המתווך האמריקני ביקר בביירות: "להרגיע את האווירה המתוחה"

עמוס הוכשטיין הגיע לבירה הלבנונית על רקע המו"מ העקיף על הגבול הימי בין ישראל ללבנון

המתווך האמריקני ביקר בביירות: "להרגיע את האווירה המתוחה" נשיא לבנון

המתווך האמריקני עמוס הוכשטיין ביקר היום (שישי) בביירות על רקע המו"מ העקיף על הגבול הימי בין ישראל ללבנון. השליח החל את ביקורו הקצר בפגישה עם נשיא לבנון מישל עאון בארמון בעבדא, וצפוי להיפגש בהמשך גם עם ראש הממשלה הלבנוני נג'יב מיקאתי ועם יו"ר הפרלמנט נביה ברי. כך דווח ב'ישראל היום'.

לאחר שנועד עם הנשיא הלבנוני, ציין הוכשטיין כי הייתה זו פגישה מצוינת. בהמשך הוא אמור לשאת דברים בנמל התעופה לפני המראתו לקטאר. בימים האחרונים, ביקר המתווך בצרפת ובישראל כדי לדון על סוגיית הגבול הימי.

על פי דיווחים לבנוניים, הביקור של המתווך האמריקני נועד בעיקר כדי להרגיע את האווירה המתוחה בין ישראל ללבנון, לאור החשש מהסלמה אפשרית בגבול הצפון.

בדיווחים לבנוניים צוין כי בפגישות של הבכירים הלבנונים עם המתווך נכחו גם ראש הביטחון הלבנוני הגנרל איבראהים עבאס וסגן יו"ר הפרלמנט הלבנוני אליאס בו סעב. עם זאת, הגנרל הלבנוני טען כי הביקור לא נועד כדי להרגיע את המצב הביטחוני, כיוון שהוא "טוב מאוד".

ביקורו של הוכשטיין בלבנון מגיע לאחר דיונים בישראל על רקע מה שמסתמן כקשיים במגעים לשרטוט הגבול הימי. גורם המעורה בפרטי המגעים בין הצדדים העריך כי מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה היה זה שיחליט בסופו של דבר אם ללכת לפשרה בסוגיית הגבול הימי או להסלמה צבאית בגבול הצפון.

המחלוקת על הגבול הימי נסובה על זווית השרטוט שלו. בלבנון מותחים קו בזווית דרומית יותר מאשר בישראל, וכך נוצר שטח בצורת משולש שלא קיימת לגביו הסכמה בין המדינות. בלבנון יש גורמים שמותחים קו בזווית דרומית אפילו יותר, כך שהגבול כולל גם את אסדת כריש. על רקע זה ארגון הטרור חיזבאללה שיגר איומים לגבי התחלת הקידוח בשדה כריש.

למרות האיומים, חברת אנרג'יאן הבריטית הבהירה אתמול כי היא הפקת הגז באסדת כריש תחל בשבועות הקרובים.

הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?
הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון
מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול