הרוסים נמלטים - ומשאירים אחריהם אוצר לאוקראינה

עשרות טנקים, נגמ"שים ותותחים הושארו כשהם תקינים לגמרי על ידי הצבא הרוסי הנסוג, לצד מאגרים גדולים תחמושת • מתקפת הנגד האוקראינית גם משכנעת גורמים במערב כי ה

הרוסים נמלטים - ומשאירים אחריהם אוצר לאוקראינה נשיא אוקראינה זלנסקי

מתקפת הנגד האוקראינית במחוז חרקיב הפתיעה את רוסיה והעולם, ולפי הרמטכ"ל האוקראיני, ולארי זלוז'ני, הצליחה לשחרר 3,000 קילומטרים רבועים של שטח שנכבש על ידי הרוסים. המפקד הודיע כי כוחות הצבא האוקראיני ממשיכים לתקוף לכיוון מזרח ודרום, אך גם לכיוון צפון. כך דווח ב'ישראל היום'.

זלוז'ני אמר כי כוחות חלוץ של צבא אוקראינה נמצאים כבר 50 קילומטרים מהגבול הבינלאומי עם רוסיה בצפון מחוז חרקיב, דבר המעיד על התפוררות הצבא הרוסי גם בצפון הגזרה. אתמול דווח כי צבא אוקראינה החל להפגיז את הצבא הרוסי בסביבות העיר וובצ'נסק, לשם העבירה מוסקבה את המערך האדמיניסטרטיבי והפיקודי של גזרת מחוז חרקיב לאחר נפילת העיר איזום לידי האוקראינים.

נשיא אוקראינה, ולודימיר זלנסקי, התייחס להישגים הצבאיים הגדולים של מתקפת הנגד במחוז חרקיב ואמר כי אוקראינה תוכל לשחרר שטחים נוספים במהלך חודשי הסתיו והחורף אם תקבל ציוד מתאים לכך מהמערב. "אני מאמין שהחורף הקרוב יהיה נקודת מפנה בשחרור של אוקראינה מכיבוש רוסי. אנחנו רואים איך הכובש נס על נפשו באזורים מסוימים, ונוכל לזרז את התהליך אם נקבל נשק מתאים", אמר הנשיא בהודעה קצרה לעיתונות.

באופן מעניין, מקור הנשק הרציני ביותר לו זכתה אוקראינה בימים האחרונים לא מגיע מבעלות בריתה או מדינות נאט"ו אלא דווקא מהצבא הרוסי הנסוג. תיעוד שהגיע לרשתו החברתיות חושף כמות אדירה של טנקים, תותחים מתנייעים ונגמ"שים שהושארו כפי שהם על ידי החיילים הרוסי הנסים ויצריכו עבודה מעטה לצבא אוקראינה על מנת להשמיש אותם. בסרטון אחד נראו לא פחות מתשעה טנקים מדגם טי-80, דגם חדיש באופן יחסי לכלים שנמצאים בידי צבא אוקראינה, כשהם מונחים במקומם ללא פגע בגזרת חרקיב.

בנוסף לכלי הרכב השונים, צבא רוסיה הותיר אחריו מחסנים ותחנות אגירה מלאים בתחמושת, הנחוצה לאוקראינים באופן נואש. הצבא האוקראיני מחזיק בכמות גדולה של טנקים ותותחים רוסיים אך במערב כמעט ולא מחזיקים את סוגי התחמושת הנחוצים עבור כלים אלו והפגזים כמעט ואזלו עבור חלק מהתותחים והטנקים שברשות האוקראינים. אספקה גדולה של פגזים חדשים תאפשר לאוקראינים להמשיך ולעשות שימוש במערכות נשק אלו במשך זמן ארוך יותר, בשעה שמערכות מתוצרת נאט"ו נכנסות באופן איטי לשימוש על ידי הצבא האוקראיני.

נוסף על כך, ההצלחה האוקראינית בביצוע מהלך התקפי בקנה מידה גדול הוכיח עבור בנות בריתה של קייב מעל לכל ספק כי מדובר בכוח בעל יכולות ופיקוד מרכזי אמין, שישכיל להשתמש בציוד ובהכשרה שיקבל ממדינות המערב.

הטעיה דרומית

על הצלחת הסיוע המערבי, והאמריקני במיוחד, לאוקראינה ניכרת בהחלט במתקפת הנגד במחוז חרקיב. טראס ברזובץ, בכיר במערכת הביטחון האוקראינית בעבר ויועץ לאחת מחטיבות המתנדבים שלו, סיפר ל"גרדיאן" הבריטי כי היחידות שנבחרו להשתתף במתקפת הנגד בחרקיב צוידו בשק מערבי.

ברזובץ סיפר לעיתון הבריטי כי הפרסום המאסיבי על מתקפת נגד באזור חרסון היה חלק ממסע הטעיה מכוון שנועד לגרום לרוסים לרכז כוחות גדולים בחרסון על חשבון גזרות אחרות, ולהתכונן למתקפה משמעותית שם. "הרוסים ציפו שהמתקפה תתרחש בדרום והזיזו את הציוד שלהם דרומה. ואז, במקום לתקוף לכיוון דרום, תקפנו במקום שהם הכי פחות ציפו לו, ולכן המנוסה והבהלה", הסביר ברזובץ.

בשבועות אחרונים הצליחו האוקראינים לשחרר כמה כפרים בגזרת חרסון ולנתק את הצבא הרוסי מהגדה הדרומית של נהר הדנייפר על ידי הפצצת הגשרים. עם זאת, צבא רוסיה מחופר היטב בגזרה ולא התמוטט בעקבות המתקפה האוקראינית באזור. אתמול דווח כי כוח גדול של לוחמים צ'צ'נים נשלח על ידי הפיקוד הרוסי לאזור במטרה להיאחז בגזרה הדרומית ולמנוע את קריסתה.

דיווחים: הצבא הרוסי קורס במחוז חרסון
דרמה ברוסיה: דיווחים על הדחת מפקד בכיר הודח בצבא רוסיה
לראשונה זה חמש שנים: צפון קוריאה שיגרה טיל בליסטי מעל יפן
"איאן" באמריקה: ההוריקן נחלש, אבל הסכנה נשארה
ביידן בתקרית מביכה: חיפש בקהל חברת קונגרס שכבר לא בחיים
ההוריקן מאיים למוטט את מפרץ מקסיקו: מיליונים מפונים בפלורידה
בדרך לאסון הומניטרי: רוסיה צפויה לאסור יציאת גברים משטחה
ישראל נגד רוסיה: "לא נכיר בתוצאות משאלי העם בשטחים הכבושים"
אוקראינה מורידה את דרג היחסים הדיפלומטיים עם טהרן
לצד הלחימה: רוסיה פתחה ב"משאלי עם" בשטחים הכבושים באוקראינה