למרות אירוע הזיהום בחופים - עלייה באחוז החופים הנקיים

לראשונה מאז אירוע זיהום חופי הים בזפת - 78% מהחופים שנמדדו דורגו כנקיים עד נקיים מאוד, בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, שבה דורגו כנקיים רק 70% מהחופים

למרות אירוע הזיהום בחופים - עלייה באחוז החופים הנקיים אילוסטרציה

לפי נתוני מדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה לי"ח באייר ה'תשפ"א - המדד הראשון המתפרסם אחרי אירוע זיהום חופי הים בזפת - הרשויות החופיות שקיבלו את הציון "נקיות ביותר" הן: אשדוד, עמק חפר, קריית ים, תל אביב - יפו, ג'יסר א-זרקא, גן רווה, הרצליה, טירת הכרמל, בת ים, נתניה, עכו, חוף השרון ומטה אשר. במדד זה לא קיבלה אף רשות חופית את הדירוג "מלוכלך".

מהנתונים עולה עוד, כי 78.13% מהחופים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד", לעומת 76.57% במדד הקודם שנערך בחודש אדר השנה, ימים ספורים לפני אירוע זיהום החופים בזפת. בתקופה המקבילה אשתקד, דורגו 70% מהחופים כ"נקיים" עד "נקיים מאוד".

השנה האחרונה הייתה השנה ה-15 לתוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, והיא הייתה השנה הנקייה ביותר מאז תחילת מדידת ניקיון החופים הפתוחים והלא מוכרזים לרחצה. בשנה זו, 68.18% מהחופים הוגדרו כ"נקיים" או "נקיים מאוד" לפחות 70% מהשנה, לעומת 19.7% מהחופים בשנת ה'תשס"ה, כאשר הושקה התוכנית. פעילות תוכנית חוף נקי על שלל מרכיביה הביאה לשיפור משמעותי מאוד במצב ניקיון החופים הפתוחים.

הישג זה הוא תוצר פעילות משותפת של תוכנית חוף נקי יחד עם רשויות החופיות והארגונים הסביבתיים, לרבות הגדלת התקציבים המיועדים לניקיון החופים ולפעילויות ההסברה הציבוריות אשר הביאו לשיפור משמעותי במצב ניקיון החופים הבלתי מוכרזים.

המשרד להגנת הסביבה תומך בשנה האחרונה ברשויות החופיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים לרחצה בהיקף של 9,508,181 שקל. תקציב זה משמש את הרשויות לבצע פעולות ניקוי בחופי ים פתוחים ולא מוכרזים לרחצה שבתחומן.

בנוסף, הנהלת קרן הניקיון אישרה באחרונה תקציב רב שנתי לתוכנית "חוף נקי" בהיקף חסר תקדים של כ-44 מיליון שקל, תקציב שמגיע מכספי היטל החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות. על-פי תכנית הפעולה שאושרה לשלוש שנים הבאות, תוכנית חוף נקי תמשיך לפעול לשינוי תודעתי לחשיבות הים והחופים ולחיזוק לקיחת האחריות האישית, ותתמקד גם באכיפה, ניקיון, הפחתה במקור וניטור פסולת הפלסטיק. כל זאת, במטרה למזער את כמות הפסולת החופית בישראל ולפעול לניקיונם של החופים והים, ביחס למדד תוצאה סביבתית ברור ובהתאם למחויבות הבין-לאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל.

בנוסף, המשרד הקצה לראשונה 2 מיליון שקל לתמיכה ברשויות החופיות לצמצום מפגע הפסולת בחופים לפני הגעתו לחוף ולים. התמיכה מאפשרת הקמת תשתיות לאיסוף אשפה בחופים לא מוכרזים, מתקני איסוף פסולת ניקוז נגר עילי ומתקני תשתית לעידוד בשימוש כלים רב-פעמיים. תמיכה זו מותנית בהתחייבות של הרשות בקידום חוק עזר עירוני נגד שימוש בכלים חד-פעמיים בחופים והתשלום מותנה בפרוטוקול אישור החוק של מועצת או מליאת הרשות.

במסגרת מדד חוף נקי, מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה מבצעים מדידות של רמת הניקיון בחופים הפתוחים תוך יידוע שוטף של רשויות החוף, לטובת מעקב ופעולות מתקנות לשיפור מתמיד של ניקיון החופים.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "מדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה מצביע על רמת ניקיון גבוהה בחופי הרחצה. עתה, לאחר סיום אירוע זיהום חופי הים בזפת, מתחדדת אף יותר החשיבות לשמירה על חופי ישראל. את 2020 סיימנו כש-68.2% מהחופים הוגדרו כנקיים לפחות 70% מהשנה. המטרה שלנו היא להמשיך לתמוך ברשויות המקומיות החופיות כך שהמדדים ישתפרו, ננקה את החופים מפסולת ומפלסטיק ונשמור על הסביבה הימית והחופית"

תיעוד: מעמד קבלת פנים בירושלים לאדמו"ר מבאבוב
סמוטריץ' על בנט: "אם היו מחברים לו פוליגרף החשמל בישראל היה נופל"
ירושלים: לקוי ראייה נפצע קשה מפגיעת רכבת קלה
מלכיאלי בירך את הח"כ מיש עתיד: "הצלחתך הצלחתנו"
בריקוד הדגלים: סמוטריץ' רקד עם קרעי בשער שכם • צפו
הסתיים ריקוד הדגלים: 2 שוטרים נפצעו,17 חשודים נעצרו
אלפים משתתפים כעת בריקוד הדגלים
אשה נהרגה ומספר נוסעים חרדים נפצעו בתאונת דרכים חזיתית ברמת הגולן
אנשי החינוך נחשפו לדרכי התמודדות עבור ילדים הסובלים מהפרעת קשב
הטרור החקלאי שוב מכה בצפון: נזק עצום ל- 64 כוורות