לאחר הערעור: נגזרו 12 חודשי מאסר על הלבנת מיליון ש''ח

לאחר ערעור דו-צדדי של יועץ מס לחברת ייבוא מוצרים אשר לא התקבל נגזרו 12 חודשי מאסר על יועץ המסים

לאחר הערעור: נגזרו 12 חודשי מאסר על הלבנת מיליון ש''ח אילוסטרציה

בית המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור של יועץ מס שנתן שירותים לחברה המייבאת מוצרים מחו''ל, על חומרת גזר הדין שניתן בעניינו בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בעקבות הרשעתו בשורת עבירות מע"מ שביצע כחלק מתפקידו כיועץ מס בחברה.

בהתאם לכתב האישום, הנאשם סיפק שירותי הנהלת חשבונות וייעוץ מס לחברה העוסקת ביבוא מוצרי צריכה לישראל, ולמנהלה. החברה ומנהלה הורשעו בהברחת טובין החייבים במס בסכום של כ- 1.4 מיליון ₪ לישראל תוך הצהרות כוזבות למכס, וכן בהקטנת המע"מ שהיה על החברה לשלם על סמך מסמכי כזב.

לצורך הסתרת מעשי החברה ניהל יועץ המס, בן חיים יחד עם מנהל החברה שלוש כרטסות הנהלת חשבונות מזויפות, על פיהן דיווח לרשות המסים כי החברה רכשה טובין בסכום של למעלה מ-15 מיליון שקלים, בעוד שהיקף הרכישות בפועל הסתכם בכ-215 אלף ₪.

בית משפט השלום בבאר שבע הרשיע את בן חיים במסירת ידיעה כוזבת, הכנת פנקסי חשבונות כוזבים וזיוף והסתרת מסמכים במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק מתשלום מס, וגזר עליו 70 ימי מאסר בפועל שירוצו בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס בסך 8,000 ₪.

בעקבות גזר הדין, ערערה רשות המסים לבית משפט המחוזי בבאר שבע על קלות העונש, ובמקביל ערער בן חיים על הכרעת הדין.

בית המשפט המחוזי קיבל את ערעור רשות המסים על קלות העונש וקבע כי העונש שהוטל על בן חיים אינו משקף את חומרת העבירות אותן ביצע. לנוכח זאת החמיר בית המשפט המחוזי את עונשו וגזר עליו 12 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס בסך 30,000 ₪.

בעקבות פסיקת בית המשפט המחוזי, פנה בן חיים בבקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון בשל הפער בענישה ואף טען כי בית המשפט המחוזי העניק משקל רב מידי לעובדה כי הוא יועץ מס.

השופט אלרון מבית המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור וקבע כי החומרה במעשיו של מישל בן חיים מתעצמת לנוכח היותו יועץ מס המחויב בחובות נאמנות, יושר והגינות מוגברות כלפי רשות המסים ובמתן דיווח מהימן ואמיתי.

כחלק מהפרשייה, גם הרשעתו החלקית של מנהל החברה בביצוע עבירות מס על ידי בית משפט השלום הפכה להרשעה מלאה עם קבלת בית משפט המחוזי בבאר שבע את ערעור רשות המסים בעניינו.

המנהל הורשע בבית משפט השלום בבאר שבע יחד עם החברה שבבעלותו רק בשני אישומים מתוך ארבעת האישומים שיוחסו לו, ונגזרו עליו 30 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 270,000 ₪.

הנשיאה רויטל יפה-כ"ץ, השופט יואל עדן והשופטת יעל ייטב, מבית משפט המחוזי בבאר שבע קיבלו את ערעור רשות המסים על הכרעת הדין במלואו, הרשיעו את בן לולו ואת החברה גם בשני האישומים הנוספים שעניינם ביצוע עבירות מכס ומע"מ, ודחו כאמור את ערעורם של החברה על פסק הדין.

לאור קבלת הערעור, הורה בית המשפט המחוזי על ביטול גזר הדין בעניינם והשבת ההליך לבית משפט השלום למתן גזר דין ביחס לכל ארבעת האישומים.

האסון במירון: מהנדס ויועץ בטיחות נעצרו לחקירה
התחזית להיום: הקלה בעומסי החום
39 שריפות פרצו היום בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה
דרעי לליאון: גם מי שהתנגד לך, יודע היום שהוא טעה
מרגש: חבריו של ההרוג שרו לזכרו שירים במקום האסון • צפו
יום ירושלים: חסימות ברחבי העיר
חשד להצתה: גל שריפות לאורך מסילת הרכבת • צפו
צומת רעננה: משאית התנגשה בששה כלי רכב • תיעוד
אבנים הושלכו לתוך רחבת התפילה - המשטרה פינתה את המתפללים
התחזית להיום: עומס חום קיצוני ושרב כבד