ביידן: "מנסים לפנות את האמריקנים מאפגניסטן כמה שיותר מהר"

נשיא ארה"ב התייחס במסיבת עיתונאים למשבר באפגניסטן, ושפך אור על ההתנהלות מול הטליבאן • "אי אפשר באמת לשלוט עליהם"

ביידן: "מנסים לפנות את האמריקנים מאפגניסטן כמה שיותר מהר" נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ערך אמש מסיבת עיתונאים שבה התייחס למשבר באפגניסטן. ביידן אמר כי הוא עדיין מקווה שניתן יהיה להשלים את פינוי האמריקנים מאפגניסטן עד סוף החודש. "אנחנו מקווים שלא נצטרך להאריך את שהותנו באפגניסטן", אמר ביידן, אך לא שלל זאת והוסיף כי ייתכן שהממשל ידון בנושא. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

לדבריו, "העדיפות הראשונה שלנו היא הוצאה של אמריקנים מחוץ למדינה כמה שיותר מהר. מחלקת המדינה פונה לעוד אמריקנים שמצאנו כדי למצוא את מיקומם, ואנחנו מוציאים לפועל את התכנית להביא אותם באופן בטוח לשדה התעופה, אך אני לא אפרט בגלל שיקולי ביטחון. כל אמריקני שרוצה לחזור הביתה יוכל לעשות זאת. אנחנו גם מגבירים את המאמצים להביא את אזרחי מדינות נאט"ו ואת בעלי הברית האפגנים ונשים עיתונאיות מהמדינה".

ביידן אמר שעד כה פונו 33 אלף איש מאפגניסטן. "הפינוי היה קשה, גם אם היינו מתחילים לפני חודש. אין אפשרות לעשות זאת ללא כאב שובר לב. זו העובדה וליבי כואב עבורם. אנחנו מביאים את אזרחנו ואזרחי בעלי ברית נאט"ו ואת האפגנים, אך יש עוד הרבה עבודה והרבה יכול להשתבש. להעביר כל כך הרבה אנשים מלמד על היכולות הרבות של הצבא שלנו, ואת המאמץ ללא לאות של הדיפלומטים שלנו. מדובר במאמץ עולמי חסר תקדים".

"הייתה החלטה שצריכה הייתה להתקבל - האם לסגת ממלחמה של 20 שנה, שעולה 300 מיליון דולר כל יום, שבה איבדנו 2,448 נפטרים, ו-722 פצועים או להמשיך אותה. החלטתי לסיים אותה", הוסיף הנשיא האמריקני.

נוסף על כך, ביידן שפך אור על ההתנהלות מול ארגון הטליבאן: "דיברנו הרבה עם הטליבאן, והם שיתפו פעולה בהרבה תחומים. עד עכשיו הם מרשים לאמריקנים לעבור ולא פוגעים באמריקנים. הם חבורה שלא ממש אפשר לשלוט עליה, בסופו של דבר אם לא היינו עוזבים, מתי היינו עוזבים? בעוד 10 שנים? בעוד 5 שנים? לא מתכוון לשלוח את הבן או הבת שלכם לאפגניסטן. זה לא האינטרס העליון שלנו".

ביידן אישר: איראנים ששירתו במשמרות המהפכה - יוכלו להיכנס לארה"ב
הותר לפרסום: חוליית טרור נעצרה בטורקיה, חיי קבוצת תיירים ניצלו
פסיקה דרמטית בארה"ב בתחום הנשק: מיליונים נוספים זכאים לרישיון
במעמד שגריר ישראל ורבנים: נחנך מרכז החסד האירופאי בבירת גיאורגיה
אסון ענק באפגניסטן: 955 הרוגים ברעידת אדמה
הטייס שנעצר בארגנטינה - דמות מפתח במשלוחי הנשק האיראניים
"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון
דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור
צפו: סודות חכמת המזלות וכיצד קשורות המלחמות לכוכבי הלכת
תנועת ה-BDS פרסמה "מפה של הקשרים היהודיים" ועוררה סערה