אחרי הקורונה: כך עושקות אותנו חברות התעופה

נגיף הקורונה מאחורינו, השמיים נפתחו, אבל מחירי הטיסות התעדכנו רק בכיוון אחד - כלפי מעלה והיד עוד נטויה

אחרי הקורונה: כך עושקות אותנו חברות התעופה מטוס אל על

ענף התיירות והתעופה היה לא מעט בכותרות בשלוש השנים האחרונות, בעיקר בהקשרים של קורונה, מדינות סגורות ונהלים שונים. בחודשים האחרונים חזרו המטוסים להמריא, נמלי התעופה בעולם התמלאו והביקוש לטיסות זינק. בחברות התעופה, שחוו משבר לא פשוט בתקופת הקורונה, ראו את הביקוש - ומחירי הטיסות זינקו.

בבדיקה מקיפה שערך עיתון 'ישראל היום' של מחירי הטיסות הישירות של חברות התעופה אל על, ישראייר וארקיע, התגלו פערים עצומים בין ממוצע המחירים בשנת 2019, לפני פרוץ הקורונה, לבין המצב כיום - לפחות בכל הקשור ליעדים האהובים על הישראלים: בנגקוק, פריז, לונדון, רומא, ניו יורק, בודפשט וברלין.

חשוב לציין: אמנם מחירי הדלק הסילוני עלו בשנים האחרונות, אך בו בזמן רווחיהן המדווחים של אל על ושל ישראייר גדלו מאוד. באל על דיווחו לאחרונה על רווח נקי של 67 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2022 (כולל רווח חד־פעמי של כ־38 מיליון דולר) - לראשונה מאז פרוץ משבר הקורונה - ואילו בישראייר הגיעו הרווחים לשיא של 18 מיליון דולר בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה. ארקיע לא מדווחת על רווחיה כיוון שאינה נסחרת, אך לפי דיווחים היא נמצאת על סף כניסה לבורסה.

בכיר בענף התעופה אמר לעיתון: "נתב"ג קרוב מאוד לשיא הקיבולת שלו, וכשתיווצר משוואה של ביקוש גבוה מאוד מול היצע מצומצם מאוד - לא רק שיהיה קשה להשיג כרטיסי טיסה, אלא שהם יהיו יקרים מאוד".

לדבריו, "זו לא תהיה תופעה עולמית, זה יקרה כאן כי מקבלי ההחלטות התמהמהו יותר מדי עם פתיחת שדה תעופה נוסף, ועכשיו נתב"ג משרת כמות עצומה של טסים מכל הארץ".

נתניהו ושגרירנו באו"ם בהתייחסות להצבעה באו"ם | צפו
סיכום חדשות השבת: מסר מהפכני מארצות הברית לרוסיה
בהובלת "מרכז רבני אירופה": המהפכה היהודית בקזחסטן בעיצומה
ראש ממשלת אוקראינה במכתב מיוחד לרבה של קייב
סין בצעד חריג: מפסיקה לפרסם את מספר הנדבקים והמתים מהקורונה
נשיא אוקראינה זלנסקי נחת הלילה בוושינגטון
זלנסקי מאשר: "בדרכי לארה"ב"; בערב ינאם בפני הקונגרס
הפליט מאוקראינה הדליק את החנוכיה המרכזית במולדובה
"נגועה בשחיתות": דרישה להקפיא את הוועדה האירופית בהצבעה נגד ישראל
הממשל האמריקני משתמש ברוגלה ישראלית