האם אצות יהיו מזון-על הבא?

דברים שחשוב לדעת על אצות ים // מאת: דר' הוכברג ז"ל, מראשוני התזונאים בארץ

האם אצות יהיו מזון-על הבא?

אצות מן המין הבוטני דולסה, מן האצות האדומיות, גדלות הן באוקיינוס האטלנטי והן באוקיינוס השקט, בקרבה לחופים. לאחרונה החלו להתייחס אליהן הרבה יותר ברצינות. אצה זו עשירה בחלבונים, ויטמינים, מינרלים וחומרים נוגדי חמצון. חוקרים מאוניברסיטת המדינה באורגון החלו לטפח אצה זו כמזון לחלזונות הנאכלים באסיה. אך, עד מהרה שאלו את עצמם, למה לא לגדל את האצות האלו כמזון לבני אדם?

בארה"ב אוכלים אצות רק כמרכיב בסושי או במרק מיסו, וכן בקרב ציבור הצמחונים והטבעונים שם. אך, מין הדולסה הגדל בחופי אורגון כה מיוחד עד שהחוקרים החליטו להפוך אותו למוצר מזון שכיח שם. לטעמם של החוקרים בארה"ב, כאשר מבשלים אצה זו, יש לה טעם של בשר, מה שעשוי להיות ערב לחיך האמריקאי. עם זאת, לא משנה הטעם, אצה נשארת אצה ולא בשר, עם כל האיכויות שלה. הטעם המיוחד של אצה זו מוקנה לה בזכות החומצה הגלוטמית שיש בה - בגוף היא הופכת לגלוטמאט. מדענים מגדירים טעם זה כסוג טעם חמישי, בנוסף ל-4 הטעמים המוכרים.

טעם זה יש למזונות מן החי, לעגבניות בשלות ולפטריות מאכל.

האם אצות יהיו מזון-על הבא?

אצות הן המקור העיקרי ליודן אך יש בהן גם כמות רבה של ויטמינים ומינרלים המצויים במי הים ובלבד שהן נאספו בחופים נקיים מזיהום. אצות שונות ובכללן מקבוצת החומיות עוזרות לניקוי הגוף, גם ממתכות רעילות, ומרעלי סביבה אחרים.

החוקרים גם פיתחו דרך לגדל אצות אלו בבריכות עם מי ים צוננים. לא מוזכר במאמר, אך חשוב מאוד שתהיה תחלופה מתמדת של מי הים - רק בדרך זו אצות יוכלו לרכז יודן כפי שהן מרכזות במי הים קרוב לחופים.

כללית בעולם, כ- 40% מהתושבים נתונים במצב של מחסור ביודן. בארץ, כמו במרבית הארצות במזרח התיכון, המזון לא מספק די יודן, אלא אם כן אנשים אוכלים אצות במינון שיספק כ- 800 מיקרוגרם יודן (ביחד עם זה יש לקחת 100-200 מק"ג סלניום). שני המוצרים האלו נמכרים בחנויות טבע ויש לבדוק בקפדנות כמה יודן יש בכל כמוסה, לא מה משקלה הכולל! מחסור ביודן גורם למחלות בבלוטת התריס, פיברומיאלגיה, פגיעה בכושר למידה ועד לסרטן. היודן הוא רכיב תזונה חיוני לכל איבר ורקמה בגוף. חוץ מבלוטת התריס, איברים נוספים בהם יש פעילות ממשית של יודן הם אלו: שדיים, בלוטות הרוק, לבלב, נוזל עמוד השדרה, עור, קיבה, מוח ובלוטת התימוס.

כל מחסור ביודן באחת מרקמות ואיברים אלו יפגע בתפקודם. הסימנים באיברים אלו הם כנ"ל: בלוטות הרוק - חוסר יכולת לייצר די רוק, פה יבש. בעור: עור יבש וחוסר הזעה. אחרי 2-3 שבועות של אספקת יודן, הסימפטומים האלו יעברו. במוח: פחות ריכוז וירידה ב-IQ. בשרירים:רקמה צלקתית, כאבים, פיברוזיס ופיברומיאלגיה. יודן חשוב גם לאפופטוזיס (התאבדות) של תאי סרטן.

הדרך היותר טובה לקבל את מנת היודן היומית לה הגוף זקוק היא על-ידי אכילת אצות ים, לא עם מלח המכיל יודן. אלו הם צמחים עשירים ביודן מטבעם. חשוב שהאצות תאספנה בים לא מזוהם.

איזו תועלת נוספת יש לאצות?

חוץ מנושא היודן, אצות תורמות רכיבי תזונה נוספים. הן עשירות, ויטמין C, אשלגן, סידן וברזל ויש בהן חומצה אלגינית שמגינה על הצמח בפני בקטריות. חומר זה גם נקשר למתכות כבדות ועוזר לסילוקן מן הגוף. החומצה האלגינית עוזרת גם להורמון המין אסטרדיול וכך יש פחות סיכון לסרטן קשור אסטרוגן. בנוסף לברזל וויטמין ,C יש בהן ויטמינים ייחודיים, מינרלים ונוגדי חמצון שחסרים לרבים בתפריט המערבי.

כדי להגן על עצמן, האצות מפתחות אנזים הנקרא הלו פראוקסידאז, באנזים זה יש וונדיום. אמנם מינרל זה לא מוכר כמו מינרלים רבים אחרים אך יש לו תפקיד בהסדרת משק הפחמימות בגוף ואיזון רמת הסוכר בדם. בגוף הוא מגביר רגישות לאינסולין. הוא מצמצם יצירת גלוקוז בגוף ומגביר יכולת של הגוף לאגור עמילן בצורת גליקוגן.

באצות יש גם נוגדי חמצון שאינם קרוטנואידים וגם לא פלוונואידים ובכללם מספר אלקלואידים נוגדי חמצון. חלק רב מערכן הבריאותי של האצות הוא בזכות הפיקואידינים שבהן - סוג של פוליסכרידים. הם ידועים בזכות הגופרית שבהם. לחומרים אלו יש יכולות נוגדות וירוסים ונוגדות קרישת דם מיותרת. שפוגעת בלב.

אפשר גם להכין ירקות מוחמצים עם אבקת אצות ים במקום עם מלח.

להזמנת חוברות תזונה פלוס להתקשר לרויטל הוכברג
052-8603617


מקור
Seaweed that tastes like nacon nut twice as healthy. Merecola' August 2015

אצות ים
דרכים טבעיות להפחתת רמות הומוציסטאין בגוף
חומר המצוי בתות שדה עוזר לאלצהיימר
שמן נדיף המופק מעלי אורגנו בר עשוי לרפא פסוריאזיס
ראש המכון הביולוגי: יכולים לייצר 15 מיליון חיסונים לכל האזרחים
הידעת? על הכרונוטיפים - טיפוסי זמן
תגלית חדשה על התפתחות מנגנון השמיעה בעוברים
דרכים טבעיות להקלת תסמיני גיל המעבר
המשקפיים החכמים של אפסון השתדרגו
המלון בחלל שייקרא על שמו של קצין נאצי
'נדודי שינה': מה חשוב לדעת כאשר קשה לכם להירדם