מאות רבנים: "לא מתכוונים ליישם את השלב הראשון ברפורמת הכשרות"

במכתב מיוחד שהופץ בסוף השבוע, עליו חתומים כמאה רבני ערים ומועצות ברחבי הארץ, הם פונים לרבנים הראשיים ומודיעים להם כי הם אינם מתכוונים לקחת חלק ברפורמת ה...

מאות רבנים: "לא מתכוונים ליישם את השלב הראשון ברפורמת הכשרות"

במכתב מיוחד שהופץ בסוף השבוע, עליו חתומים כמאה רבני ערים ומועצות ברחבי הארץ, הם פונים לרבנים הראשיים ומודיעים להם כי הם אינם מתכוונים לקחת חלק ברפורמת הכשרות, שבנויה משני שלבים, כשבשלב הראשון אמורים כל רבני הערים והישובים לתת כשרות גם מחוץ לתחומם, על מנת לעודד תחרות.

מדובר במכתב ובאירוע חסר תקדים, בו רבנים חרדים, דתיים לאומיים, אשכנזים וספרדים מתאחדים ותחת רוב מוחלט של רבני הרשויות ברחבי הארץ, הם מקבלים את פניית הרבנים הראשיים אליהם, שביקשו מהם שלא יתנו כשרות מחוץ לאזור הפיקוח שלהם.

מארגון כושרות, שהוביל את מהלך איחוד הרבנים תחת המכתב נמסר: "הלכו כאן על רפורמה מרחיקת לכת, עם משמעויות גדולות והשפעות אדירות, אבל שכחו את השטח. הרפורמה הזו מנותקת לחלוטין מהתחושות והדרישות בשטח. לא קיבלו את הסכמת הרבנים לסעיפי הרפורמה, והתוצאה: הרבנים בחוץ. כך ששלב א' של הרפורמה פשוט לא הולך לקרות. זו מכה אנושה למי שחשב שאפשר פשוט להנחית רפורמה מרחיקת לכת על הראש של האנשים בשטח בתוך חודש".

עוד נמסר כי: "הדיונים על הרפורמה נעשו בשטחיות, במהירות ובלי התייחסות לכשלים המובנים בה. הרפורמה הזו עברה תוך התעלמות מכל הדו"חות של הרבנות הראשית ומשרדי הממשלה השונים ואף מהביקורת של משרד מבקר המדינה על השלב הראשון ברפורמת הכשרות, המהלך החפוז והשטחי הביא אותנו לרפורמה מחוררת, מלאה בכשלים, שלא ניתן ליישם אותה בשום דרך. המשמעות הישירה היא מבוכה לציבור הרחב שלא ידע מה כשר באמת ומה לא".

לסיום מסרו: "רפורמת הכשרות עתידה להביא להונאות כשרות בהיקף רחב, ולכך שלא יהיה ניתן לטפל בתופעות שיווצרו בצורה מקצועית ועניינית, והכל בגלל הדחף ל"תחרות" ול"שבירת מונופול הרבנות".

שר הדתות כהנאמכתב 100 הרבנים נגד רפורמת הכשרותמכתב 100 הרבנים נגד רפורמת הכשרות
האברכים חגגו ב"אווניו" עשור ל"ארחות יושר" • גלריה
הרב מיכאל לסרי - מסר לפרשת ויגש
הגרי"ח אוהב ציון: הגר"ח שמולביץ והמשך הלכות מוקצה
למה ברכת ברך עלינו כל כך חשוב • הלכה יומית
איזה יום מיוחד היה בראש חודש טבת? • דף היומי
להיות שמח כל החיים ללא הפסקה? תאמינו שזה אפשרי! • צפו
הרב מיכאל לסרי - שידור חי
הוא רשע בעיניך? עצור! פספסת משהו! • צפו
האם מותר לתלות את בטחוני ברופא • הלכה יומית
הדף היומי מסכת תענית דף כה