הלך לעולמו: המיליארדר היהודי שלדון אדלסון

שלדון גארי אדלסון היה מיליארדר, איש עסקים יהודי-אמריקאי, בעל השליטה בחברת "לאס וגאס סנדס" שמחזיקה בהימורים • פילנתרופ שתרם מיליוני דולרים

הלך לעולמו: המיליארדר היהודי שלדון אדלסון

הלך לעולמו המיליארדר והפילונטרופ שלדון אדלסון, שזכה להיות פילונטרופ, אך יחד עם זאת, הרוויח את ממונו מחברת ההימורים "לאס וגאס סנדס".


אדלסון נולד בשכונת דורצ'סטר שבבוסטון. משפחת אביו הייתה ממוצא יהודי אוקראיני ויהודי ליטאי. אמו היגרה מאנגליה, אביו היה נהג מונית, ואמו ניהלה חנות לסריגה.


אדלסון הצעיר נהג למכור עיתונים בפינות רחוב ובגיל 12 החל לעבוד כעצמאי. העסק הראשון שהקים היה לממכר מוצרי טיפוח ובשנות ה-60 הקים עם שני שותפים חברה לטיולים. במהלך השנים עבד אף כסוכן משכנתאות, יועץ השקעות ויועץ כספי.


אדלסון החל ללמוד בסיטי קולג' של ניו יורק, אולם לא השלים תואר אקדמי. אדלסון נולד למשפחה שתמכה במפלגה הדמוקרטית, אך במהלך השנים דעותיו נטו יותר לאלה של המפלגה הרפובליקנית והפך לאחד מתורמיה הבולטים.


אדלסון היה נשוי לסנדרה אולם בשנת 1988 התגרשו בני הזוג. שאימצו שני בנים ובת. אחד מהם, מיטשל נפטר בשנת 2005.


ב-1991 נישא בשנית למרים פרבשטיין-אוקסהורן. ביוני 2014, נבחר על ידי הג'רוזלם פוסט כאחד מחמישים היהודים המשפיעים ביותר בעולם.


במרץ 2019 פורסם שאדלסון חולה בסרטן מסוג לימפומה. ב-7 בינואר 2021, מקורביו של אדלסון הודיעו בשמו שהוא יוצא לחופשת מחלה כדי להגביר את הטיפולים נגד מחלתו. כאמור אדלסון נפטר אמש, בגיל 87 בשל סיבוך של טיפול במחלת הסרטן מסוג נון הודג'קין לימפומה בה חלה.אישתו מירי אדלסון ספדה אותו: ”רבות כבר נכתב ונאמר על איך שלדון, כבן למהגרים עניים, צמח לצמרת העסקית בזכות עבודה קשה, גאונות, השראה, ויושר".


עוד הוסיפה לספר על מתן בסתר שהיה נותן: ”שלדון היה טוב לב. הוא נתן באופן תדיר מהונו למטרות פילנטרופיות שקשה למנותן, והוא לא ציפה להוקרה; לפעמים אף העדיף להישאר אנונימי". מעבר לנדיבותו לאנשים יכל להשפיע גם על מדינות שלמות: "הוא הלך הרבה מעבר לשיפור חייהם של אנשים: הוא עזר לנווט את דרכיהן של מדינות"


ראש הממשלה, בנימין נתניהו שלח את תנחומיו: "בצער עמוק ובשיברון לב, רעייתי שרה ואני שולחים את תנחומינו לד״ר מירי אדלסון ולכל בני המשפחה על פטירתו של שלדון אדלסון ז״ל. רבים-רבים בעם היהודי, במדינת ישראל ובעולם כולו, שותפים לאבל כבד זה. פעולותיו הכבירות של שלדון לחיזוק מעמדה של ישראל בארה״ב ולחיזוק הקשר בין ישראל והתפוצות - ייזכרו לדורות. עם רעייתו מירי, שלדון היה מגדולי התורמים בהיסטוריה לעם היהודי".


והוסיף: "שלדון תרם ביד רחבה למפעלים רבים שהצילו חיים והרימו את קרנה של ישראל בעולם. סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש ספד: "הפילנתרופ היהודי שלדון אדלסון הלך לעולמו בגיל 87. שלדון, תרם רבות לעם היהודי בין היתר לארגן יד ושם" וסיים: "שולח תנוחמים למשפחת אדלסון ומודה על התרומה הרבה לעם היהודי. ברוך דיין האמת".


בנט ספד את אדלסון: "שלדון אדלסון היה פטריוט יהודי, מגדולי האוהבים של האומה היהודית". והוסיף: "שלדון ז״ל ולצדו מירי אשתו האוהבת, פעל יומם ולילה למען חיזוק העם היהודי בכל העולם, למען ביצור בטחון ישראל".


שר הדיגיטל דודי אמסלם (הליכוד) ספד גם הוא: "כואב על לכתו של יהודי יקר, אוהב הארץ, הבעלים של העיתונים "ישראל היום" ו"מקור ראשון" - שלדון אדלסון ז"ל. האיש שלא הפסיק לתרום לעם ישראל ולארץ ישראל, ונכנע רק למחלה הארורה. שולח תנחומים למרים אלמנתו, לילדיו, נכדיו ולכל משפחתו, בשם העם היושב בציון. יהי זכרו ברוך".


שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר: "בתקופתי כיושב ראש ועדת ההיגוי של תגלית, שלדון היה אחד התורמים הגדולים של התכנית. ראיתי מקרוב את מעשיו, מסירותו, האכפתיות את נדיבותו".


ראש העיר ירושלים משה ליאון הספיד את המנוח: "העיר ירושלים אבלה עם פטירתו של אוהב ירושלים" עוד אמר: "אדלסון ז"ל פעל בכל כוחו למען העיר ירושלים, בטחונה ועתידה ותרם תרומה אישית ומכרעת

להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים ולהכרה בירושלים כבירת ישראל. יהי זכרו ברוך".


חה"כ אריאל קלנר אמר: "שלדון אדלסון זכרונו לברכה. מורשתו: אהבת ישראל, אהבת החירות ואהבת האדם - תחיה לנצח. שלדון אדלסון פעל כל חייו לחבר בין היהודים בארה"ב לבין המדינה היהודית".


עוד הוסיף: "אדלסון גם תרם להקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל ובכך, לבסס את אחיזתנו ביהודה ושומרון. נראה שפעולתו האחרונה, המחווה ליהונתן פולארד, שבה עלה יהונתן לישראל במטוסו הפרטי של שלדון, מבטאת יותר מכל את השילוב של אהבת ישראל, אהבת החירות ואהבת האדם של האיש. יהי זכרו ברוך".

שלדון אדלסון
עם כניסתו לתפקיד: ביידן חתם על שורה של צווים נשיאותיים
הנשיא ה-46: החל טקס ההשבעה של ג'ו ביידן
טראמפ נפרד מהבית הלבן: "אלה היו ארבע שנים נפלאות"
מדריד: פיצוץ ענק במרכז העיר
נבלני חשף את ארמון הפאר של פוטין
לאחר ש''נעלם'': מייסד עלי באבא הופיע בפומבי
לפני העזיבה: טראמפ שוקל להקים מפלגה
ברגע האחרון: טראמפ העניק חנינה לאביאם סלע
טראמפ בנאום הפרידה: "אנחנו מתפללים להצלחת הממשל החדש"
פומפאו: מגנה את יחס סין לאויגורים