כל מה שצריך לדעת על ההנחיות החדשות של משרד הבריאות

כדי להבין מה אומרות ההנחיות החדשות של משרד הבריאות באשר לקיצור תקופת הבידוד, ד"ר אמיליה אניס מהאגף האפידמיולוגי של משרד הבריאות עושה לנו קצת סדר בבלגאן עם 8 תשובות לשאלות:

כל מה שצריך לדעת על ההנחיות החדשות של משרד הבריאות אילוסטרציה

1)מה שיניתם היום בנהלי הבידוד? איך זה משפיע על משך הבידוד של חולי הקורונה?
תשובה: בעקבות הידע שהצטבר לאחרונה על תקופת ההדבקה של חולים מאומתים, אימצנו את ההמלצות של ארגון הבריאות העולמי ואנחנו מקצרים את תקופת ההחלמה, במקרים בהם ניתן לקבוע על פי משך זמן הבידוד, ללא צורך בביצוע בדיקות.

אם תקופת ההחלמה הקודמת עמדה על 30 יום לכל הפחות, כעת היא מתקצרת לפחות משבועיים. זאת בתנאי שהחולה עונה על הקריטריונים הבאים:

אין לו תסמינים והוא לא נכלל בקבוצות של מאושפזים בעקבות מחלה, דיירים ומטופלים במוסדות עם אוכלוסיות בסיכון וסובלים מדיכוי במערכת החיסון. לגבי חולה עם תסמינים, שידוע מועד הופעתם - תקופת הבידוד היא עשרה ימים מהופעת התסמינים ועוד 3 ימים ללא תסמינים, כלומר 13 יום לפחות".

2) מה קורה אם עברו 13 ימים ועדיין יש לי תסמינים?
תשובה:
אתה צריך להמשיך לשהות בבידוד. רק מרגע שהתסמינים נעלמו - סופרים 3 ימים ללא תסמינים, ובסמכות הרופא אפשר לאשר החלמה ללא צורך בבדיקה נוספת.

3) האם חייבים לעבור דרך רופא על מנת לצאת מהבידוד?
תשובה:
כן, חייבים. זה יכול להיות רופא משפחה או רופא מטפל שעקב אחרי מצבכם הבריאותי והבדיקות לאורך כל התקופה, רק הוא יוודא שעמדתם בכל הקריטריונים.

4) האם השינוי שעליו הודעתם היום תקף רק לגבי חולים מאומתים? הוא לא רלוונטי לגבי מי שנמצא בבידוד משום שנחשף לחולה מאומת?
תשובה: נכון. תקופת הבידוד למי שנדרש להיות בבידוד עקב חשיפה לחולה או כאלה שחזרו מחו"ל לא משתנה ועומדת על 14 ימים.

5) האם יכול להיווצר מצב אבסורדי, שבו אדם שנחשף לחולה מאומת יוצא מבידוד אחרי שהחולה עצמו כבר השתחרר?
תשובה: כן, קחו לדוגמא ילד שנחשף בגן לחולה מאומת. אנחנו יודעים באיזה שלב של המחלה הילד החולה נמצא וכמה זמן הוא מדבק. אצל הילד שנחשף לחולה, תקופת הדגירה של הוירוס היא עד 14 יום, זה לא השתנה, זה אומר שהוא יכול לפתח את המחלה ביום ה-13 וה-14 ולכן חייבים להקפיד על 14 ימי בידוד, זה ההיגיון הביולוגי. ובהחלט ייתכן שהשבועיים שלו יסתיימו אחרי שהחולה המאומת כבר יחלים לגמרי וייצא מהבידוד.

6) האם השינוי הזה אומר שמאומתי קורונה צריכים לעשות פחות בדיקות? עד עכשיו הם העבירו ימים ארוכים בציפייה לשתי בדיקות שליליות, מעכשיו כל זה הופך למיותר.
תשובה: נכון, הגדרת ההחלמה מהירה יותר ונוצר חיסכון משמעותי בכמות הבדיקות שנשאים מאומתים צריכים לבצע. הגדרת ההחלמה תלוייה הרבה יותר בשאלה אם יש או אין תסמינים וכמה זמן חלף מאז שהם נעלמו, והרבה פחות בביצוע בדיקות.

7) האם אישור רופא לסיום הבידוד חייב להיות בהגעה פרונטלית לרופא, או שהוא יכול להינתן גם בשיחת טלפון או התכתבות בה הוא מאשר את ההחלמה?
תשובה:
הרופא המטפל יאשר בדרך הנראית לו. זו החלטתו כיצד הוא מאשר והאם רוצה לראות את החולה. אנחנו קבענו את ההנחיות ולפיהן הוא מאשר. הרופא מכיר את מטופליו ואנו סומכים עליו שיידע לקבל בצורה הטובה ביותר את החלטתו.

8) האם השינוי שהודעתם עליו היום נובע מכך שלפי הידע המדעי המעודכן, נשא מאומת של קורונה שהיו לו סימפטומים ועכשיו כבר אין הוא למעשה לא מדבק ולא מסוכן?
תשובה:
נכון. היום אנחנו יודעים שהסיכון להידבק מחולה אחרי 9 ימים מתחילת הופעת התסמינים הינו נמוך.

חרדי טבע בחוף באשדוד כשנכנס להציל את ילדיו שנסחפו
בדיקה בחצי דקה: פיתוח ישראלי שעשוי לשחרר את כל העולם מהסגר
משרד הבריאות: עולים ל-60 אלף בדיקות ביום
קריסה במערכת הבריאות: רק 42 מכשירי אקמו (הנשמה) פעילים, הרופאים: חסרים מנשימים
1,753 מאומתים חדשים במהלך השבת 389 במצב קשה
גמזו עם שבע פעולות מיידיות בכדי למנוע סגר בערים החרדיות
נתניהו ביחס לתאריך יצור החיסון: "עד סוף הרבעון הראשון"
סכנה: נחלים מסויימים באיזורי הצפון מהווים סכנה למתרחצים
נחשף: הרובוט של צה"ל למלחמה בנגיף
ראש המכון הביולוגי לנתניהו: ״מיום חמישי שעבר יש בידינו חיסון״!