איפור לפורים עלול להיות מסוכן

איפור "תמים" יכול להוביל לגירויי עור, פצעונים ודלקות עיניים. מדוע חייבים להסיר אותו לפני השינה? מתי איפור פג תוקף ומה חשוב לדעת לפני שקונים איפור? • מדריך

איפור לפורים עלול להיות מסוכן אילוסטרציה

מה חשוב לדעת לפני שקונים איפור- כללים לשימוש בטוח וזהיר:

1. לפני הכל, אישור משרד הבריאות – חפשו את תווית “באישור משרד הבריאות” אם אין- וותרו על הקנייה. עם בפירוט המרכבים מהם מופק האיפור מופיע טרטרזין הימנעו משימוש בו סביב העיניים וסביב השפתיים. מומלץ לבצע “טסט” לצבוע אזור קטן מאחורי האוזן יום יומיים לפני פורים כדי ולבחון את תגובת העור.

2. היגיינה - מוצרים וכלי איפור אוספים חיידקים מהעור (בפרט מברשות, וספוגיות) ולכן שיתופם עם חברים אומר שיתוף חיידקים. מוצרי איפור הינם מוצר היגייני לכל דבר. אין להשאיל או להעביר אותם מאדם לאדם מאחר וניתן להדבק בדלקות עיניים.

3. עיפרון עיניים - כאשר בוחנים עיפרון לעיניים (על היד) כדאי לוודא שהוא 'מצייר' בקלות. עיפרון שאינו מצייר בקלות עלול לגרום לשריטות באזור העין, מה שעלול להוביל להיווצרות דלקת.

4. חיי המדף של מוצרי איפור - לכול תכשירי האיפור יש חיי מדף מוגבלים ומוצר איפור שפג תוקפו הוא מקור לבעיות עור. יש לבדוק את התוקף טרם הרכישה ולהשליך מוצרים שפג תוקפם. זמן חיי מדף נמדד מרגע הפתיחה והחשיפה לחמצן.

מסקרה - את מרב הזהירות יש לנקוט לגבי מסקרה, לאור הסכנה לגירוי העין והיווצרות דלקת. מומלץ להשליך מסקרה כול שלושה חודשים. אם המסקרה מתייבשת אל תוסיפו מים או רוק. דבר זה יתרום להתפתחות חיידקים.

שפתון - בהנחה שהמוצר אוחסן כראוי במקום קריר ויבש, במקרים רבים אורך החיים של שפתון הוא עד שנה.

פודרה וצלליות - עד שנה וחצי במקסימום

5. תרסיסי צבע – מיועדים לשיער בלבד. אין לצבוע בעזרתם שום חלק בעור הגוף. כאשר צובעים שיער, יש לשים קרטון או מגן כלשהו מעל קו המצח כך ששום רסס או אדים לא יגיעו לאזור העיניים (חפש על המוצר תו תקן – מדבקת מכון התקנים).

6. צבעי איפור מומלצים – לציורי פנים וגוף יש להשתמש בצבעי גוף על בסיס מים המיועדים לכך. בעזרתם ניתן לצייר עם מכחול (ממש כמו בציור על דף).

7. לא נרדמים עם איפור – חלקיקי איפור עלולים להחליק לתוך העין בשעת השינה, דבר שעלול לגרום לגירוי, אדמומיות ואף לדלקת. יש להסיר את האיפור לפני השינה. מוצרי איפור גם הבריאים ביותר נטמעים בעור, יש להסירם כדי לאפשר לנקבוביות 'לנשום'.

מאת ירין שחף, בית הספר למקצועות האיפור, הסטיילינג והתסרוקות

בני ברק: 3 אחיות נפגעו מרכב
ביקר את הקשישה ומצא אותה רגע לפני המוות
היוזמה המפתיעה בזק"א: הדלקת נר חנוכה בביתו של השכן הבודד
בדרך לחיידר: שני ילדים נפגעו מרכב שדרס וברח
בני ברק: 8 ימים, עשרות מופעים בכרטיס אחד
ראיתם אותו? נחמן ירושלמי נעדר
מחשש לאסונות: להשתמש במתקן מיוחד להדלקת נרות חנוכה
גלריה משמחת הנישואין לבת זקוניו של הגר''ד יוסף
גלריה משמחת הברית בזוועהיל - ביאלה פשיסחא - קהל חסידים - שבט הלוי
הנרצח בפיגוע: אלי קיי • גלריה לזכרו