ועדת חוץ וביטחון: אושרה הארכת מצב חירום לשבוע נוסף

יו"ר הוועדה: "האנרכיה ברחובות התאפשרה משום שההערכות המקדימה לא נעשתה כהלכה"

ועדת חוץ וביטחון: אושרה הארכת מצב חירום לשבוע נוסף

מליאת ועדת החוץ והביטחון הזמנית, בראשות ח"כ אורנה ברביבאי, החליטה היום (חמישי), לאשר את החלטת הממשלה להאריך את המצב המיוחד בעורף, עד עד לי''ב סיוון (23/05/21).

הוועדה קיימה היום דיונים על מבצע "שומר החומות", כאשר הראשון היה דיון חסוי לקבלת עדכון מודיעיני ומבצעי אודות המבצע, והשני היה דיון פתוח אשר עסק במוכנות העורף, אירוע החירום האזרחי אשר הוכרז בעיר לוד, וכן, כאמור, בבקשת הממשלה לאישור הארכת המצב המיוחד שהוכרז בעורף.

תת אלוף איציק בר, ראש מטה פיקוד העורף סקר את תמונת המצב בעורף: נכון לבוקר, 1369 שיגורים מתחילת המערכה הנוכחית; 1,031 נפילות: מתוכן 264 בשטח בנוי. לצורך ההשוואה, בצוק איתן 4000 שיגורים במשך 50 יום. מדובר על 264 נפילות בשטח בנוי, 167 אירועי הרס (כולל רסיסים, שברי יירוט וכו').

בתחום ה-0-7 ק"מ בעוטף עזה אנחנו ללא פערי מיגון בבתים הפרטיים. בתחום ה-7-40 ק"מ אנחנו בפערים של 76,000 דירות אב, כלומר 22.37% פערי מיגון. בימים האחרונים 350,000 תושבים הורידו את האפליקציה החדשה של פיקוד העורף.

תא"ל בר ניסה לתרץ את הצורך באישור הארכת הכרזה על המצב המיוחד בעורף: "ללא מצב מיוחד בעורף, פיקוד העורף לא יוכל להכריז משק לשעת חירום, אי אפשר להנחות מדיניות התגוננות לאזרחים ולסקטורים הציבורי והפרטי, אזרחים שביתם נפגע לא יקבלו שיפוי. אנחנו מבקשים לייצר יציבות בתכנון שלנו קדימה. היה והמבצע יסתיים, ניתן לבטל את הצו של מצב מיוחד בעורף בכל נקודת זמן".

עו"ד עידו בן יצחק, מהייעוץ המשפטי לוועדת החוץ והביטחון, תיקן את תא"ל בר ואמר לחברי הוועדה כי הפיצויים בשל נזק מלחמתי אינם תלויים במצב המיוחד בעורף אלא מוסדרים בחוק מס רכוש וקרן פיצויים. עו"ד בן יצחק סקר בפני חברי הוועדה את המשמעויות השונות של המצב המיוחד בעורף (לקריאת סקירת הייעוץ המשפטי לוועדה בנושא, לרבות הסבר מפורט על הפיצויים).

חלק ניכר מהדיון עסק באירוע החירום האזרחי אשר הוכרז בעיר לוד. ההסדר נחקק בשנת 2005, ומהווה את המקבילה האזרחית למצב מיוחד בעורף. עד כה, מעולם לא נעשה שימוש בהסדר, וזו הפעם הראשונה שבה מוכרז בישראל אירוע חירום אזרחי.

הכרזה על אירוע חירום אזרחי ניתנת, ככלל, על ידי השר לביטחון הפנים, אך כאשר מקורו של אירוע החירום האזרחי בשטח שהוכרז לגביו מצב מיוחד בעורף, כמו במקרה הנוכחי, מסורה הסמכות לשר הביטחון, בהתייעצות עם השר לביטחון הפנים.

בעת הזו ההכרזה הועברה לידיעת הוועדה, אך אם יהיה צורך להאריך את תוקף ההכרזה לתקופה העולה על שבוע, על הממשלה יהיה להביא את הדבר לאישור הוועדה (לקריאת סקירת הייעוץ המשפטי לוועדה בנושא אירוע חירום אזרחי ומשמעויותיו).

יו"ר הוועדה, האלופה (במיל') ח"כ אורנה ברביבאי, סיכמה את הדיון: "האנרכיה ברחובות התאפשרה משום שההערכות המקדימה לא נעשתה כהלכה. אחרת איך אפשר להסביר אירועי לינץ' במדינת ישראל 2021 אם אכן הכל נעשה על פי הפקודות והנהלים. זה לא יכול להיות".

עוד אמרה: "אני סבורה שלא נכון במדינה דמוקרטית להפעיל חיילים ברחובות, לא לשם כך הם התגייסו לצה"ל. לא הייתי רוצה לראות חיילים בריכוזי אוכלוסייה מכוונים נשק כלפי אזרחים או מסתובבים בלי נשק ולא יכולים לממש את האחריות שלהם כי הם לא הוכשרו לכך וזאת לא משימתם".

עוד ניסתה להגן על השוטרים בלוד: "הייתי אתמול בלוד וראיתי את השוטרים – הם אמרו לי שאין להם את מלוא הכלים להתמודדות עם המשימה. השוטרים לא צריכים להרגיש שאין להם יכולת לממש את תפקידם".

אילוסטרציה
אחים חרדים הותקפו ע"י בני מיעוטים: המשטרה בחרה לחקור את האחים
פיגוע במחסום קלנדיה: חייל נדרס • תיעוד מהזירה
ראשוני: תקיפת סייבר על המרכז הרפואי הלל יפה
האחים הותקפו: ביהמ"ש שחרר את החשוד למעצר בית
המשפחה התנגדה: הוועדה דחתה את שחרור המחבלים
בנט: "תכנית הגרעין האיראנית היא בנקודה המתקדמת ביותר שלה אי פעם"
הכאת השוטרים בכפר קאסם: כך התרחשה התקרית
למרות התיעוד: במשטרה "לא זיהו" את מכת האגרוף
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
ראש מועצת בנימין לבנט: להבהיר כי לא יאפשרו שיבה מארצות ערב ליו''ש