סערה בעקבות רצונו של לפיד להקמת ממשלה עם המשותפת (ערבים)

ראש האופוזיציה יאיר לפיד בראיון ל-103 התייחס להצעת אי האמון שהוא מעוניין להעביר • וטען כי "אני המועמד הטבעי לראשות הממשלה"

סערה בעקבות רצונו של לפיד להקמת ממשלה עם המשותפת (ערבים)

יו"ר ועדת החוץ והבטחון, ח"כ צבי האוזר

ראש האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם) לקח חלק אתמול בהפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, וצייץ בחשבון הטוויטר: 'לא נעצור, לא יצליחו להשתיק את התקווה'. בריאיון ל'שבע-תשע', תקף לפיד את ראש הממשלה בנימין נתניהו והתייחס להצעת אי האמון שהוא מעוניין להעביר מחר.

ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד , הבוקר (א') סיפר לרדיו 103 על מחקר חדש לפיו 1 מכל 5 עסקים ייסגר. לפני חודשיים או שלושה הייתה הערכה שייסגרו כ-70 אלף עסקים, וכעת לדבריו "המספר עכשיו קרוב ל-90 אלף. אתה לא יכול לנהל כלכלה, ומשבר הקורונה הוא משבר כלכלי לא פחות ממשבר בריאותי בתנאי אי וודאות גמורים שהממשלה לא אומרת לאזרחיה מה הולך לקרות. הדרך היחידה לנהל משבר זה אם יש וודאות".

הוא ביקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו בניהולו את משבר הקורונה, ואמר: "אם רה"מ היה מפיק את הלקחים היה לנו תקציב ותוכנית, לפתיחת עסקים לא היינו בסגר עכשיו, כי הסגר הזה הוא סגר פוליטי, הוא נועד למנוע את זה שיצטרכו לחלק את המדינה לישובים או לשכונות אדומות וירוקיות ולהפעיל את מתווה הרמזור שהיה הדבר הנכון. הרי החלק המטורף לגמרי של כל ההתנהלות בשבועות האחרונים ששמו מתווה נכון, הרמזור, וירדו ממנו רק בגלל עניינים פוליטיים. הוא לא הפיק שום לקח, הוא נכשל כישלון גמור בניהול המשבר הזה".

כמו כן, לפיד הודה בצער כי אין לדעת לאן פניה של המדינה פונות, "בינתיים זה המצב אבל באמת אף אחד לא יודע איך זה מתנהל, איך מתקבלות ההחלטות, מה יהיו ההחלטות בשבוע הבא וכלכלה היא משחק רק של ציפיות. אי אפשר לפעול כשאתה סוגר את כל החנויות והעסקים במדינה ולא נותן לאנשים שום אופק ברור. מזרימים כסף אבל גם את הכסף הזה מישהו יצטרך לשלם בסוף, ואף אחד לא יודע איך יעשו את זה ומאיפה. יש פה ניהול שהוא הפקרות גמורה".

כמו כן, התייחס לריאיון שהעניק השר יזהר שי בסוף השבוע לרינה מצליח במהלכו טען כי נתניהו לא יהיה ראש הממשלה במידה והליכוד יפעלו לפירוק הקואליציה. אך יו"ר יש עתיד-תל"ם טען כי "למרבה הצער זה יפה שהוא אומר את זה אבל הוא מחזיק את בנימין נתניהו רה"מ. נתניהו ראש ממשלת ישראל כי כחול לבן מאפשרים לו להיות רה"מ. כרגע ברור לגמרי שהוא הגורם המפריע והם מחזיקים אותו רה"מ".

"מי שלא מצביע פחדן"

חבר הכנסת לפיד ציין כי מחר בצהריים תעלה להצבעה בכנסת הצעת אי אמון, "בשבוע הבא תהיה עוד אחת ועוד אחת. נכנס מודל חדש אפשר להחליף את הממשלה ולהוציא את נתניהו מבלפור בלי בחירות. יש 70 מנדטים לאופוזיציה, היא הרבה יותר גודלה כי הציבור הישראלי אומר - ככה אי אפשר לנהל משבר. הציבור אומר אני מוכן להצביע לכל דבר רק לא לרה"מ, זה 70 מנדטים שאומרים שנתניהו נכשל בניהול משבר הקורונה, בניהול הכלכלה והבריאות. כל מי שיושב בכנסת ולא מרוצה מהדרך בה מנהלים את המשבר הזה ומזה שכל עסק חמישי במדינת ישראל הולך להיסגר שיצביע אי אמון. אני מוכן שיבואו אליי לסגור כל עסקה. רוצים תאריך לבחירות? רוצים לקבוע רק לשנה? אני גם חושב שצריך ממשלת קורונה זמנית ואח"כ אלוהים גדול".

