רגע לפני הדיון המכריע שיקלי: "אוביל מפלגה חדשה - או שאשתלב בה"

הבוקר יתייצב ח"כ עמיחי שיקלי בכנסת, לדיון על הכרזתו כפורש מימינה - ואין לו אשליות באשר להחלטה שתתקבל • "לא חושב שידונו בנפש חפצה, החברים יעשו מה שאמרו להם"

רגע לפני הדיון המכריע שיקלי: "אוביל מפלגה חדשה - או שאשתלב בה" ח''כ עמיחי שיקלי

בזמן שהכנסת בפגרה, חברי הכנסת אינם זכאים ללון במלון בירושלים. ח"כ עמיחי שיקלי, שגר בחנתון שבגליל, העביר את הלילה אצל חבר בירושלים; ב־06:00 בבוקר הוא ייצא לריצה ובשעה 10:00 יגיע לדיון בוועדת הכנסת, שבסופו - אם לא יתרחשו אירועים בלתי צפויים דרמטיים - הוא יוכרז כפורש.

שיקלי מגיע מוכן. הוא הכין מסמך בן 98 סעיפים, ואתמול הוסיף עוד שני סעיפים, שבהם התבטאויות של רה"מ נפתלי בנט, איילת שקד ואנשי ימינה, שהפרו הבטחות בחירות מפורשות. "השאלה הגדולה היא מה זו מפלגה ומה המשמעות שלה", הוא אומר בשיחה עם "ישראל היום".

"להבנתי מפלגה היא סך ההתחייבויות שלה לבוחר, היא מצע רעיוני ואידיאולוגי, לא עסק פרטי. לכן השאלה המרכזית היא אם פעלתי בהתאם למצע האידיאולוגי ולהתחייבויות שהוצעו לבוחר. לא אני פרשתי, אלא בנט ושקד פרשו. הם פרשו מהרעיונות של המפלגה. זה מאבק כל כך צודק. אני עושה את זה עם הרבה חשק ואנרגיה".

למרות ההכנות, גם שיקלי יודע שסיכוייו בוועדת הכנסת אפסיים. יחסי הכוחות בוועדה הם תשעה נציגים לקואליציה מול שלושה נציגים לאופוזיציה. גם אחרי פרישת עידית סילמן מהקואליציה והודעת וליד טאהא שיחרים את הדיון, יש רוב מובהק לחברי הקואליציה. "אין לי ציפיות מחברי הוועדה שיבואו באמת בלב פתוח ובנפש חפצה. מדובר באנשים שיעשו מה שהבוסים שלהם יגידו להם לעשות. אני בטח לא מצפה מח"כים נורבגים שבאמת יקשיבו ויצביעו אחרת מאיך שאומרים להם להצביע", אומר שיקלי.

המשמעות של ההכרזה על שיקלי כפורש היא שהוא לא יוכל להתמודד לכנסת הבאה בסיעה שכבר חברה בכנסת הנוכחית. כלומר, לא ניתן יהיה לשריין את שיקלי בליכוד, והוא יוכל להתמודד בבחירות הבאות רק דרך מפלגה חדשה. גם הוא מבין את זה: "אני יודע מה המשמעות, אבל אני לא מתכוון לצאת מהדיון ולהכריז הכרזות חגיגיות על הקמת מפלגה. צריך להביא בחשבון שכרגע במחנה הלאומי יש רק שתי מפלגות.

"ימינה ותקווה חדשה פרשו מהמחנה הלאומי והיום יש רק את הליכוד ואת הציונות הדתית, החרדים יותר סקטוריאליים", עקץ והמשיך: "נוצר ואקום לציבור לאומי, ליברלי, מסורתי־חילוני, שלא בהכרח מעוניין להצביע לליכוד או לרשימה שהיא דתית בהגדרתה, ולכן יש פה מרחב תנועה. אני מניח שייכנסו כוחות חדשים שבהם או שאשתלב או שאוביל".

"מה הלחץ בפגרה?"

אתמול התקיים דיון בבג"ץ בעתירה של שיקלי, בדרישה לדחות את הדיון בכנסת. שיקלי טען שהדיון נערך בהתראה קצרה שלא אפשרה לו לטעון את טענותיו, ונוסף על כך, ביקש לחייב את בנט ושקד להגיע לדיון כעדים מטעמו. השופטים רמזו לשיקלי שהעתירה הוגשה מוקדם מדי, עוד בטרם התקיים הדיון, ושיקלי נאלץ למשוך את העתירה.

שיקלי עתר בבקשה שבג"ץ יוציא צו על תנאי, שיחייב את בנט להגיע לדיון בוועדת הכנסת על הכרזתו כפורש, דיון שמתקיים לבקשת בנט עצמו. בדיון טענה באת כוחה של הכנסת כי מדובר בעתירה מוקדמת, ולכן אין לדון בה כלל. בא כוחו של בנט טען שהעותר מנסה לעשות קיצור דרך.

"לא הבנתי מה היה הלחץ לקיים את הדיון בפגרה ולקיים אותו כל כך מהר. מה קרה? הסורים על הגדרות?! אמרתי לפני כמה ימים לח"כ איתן גינזבורג (מי שישמש יו"ר הוועדה), 'עזוב ביורוקרטיה, עזוב פוליטיקה, אתה מבין שאני יושב בחאן עם הילדים ונערך לדיון? אתה לא בחופש?'"

שיקלי מתייחס למשיכת העתירה ומסביר שבכך יוכל להשאיר אפשרות לעשות שימוש בטענות בעתיד. באשר לטענה כי במחנה הימין טוענים שבג"ץ מתערב בעבודת הכנסת ובמקרה הזה הוא נותן יד לכך, מסביר שיקלי: "לא ביקשתי מבג"ץ להתערב בעבודת הכנסת השגרתית. לא בהליך בקרה של פעולות ממשלה או חקיקה, אלא רק בהליך משפטי".

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח