נחשף קווי יסוד של ממשלת האחדות בראשות בנט - לפיד

הערב נחשפה טיוטת קווי היסוד של ממשלת האחדות - שינוי החדשה בראשות יאיר לפיד ונפתלי בנט • הסיעות מתחייבות לתמוך בחקיקת "חוק גיוס" במתווה שיצר איווט ליברמן

נחשף קווי יסוד של ממשלת האחדות בראשות בנט - לפיד ראשי מפלגות גוש השינוי

שבוע לפני המועד האחרון בה תושבע הממשלה החדשה בראשות בנט ולפיד, נחשפים הערב קווי היסוד של הממשלה עליה חתמו ראשי הסיעות.


בפתח מסמך קווי היסוד נכתב: "הואיל ומדינת ישראל נקלעה למשבר פוליטי חריף ולחוסר יציבות שלטוני קשה מזה כשנתיים, והואיל והיציאה ממשבר הקורונה מעמידה את המשק הישראלי בפני אתגרים כלכליים יוצאי דופן בהיקפם ובמורכבותם הדורשים הקמת ממשלה מתפקדת לאלתר, החליטו הסיעות החתומות מטה על הקמת ממשלת אחדות".


"ממשלת האחדות שתקום תתמקד בפעולותיה בתחום האזרחי והכלכלי, וזאת על מנת לשפר את רווחתם של אזרחי ישראל המנויים על כלל הקבוצות והמגזרים, ותביא בתוך זמן קצר מיום כינונה לאישורו של תקציב המדינה לשנים הקרובות".


עוד נכתב כי "ממשלת האחדות תתמקד בנושאים הרבים המשותפים לכלל אזרחי המדינה בתחום הביטחון, הבריאות והכלכלה. הממשלה תפעל לאיחוי השסעים בין רכיביה השונים של החברה הישראלית ולחיזוק יסודותיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וברוח מגילת העצמאות, ותוביל תוכניות שונות שתכליתן להוציא את מדינת ישראל מהמשבר הכלכלי אליו נקלעה, יחד עם שאר מדינות העולם; ממשלת האחדות תפעל על בסיס קווי היסוד שגובשו".


הסעיפים בהסכמים בנושאי דת ומדינה


חוק גיוס סיעות הקואליציה מתחייבות לתמוך בחקיקת "חוק גיוס" במתווה משרד הביטחון כפי שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה- 20 (כולל הוראת שעה לתקופת המעבר, כך שגיל הפטור יעמוד על 21).


בנוסף ועל מנת להעניק פתרון כולל לסוגיה, ראש הממשלה ושר הביטחון יבחנו הפעלה של מודל חדש בתחום השירות הלאומי אזרחי לאוכלוסיות מסוימות. לצורך כך תוקם ועדה בראשות נציג ראש הממשלה ונציג שר הבטחון וזו תציג את מסקנותיה לממשלה בתוך 90 יום.


חינוך הצדדים מסכימים כי הממשלה תפעל להעצמת מערכת החינוך, ובכלל זה חיזוק מעמד המורה ועצמאות המנהלים. הצדדים מסכימים על העברת האחריות על הגיל הרך למשרד החינוך. הצדדים רואים יעד לאומי בכך שכל תלמידי ישראל ילמדו לימודי יסוד מתוך הכרה כי שילובם בשוק העבודה הכרחי לעתידה הכלכלי של מדינת ישראל, לצורך כך יבוא הדבר לידי ביטוי בתקציב המדינה לפי החלטת משרד החינוך.


דת הממשלה תממש את מחויבותה לחזק את אחדות העם היהודי, תעודד עליה ותגביר את ההבנה ההדדית בין מדינת ישראל ליהדות העולם .


הצדדים מסכימים, כי יש לפעול על מנת לקדם סוגיות בנושאי דת ומדינה לגביהן יש הסכמה ציבורית רחבה. 


יש לציין כי אין התייחסות במסמך קווי היסוד לנושאי דת ומדינה מרכזיים כמו גיור, מתווה הכותל, מערך הכשרות, תחבורה ציבורית בשבת ופתיחת מרכולים בשבת. 


סעיפים נוספים בהסכמים


הגבלת כהונה סיעות הקואליציה מתחייבות לתמוך ולקדם באופן מידי חקיקה המגבילה כהונת רה"מ לשתי קדנציות (או 8 שנים, הארוך מבניהם).


לא מופיע במסמך ההסכמים חוק שיאסור על נאשם בפלילים לכהן כראש הממשלה או להתמודד על התפקיד כפי שהופיע במסמכי הטיוטות של ההסכמים.


חוץ וביטחון הצדדים מסכימים כי הממשלה תפעל לביצור הבטחון הלאומי של ישראל ולשמירת ביטחונם של כלל אזרחי המדינה, זאת לצד חתירה מתמדת לשלום.


יחסי כנסת בג"ץ הצדדים מסכימים על הקמת ועדה אשר תורכב מנציגי כל מפלגות הקואליציה בראשות שר המשפטים מתוך מטרה לחוקק את חוק יסוד החקיקה.

השר לביטחון פנים מפרסם את שמות חברי ועדת הבדיקה לבריחה מהכלא
ח''כ כהנא על בנט: "מעוניין להפסיק את תפיסת העולם החרדית"
הליכוד על בנט: "משסה הורים אלו באלו"
בנט: "אני רוצה שההורים יריבו אחד עם השני"
לקראת חקירת פרשת הצוללות? בנט נפגש עם יו״ר התנועה לאיכות השלטון
בן גביר: "ההר הוליד עכבר, בנט צריך להתנצל"
חה"כ אבי מעוז הגיש בג"צ נגד ניר אורבך ומיקי לוי
בנט: "למדנו שהטלת הספק היא תנאי הכרחי לניהול חיינו"
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
כאסח בין ימינה ולציונות הדתית