עוד הוסיף ואמר: "אגב, בני גנץ שר ביטחון, ניסנקורן המשפטים ואשכנזי החוץ, זה כתוב בהצעת אי האמון שלנו, למרות שאנחנו באופוזיציה. מי שלא מצביע פחדן". אך בין מפלגות האופוזיציה, נמצאת גם 'ימינה' בראשות נפתלי בנט, ולדעתו של לפיד "התחושה היא שבנט יכנס לממשלה של נתניהו אם רק יבקשו ממנו. הוא רצה להיות בממשלה נורא רק נתניהו לא רצה, אם הוא יבקש. אני ראש המחנה שניצב נגד נתניהו ולכן אני לא מודאג מסקרים כשאין תאריך בחירות. ברגע שיהיה תאריך כולם יתייצבו בצד אחד וכל מי שלא רוצה את נתניהו רה"מ בגלל ניהול המשבר, לא בגלל הסיבות הישנות או התיקים הפלילים, יצטרך להתייצב מאחורי יש עתיד".

אתה לא מאמין לבנט?

"אני לא מאמין לזה, אני חושב שתמיד הם הצטרפו בסוף ויצטרפו גם בפעם הבאה. בגלל זה אני מסביר לאנשים – אתם צריכים להיזהר לפני שאתם נותנים לו את קולותיכם. אבל זה לא משנה את העובדה שרוב מוחלט נותן תעודת נכשל לממשלה הזאת והסיבה היא שהוא לא ראה את ההורים יותר מדי זמן והלך לכספומט ובדק מספר חשבון".

לדעתו של לפיד, צו השעה הוא איחוד הכוחות, "מדינת ישראל צריכה לחלוקה מחדש של גבולות הגזרה המשבר הזה מכריח אותנו לדבר - יהודים ערבים דתיים חילוניים, כל החלוקה המלאכותית של החברה הישראלית מבוטלת. יש משבר שמשותף לכולם ולפיכך כולם צריכים לחבור ולראות איך אפשר לנהל אותו יותר טוב, ואפשר. אני אחבור ואעזור לכל התארגנות שמטרתה להקים במדינת ישראל ממשלה מתפקדת בלי נתניהו, שתטפל בכלכלה ובבריאות. זה מה שמעניין אותנו. אני ראש האופוזיציה וראש מהפלגה השנייה הגדולה בישראל. אני המועמד הטבעי לראשות הממשלה".

לסיום, אמר ראש האופוזיציה כי מה שיוביל לשינוי המפה הפוליטית הוא "הכוח של החיים והעובדה שממשלה שערורייתית לקחה לאנשים את החיים שלהם ויצרה פה דור שלם שהלך לאיבוד לגמרי, זה מה שיעשה את הבחירות הבאות, לא משחקי סקרים. אני יודע לעבוד קשה והארגון המופלא שאני עומד בראשו יודע לשטוף את השטח כמו שאף מפלגה אחרת לא יודעת, וככה מנצחים בחירות".

יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר בתגובה לדברים הבוקר:

‏כחול לבן סגרו עם לפיד על הקמת ממשלת מיעוט עם בל״ד והמשותפת, מסתבר שהם שוב חזרו לאופציית איימן עודה ואחמד טיבי.

כחול לבן כבר לא שותפים קואליציוניים אלא סכנה למדינה.

הם משתמשים באקדח ריק ומוכנים לסכן את כולנו רק כי הסקרים קובעים שהם נכשלו.

במילה אחת: בושה.
בשתי מילים: בושה וחרפה.

ש"ס מצטרפת לקואליציה בחיפה
ח"כ כהנא לדרעי: זה יזכר לך לדיראון עולם • צפו
נתניהו מאיים: אם גנץ לא ישתף פעולה - נלך לבחירות
אהוד ברק יוצא למאבק פומבי מול נתניהו: "מזכיר את היטלר"
רה"מ בסיור במתקני הקירור לחיסונים • צפו
בלאגן! מ"מ מפכ"ל המשטרה לא יגיע לועדה
בקרוב תובא הצעה להסדרת המאחזים לאישור הממשלה
מאבק על מיקומים: "מקדמים פריימריז לרשימת כחול לבן"
ח"כ הרב משה אבוטבול למען ההתיישבות הצעירה
זוהר: "נושאי משרד התקשורת לא יקודמו בשל אפליית יו"ש