גורמים בקואליציה: "מוטרדים יותר מרע"מ מאשר מח"כ נוסף שיפרוש"

בכירים בממשלה מביעים חשש שהטלטלה הפוליטית והמצב הביטחוני יובילו לפרישות במפלגתו של עבאס • "אי אפשר לדעת מה יקרה" • מחר: דיון בבג"ץ על הכרזת שיקלי כפורש

גורמים בקואליציה: "מוטרדים יותר מרע"מ מאשר מח"כ נוסף שיפרוש" מנסור עבאס יו''ר מפלגת רע

הפוגת החג הסתיימה, והשותפים לממשלה ולקואליציה יחזרו לקרב ההישרדות הפוליטי. הכנסת אמורה לחזור ולהתכנס רק בעוד שבועיים, ועד אז לא צפויים אתגרי חקיקה והצבעות לקואליציה, אך האיומים על שלמותה של הקואליציה עדיין מרחפים מעל ראשה.

על פי הדיווח ב'ישראל היום', גורמים בכירים בקואליציה אומרים כי הם מוטרדים יותר מרע"מ מאשר מח"כ נוסף שיערוק. "אנשים לא מבינים באיזה לחץ נמצאים הנציגים הערבים. אם המצב הביטחוני יסלים - יהיה להם קשה עוד יותר. מנסור עבאס מאמין גדול בקואליציה, ולא רוצה בשום פנים ואופן לפרוש או לפרק, אבל בתוך המפלגה שלו המצב לא דומה. אנשים כמו מאזן גנאים או וליד טאהא נתונים ללחצים גדולים, ולא רואים עצמם כפופים ישירות לעבאס. אי אפשר לדעת מה יקרה שם".

מוקד נוסף של לחץ הוא בקרב אנשי ימינה. שם מנסים לשדר שהדימום נעצר, ומתעקשים שלא נראה עריקים נוספים בקרוב. מי שעומדים במרכז תשומת הלב הם איילת שקד, ניר אורבך ואביר קארה. מקורבים אליהם אומרים כי הם לא מדברים על פרישה כעת.

"האסטרטגיה היא לקחת את המשבר סביב פרישת סילמן ולמנף אותו לתוצאות ולהישגים שאפשר להשיג לציבור הימני", אמרו.

"השמאל בלחץ לא פחות מהימין. גם בצד השמאלי של הממשלה יודעים שאם הממשלה מתפרקת, הסיכוי שלהם לחזור לשלטון נמוך. הם רוצים לשמור על הממשלה הזאת, ובגלל זה ניתן עכשיו להשיג הישגים משמעותיים יותר לימין, שיפייסו את הציבור הימני".

בתוך כך, היום צפוי פרק נוסף בקרב בין ראש הממשלה בנט לחבר מפלגתו, עמיחי שיקלי. שיקלי עתר לבג"ץ על מנת שזה יוציא צו על תנאי שיחייב את בנט להגיע לדיון בוועדת הכנסת על הכרזתו כפורש, דיון שמתקיים לבקשת בנט.

כמו כן, ביקש שיקלי מבית המשפט לדחות את השימוע הקבוע למחר ולתת לו שהות רבה יותר להתכונן אליו, לפחות 30 יום, ולאפשר לו לזמן עדים על מנת לתמוך בטיעוניו. העתירה הוגשה גם נגד ח"כ ניר אורבך בשבתו כיו"ר ועדת הכנסת, ועדת הכנסת עצמה וח"כ איתן גינזבורג כמנהל הישיבה בפועל. אמו של אורבך נפטרה במהלך סוף השבוע. עם זאת, הח"כ לא היה אמור להגיע לדיון בוועדה מלכתחילה.

ח''כ עמיחי שיקלי

"קיצצו את נוצותיו"

"בשיהוי נעדר כל הסבר ונימוק, לאחר שישנו שנת חורף ארוכה של כמעט שנה, פתאום החליטו המשיבים לזמן את העותר מייד, כאן ועכשיו, לדיון בבקשת הפרישה", נכתב בעתירה שהגיש שיקלי.

"לשיטתם של המשיבים הנכבדים, מחלוקת עובדתית משמעותית, המתייחסת לאירועים הנפרסים על פני זמן רב, ניתן ויש לברר בתוך ארבעה ימים בלבד, מבלי לאפשר לצד הנפגע זכות טיעון על ידי הבאת עדים, הצגה ויזואלית של אסמכתאות או מינימום של זמן סביר להתכונן... בשורה של החלטות שרירותיות נעדרות כל מקור סמכות חוקי, קיצצו המשיבים את נוצותיו של העותר, נחושים במשימתם למנוע ממנו להתכונן כראוי לדיון".

ביום רביעי האחרון העביר שיקלי לוועדת הכנסת מכתב, שבו ציין 98 הבטחות של חברי מפלגת ימינה שלטענתו הופרו, תוך שהוא מדגיש את אלה של בנט ושקד.

בהודעת הסיעה נמסר כי "ח"כ שיקלי בחר לתת גט כריתות לסיעה ולפעול בניגוד מוחלט לעמדותיה, תוך פעילות אקטיבית ומכוונת על מנת להכשיל את הסיעה, את הקואליציה ואת ממשלת ישראל". את שיקלי מייצג עו"ד גיא בוסי. את בנט צפוי לייצג בדיון עו"ד עמיחי ויינברגר.

עורכי דינו של בנט, ויינברגר ועו"ד עדי סדינסקי לוי, ציינו: "עתירה זו נולדה בחטא, וכל מטרתה היא לחבל בעבודתה של ועדת הכנסת, ובקבלת ההחלטה המתבקשת על הכרזתו של העותר כעל פורש מסיעתו. ברור כי לא ניתן להסכים עם אופן התנהלותו של שיקלי ועם ניסיונו הנואל להציג מציאות אלטרנטיבית למעשיו.

"לגופו של עניין, המדובר בעניין אשר מהותו תקיפת ההחלטה על זימון דיון בעניינו של ח"כ שיקלי בוועדת הכנסת, וכידוע - קביעת ההליכים בדיון בוועדת הכנסת היא הליך פנים־פרלמנטרי מובהק, שבהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, אין להתערב בו אלא במקרה חריג שבחריגים, שבו 'מתעורר חשש לפגיעה במרקם החיים הדמוקרטיים, או ביסודות המבנה של שיטתנו הפרלמנטרית'.

"מיותר לומר כי דבר זה כלל אינו קרוב להתקיימות במקרה זה. אין ולא יכול להיות חולק כי ההחלטה על קביעת מועד הדיון 18 ימים טרם מועד כינוסו, וכן ההחלטה הדוחה את בקשותיו 'לקיים הליך של עדות עדים', הן החלטות ראויות וסבירות, אשר מעניקות לעותר זכות טיעון מלאה ואפקטיבית, ומנגד - שלא תאפשרנה לו להפוך את דיוני ועדת הכנסת לקרקס מבזה, שאינו יאה ואינו הולם את מעמדה הנכבד של הכנסת".

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח