזה".

יו"ר הוועדה, ח"כ האוזר: "אני מברך על נתוני הפיילוט של קיצור הבידוד, שכמעט והכפיל את כמות הנבדקים בבדיקה הראשונה – דבר קריטי לקטיעת שרשראות ההדבקה, והוועדה יכולה להיות גאה בהישג זה".

"עם זאת, עדיין נושא הבעייתיות של בחינת החלופות מהווה דילמה. בשים לב לדיון המתנהל בממשלה לגבי בחינת חלופות לכלי השב"כ, ולכך שהמדינה צריכה גם להגיב לעתירה לבג"ץ על השימוש בשב"כ, אני מציע כי נאשר את הכרזת הממשלה, אך רק עד ליום 03.12.20, ובמקביל הוועדה תמשיך גם היא להידרש לנושא החלופות בשבועות הקרובים".

יו"ר הוועדה העלה הצעה זו להצבעה, שכאמור, אושרה ברוב קולות.​

מוקדם יותר היום תקף יו"ר זהות ומייסד אתר התוכן 'ישראל מחר' משה פייגלין בחריפות את בקשת הממשלה להאריך את השימוש באיכוני שב"כ: "המשך השימוש באיכוני השב"כ מיותר לחלוטין ומהווה פגיעה חמורה בחירות האדם ובזכויות הפרט של אזרחי ישראל. הפכנו למדינת האח הגדול, לא היינו מעלים על דעתנו לאפשר דבר כזה בימים כתיקונם. מדובר בהמשך הקונספציה המוטעית של מדיניות הסגרים וההגבלות. מי שרוצה בטובת האזרחים ובבריאות הציבור ראוי שייבחר בכלים אחרים, ויאמץ את מודל 'היגיון בריא', המספק חליפת הגנה אמיתית לאוכלוסיה המבוגרת וזו שבסיכון, ומשיב את יתר אזרחי ישראל לשגרת חיים בריאה ומתוקנת ללא פגיעה בחירות הפרט".

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח
ההזנחה בביה"ח העמק: בדיקות ריאה שמסכנות את חיי החולים
"אנחנו חוט השדרה של מערך הרפואה": נחתם הסכם קיבוצי חדש לרנטגנאים
כך תשמחו בבטיחות במדורת ל"ג בעומר
גם לתינוקות יש אקנה: על בעיות עור מרגע הלידה
למרות בקשותיו: לא נבדק על ידי קרדיולוג, כעבור יומיים התמוטט ונפטר
כיצד להגן על עור הפנים מנזקי השמש לאורך שנים + טיפים ועיצות לקיץ
סערת הסלמונלה: כל מה שחשוב לדעת על החיידק שעלה לכותרות
"בגלל טעות של מנתח, התינוקת נכה ב־100%"
כך עקף הציוד הרפואי את הפקקים בנמל
בני ברק: פעוט נכווה משתייה רותחת