סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו

זיהוי ההרוגים באסון מירון יחודש • המפכ"ל שבתאי מגבה את ניצב לביא • "משמעות דחיית הבחירות ברשות - ביטולן" • הסלמה בלחימה במרכז אסיה

סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו

מחריד: קדיש מול גופות הנספים באסון מירון

זק''א, אהרון ברוך לפקוביץ

אסון מירון: עוד קורבנות יובאו הערב למנוחות, ובמקביל הליך זיהוי ההרוגים יחודש
החל מצאת השבת צפויות להתקיים הלוויותיהם של חלק מקורבנות האסון בהר מירון, שזוהו בשישי במכון לרפואה משפטית אבו כביר. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

במירון ייטמן אליעזר צבי יוזעף, בן 26 ממונרו שבניו יורק, ארצות הברית, המלמד בישיבת אדרת אליהו בביתר עילית. בהר המנוחות בירושלים יובא למנוחות ידידיה אשר פוגל מירושלים, תלמיד ישיבה בגבעת שמואל.

עוד יקברו במירון האחים משה מרדכי אלחדד בן ה-12 ויוסף דוד אלחדד בן ה-18 מירושלים. יוסף יהודה לוי וישי מועלם, בני 17.5 מרכסים, יובאו גם הם למנוחות במוצאי השבת.

בתוך כך, לאחר שהופסקה עם כניסת השבת, במכון לרפואה משפטית אבו כביר תימשך הערב מלאכת זיהוי הגופות של קורבנות האסון שהתרחש בהילולת הרשב"י. עד עתה, זוהו גופותיהם של 32 מהנספים באסון, ו-22 שוחררו לקבורה.

על פי הודעה שנמסרה מאבו כביר, הליך שחרור הגופות לא נמשך השבת בהוראת הרב הראשי לישראל.

גל תמיכה בניצב לביא, ששוחח עם המפכ"ל
לאור הפרסומים על תפקוד המשטרה באסון מירון, המפכ"ל רב ניצב יעקב שבתאי אמר היום כי הוא מעניק גיבוי מוחלט למפקד המחוז הצפוני ניצב שמעון לביא, האחראי על ניהול האירוע במירון, וכי הפרסומים על אודות מתיחות שקיימת בין השניים הם שקריים. בסביבתו של המפכ"ל הכחישו בתוקף את הפרסומים וטענו כי שבתאי שוחח עם לביא בטלפון והבהיר לו כי הוא נותן לו גיבוי מלא.

אילוסטרציה

בתוך כך, בעקבות לקיחת אחריות מצידו של לביא על האסון, נפתחה בפייסבוק קבוצת תמיכה בלביא שבין חבריה נמנים גם שוטרים. באחד הפוסטים נכתב: "אדון ומפקד שמעון לביא מפקד מחוז צפון. אתה ראוי לכל המילים החמות שיש בעולם . לקחת אחריות ולעמוד איתן זה לא דבר קל. אנחנו איתך לכל אורך הדרך. אתה ראוי להיות המפכ"ל, בהמשך גם להיות ראש הממשלה הבא של ישראל".

הנייה: "משמעות דחיית הבחירות היא ביטולן"
ראש הלשכה המדינית בחמאס, איסמאעיל הנייה, נשא אמש נאום שבו האשים את יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו מאזן, בכך שמשמעות ההחלטה לדחות את הבחירות לפרלמנט ב-22 במאי היא ביטולן. בתוך כך, אבו מאזן פרסם אמש צו נשיאותי רשמי לדחיית הבחירות לאחר שהודיע על כך בלילה שבין חמישי לשישי.

הנייה טען כי לאורך המגעים שהתנהלו בין חמאס לפת"ח בחודשים האחרונים, ארגון הטרור גילה גמישות מרבית והסכים בין היתר על חוק ייצוג יחסי בפרלמנט ומועדים נפרדים לבחירות למועצה המחוקקת וליו"ר הרשות. "היינו ואנחנו עדיין בעד כל קיום הבחירות במועדן", אמר הנייה. "אנו עדיין מעריכים שניתן לקיים בחירות ב-22 במאי".

הסלמה בלחימה במרכז אסיה
הלחימה בגבול הסבוך בין טג'יקיסטן וקירגיזסטן הסלימה היום באופן משמעותי במה שנראה כמו מבצע צבאי טג'יקי באזור. 41 אזרחים ולוחמים נהרגו מאז החלו הקרבות.

כ-4,000 אזרחים קירגיזים פונו ממחוז בתקאן לאחר ששני הצדדים החליפו בינהם ירי ארטילרי. כוחות שיריון של צבא טג'יקיסטן הפרו את הסכמי הפסקת האש שנחתמו אתמול ונכנסו למובלעת וורוך, מובלעת טג'יקית בלב מחוז בטקן. סוכנות הידיעות הרוסית "ריה נובוסטי" דיווחה כי הפסקת אש נוספת אמורה להיכנס לתוקף, אך נכון לעכשיו, הלחימה נמשכת.

אילוסטרציהניצב שמעון לביא
לאחר שהדף שמאלנים: חייל נחקר על ידי צה''ל
כוכבי ים מסוג גרגירנים נצפו בשמורת האלמוגים • גלריה
בני ברק: הוקם צוות חירום לטיפול בחשד לליקוי מבנים
בני ברק: 9 משפחות פונו מבתים מחשש קריסה
תחזית מזג האוויר: אפשרות לגשם מקומי
זיהום נרחב בנחלי הצפון
יו"ר ועדת החוקה: פטור מתו ירוק לילדים עד גיל 12 לחוה"מ סוכות
שוב: המשטרה "התלבשה" על חסיד ברסלב ששב מאומן
החל מהלילה: ההסכמון יופעל על כלל חבי הבידוד
מודיעין עלית: בית ספר עלה באש