אורבך מנהל מגעים עם הליכוד:"אם היו 4 עבאס הממשלה הייתה שורדת"

הח"כ שוקל פרישה מהקואליציה והקמת ממשלת ימין חלופית • המגעים התעצמו בימים האחרונים, מאז הפלת חוק יו"ש על ידי רע"מ וזועבי, ורע"מ מנהל עימו שיחות קדחתניות

אורבך מנהל מגעים עם הליכוד:"אם היו 4 עבאס הממשלה הייתה שורדת" יו''ר ועדת הכנסת ח''כ ניר אורבך

בימים האחרונים מנהל ח"כ ניר אורבך מגעים עם הליכוד בעזרת מתווכים, כאשר המטרה הראשונה שלו היא הימנעות מבחירות והקמת ממשלת ימין חלופית בכנסת הנוכחית, עם ימינה ותקווה חדשה. מי שמנהל את המגעים הוא יריב לוין. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

ראש הממשלה נפתלי בנט עושה מאמצים כבירים כדי לשמור על יציבות הקואליציה, ואתמול (רביעי) הוא שוחח מספר פעמים עם ח"כ ניר אורבך מסיעתו "ימינה". בנט ביקש מאורבך לתת זמן לקואליציה להביא לפיטוריהם של חברי הכנסת מאזן גנאים וג'ידא רינאוי-זועבי לפני שיקבל החלטה.

בשיחות סגורות אמר אורבך: "זועבי וגנאים הם הבעיה. אם היו ארבעה מנסור עבאס הממשלה היתה מחזיקה".

אורבך מנהל את המגעים עם הליכוד באמצעות מתווכים מול ח"כ יריב לוין, אך בליכוד עדיין לא בטוחים אם ניר התבשל עד הסוף לעשות את הצעד ולפרוש מהקואליציה. המגעים התעצמו בימים האחרונים מאז שרע"מ וזועבי הצליחו להפיל את חוק תקנות יו"ש.

התכנית שאורבך מעלה במגעים עם הליכוד היא לפרוש ולהעביר את הלחץ לסער וחלקים אחרים בימינה שיבואו לממשלה חלופית בכנסת הנוכחית בראשות הליכוד. החשש של אורבך זה שאחרי הקמת הממשלה, נתניהו יפזר אותה תוך כמה חודשים ויילך לבחירות.

בימינה יתקשו לאיים על אורבך בהכרזה עליו כפורש, מהסיבה שבתור יו"ר בוועדה הוא שולט בכינוס הוועדה, וגם מפני שהרוב של הקואליציה בוועדה בלעדיו לא מובטח. בליכוד מציעים לאורבך שריון, אך גורמים בימינה טוענים שהוא לא יעשה צעד ללא שקד ושהם מתואמים.

אתמול, כפי שפרסמנו, אורבך אמר לבנט: "במצב הזה אני לא יכול להמשיך, כל האופציות על השולחן". זאת, לאחר נפילת חוק יו"ש של גדעון סער, בהקשר לרע"מ.

אורבך משוחח בימים האחרונים עם מקורביו, ליאור ליפשיץ ושמוליק וליאן, שאף הגיעו לכנסת השבוע ושוחחו עם בנט, שם הציגו קו דומה לדעה שעם המצב הזה בקואליציה - אי אפשר להמשיך.

כך ייראה יומו הראשון של יאיר לפיד כראש הממשלה
חיסכון של מאות אלפי חיסכון לזוגות הצעירים
פה אחד: הצעת החוק לאיסור פרסום שמות נפגעים נכנסה לספר החוקים
"״הצלחנו בסור מרע": החכי"ם על פיזור הכנסת
בן גביר במסר לדרעי: היועץ שלך גורם למלחמה בימין
לפיד הוכתר כראש ממשלה
280 אלף ש''ח ועבודת שירות: העונש לאחיו של יו''ר ש''ס
נקבע סופית: הבחירות בעוד ארבעה חודשים
הוחלט סופית: הכנסת מפוזרת
"עוזב היום בבושת פנים": הפוליטיקאים מגיבים לפרישת בנט