ראש עיריית אשדוד לנתניהו: קיים מחסור חמור במיגון דירות בעיר

ראש עיריית אשדוד ד״ר יחיאל לסרי פנה היום במכתב בהול לראש הממשלה בבקשה לסייע למיגון דירות לכלל תושבי אשדוד

ראש עיריית אשדוד לנתניהו: קיים מחסור חמור במיגון דירות בעיר אחת מזירות הנפילה באשדוד

במכתבו פרט את הבעיות העולות מהמחסור החמור במקלטים בשכונות הוותיקות בעיר: א. אני פונה אליך ראש הממשלה בשם תושבי אשדוד לפעול באופן מיידי למיגון תושבי השכונות הוותיקות בעיר ולא להמתין עוד.

ברור לנו שאשדוד, על מתקניה האסטרטגיים הרבים, תמשיך להיות מטרה לתקיפות מוגברות מעזה גם בעתיד ולכן חובה לטפל בסגירת פערי המיגון ללא דיחוי.

ב. מאז "עופרת יצוקה" בדצמבר 2008 ועד היום, העיר נתונה תחת איום מתמיד של מתקפות טילים, שתמיד וללא יוצא מן הכלל מגיעות אלינו מיד ובצמוד אחרי העיר אשקלון, לפיכך אין שום נימוק מקצועי לבצע הבחנה במתן הסיוע בין הערים.

איום זה התממש מאז דצמבר 2008 כ-13 פעמים ומתוכם 4 סבבים גדולים

במיוחד והאחרון שבהם "שומר החומות".

בכול הסבבים וללא יוצא מן הכלל, הצטיינה העיר בחוסנה ובאיתנותה הקהילתית, אולם נוכח מאפייני המבצע האחרון של מתקפות במטחים גדולים וצפופים, עם טילים משמעותיים יותר מבעבר, עולה נושא העדר המיגון כנושא קריטי לחוסן התושבים והגיעה העת לתת עדיפות לאומית למילוי צורך זה.

ג. מעבר לכך, יש לציין כי הנזקים הנגרמים לעיר הם במצטבר הגדולים ביותר במחוז דרום. רק לשם השוואה מעל ל-50% מנזקי "צוק איתן" התרכזו בעיר אשדוד, וכעת ב"שומר החומות", אשדוד במקום השני אחרי אשקלון בשיעור הנזקים לתשתיות ורכוש.

ד. סיכום נתונים ממבצע "שומר החומות", מלמד שמספר הטילים שנורו על העיר הינו 253 טילים, מתוכם 142 טילים כוונו לשטחים בנויים בעיר. אנו מודים על "כיפת ברזל" שהצליחה ליירט את מרביתם המכרעת אולם לא ניתן להתעלם מההשפעה של 13 טילים שהצליחו לפרוץ את המטריה של "כיפת ברזל" ופגעו פגיעה ישירה בתוך השטח הבנוי בעיר ולתוך 6 מבנים שהפכו ללא ראויים למגורים עם שיקום ארוך: 8 משפחות פונו מבתיהם לתקופה המוערכת ב- 14 חודשים, ו- 21 משפחות שוהות בבתי מלון ומוגדרות כחסרות קורת גג. כ- 329 דירות ו- 92 רכבים ניזוקו ו- 71 אנשים פונו על ידי מד"א לקבלת טיפול רפואי.

ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי

ה. כעיר המבססת את עשייתה על רציפות תפקודית, לא המתנו למצב החירום. העיר אשדוד הינה אחת הערים המובילות בארץ בהוצאת היתרים במסגרת פרויקט תמ"א 38 לחיזוק מבנים, ונכון למועד מכתבי, 988 יחידות דיור קיבלו טופס 4 במסגרת התמ"א, ועוד 8142 יחידות דיור מצויות בשלבים של אחרי היתר או בעיצומו של תהליך קבלת היתר שיסתיים בהנחייתי בתהליך מזורז. כולם ללא יוצא מן הכלל , בשכונות המגורים הוותיקות בעיר.

ו. חרף כל המאמצים הנ"ל למיגון העיר, עדיין קיימים באשדוד דירות צמודות קרקע ובניינים משותפים, שנבנו לפני 1992, מועד תיקון תקנות התגוננות אזרחית. ושלא קיים בהם ממ"ד. בבתים אלה מתגוררים תושבים בחלקם בעלי צרכים מיוחדים, בעלי נכויות וקשישים שאינם יכולים להגן על עצמם ועל בני משפחתם, מפני הפגיעה בגוף ובנפש.

בימים אלה, אנו סוקרים כל מבנה באופן פרטני לבחינת חלופות המיגון הקיימות בו ועל פי תמונה חלקית נכון להיום, כמות המבנים ללא ממ"ד או מיגון הולם את רמות הסיכון בעיר, עומדת על 827 בניינים (כאמור הבדיקה בעיצומה).

ז. בכדי ליישם את בקשתי לממ"ד לכל תושב אנו מציעים את החלופות הבאות:

1.בבתים בהם אין כלל היתכנות לביצוע פרויקט תמ"א 38 – בניית ממ"ד בביצוע ובמימון מלא של משרד הבינוי והשיכון.

2. בבתים בהם יש היתכנות לביצוע פרויקט תמ"א 38, אך מתקיים כשל שוק של חוסר כלכליות לפרויקט – מתן מענק ליזם עד להגעה לנקודת האיזון בו הפרויקט רווחי, בדרך כלל בסביבות 21% רווח יזמי.

ח. הדרג המקצועי בעיריית אשדוד ואנוכי, עומדים לרשותך בכל דבר הסבר שיתבקש, בכדי לפרט את החלופות המוצעות עד לרמת המימוש ולרבות התכנית הכלכלית.

השרה להגנת הסביבה: "פועלים להכרזה על מצב חירום אקלימי"
ח''כ ביטן: "נהיינו מדינה עשירה שהורגת את הדיור הציבורי"
שריפה סמוך לשורש: כביש 1 נחסם
אושרה הארכת ההכרזה על מצב חירום
צפו: חילוץ מלב הכנרת
בעקבות מזג האוויר: מאסר על הדלקת מדורות
ירושלים: אותרו פצצות מלפני 60 שנה
ח''כ מקלב: "אסור שמקרים מעין אלו יעבור לסדר היום"
ארבע מדינות נכנסו לרשימת מדינות בסיכון גבוהה
תחזית מזג האוויר: חם מהרגיל