אישור הסכם התרבות עם האיחוד האירופי: "מחלוקת בעלת משמעות מדינית"

האם הממשלה רשאית לאשר את הסכם התרבות עם האיחוד האירופי בתקופת בחירות? עמותת "לביא" (העמותה העירונית לפיתוח החינוך בירושלים) פנתה אתמול ליועמ"שית עו"ד גל...

אישור הסכם התרבות עם האיחוד האירופי: "מחלוקת בעלת משמעות מדינית" הפרלמנט האירופאי

האם הממשלה רשאית לאשר את הסכם התרבות עם האיחוד האירופי בתקופת בחירות? עמותת "לביא" (העמותה העירונית לפיתוח החינוך בירושלים) פנתה אתמול ליועמ"שית עו"ד גלי בהרב־מיארה, בטענה שממשלת המעבר אינה רשאית לאשרר את השתתפות ישראל בתוכנית "Europe Creative". ההסכם יאפשר לישראלים לקבל השתתפות כספית אירופית בפרויקטים בתחום התרבות, בסכום מוערך של עשרות מיליוני שקלים. כך דווח ב'ישראל היום'.

בתמורה לתמיכה האירופית ישראל תשלם לאיחוד 33 מיליון שקלים ותקים מינהלת שתרכז את התוכנית. תנאי נוסף שאותו קבעו האירופאים הוא שההסכם לא יחול ברמת הגולן, בחלקה המזרחי של ירושלים, ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן.

עו"ד ערן בן ארי כתב לבהרב־מיארה בשם "לביא": "ההצטרפות להסכם מצויה במחלוקת פוליטית וציבורית עזה והיא בעלת משמעויות מדיניות, פוליטיות והצהרתיות, החורגות בהרבה מעצם עניינו של ההסכם, והן נוגעות למדיניותה של מדינת ישראל אל מול ניסיונות החרם, האפליה וה־BDS".

לדברי בן ארי, "חתימה על הסכם כזה בעת הזו, פחות מחודשיים לבחירות, עומדת בניגוד גמור לתבחינים ולאמות המידה שנקבעו בנוגע להתנהלות בתקופת בחירות. אנו סמוכים ובטוחים כי הדבר גם לא יאושר על ידי בית המשפט העליון".

בתוך כך, המשנה לראש עיריית ירושלים, פלר חסן נחום, פנתה לשר טרופר וביקשה ממנו שלא לחתום על ההסכם. "אנו עומדים לחתום על הסכם הנוגד בהחלט את מדיניות הממשלה שלנו בנושא ירושלים כבירת ישראל, ואשר מפלה את כל תושבי מזרח ירושלים רמת הגולן ויהודה ושומרון מלהיות חלק שווה במעגל היצירה התרבותית לישראל. הסכמתה של ישראל לתנאי, משרתת את תנועת ה-BDS ואת תומכיה", אומרת חסן נחום.

טרופר: "להירגע, לא מחלקים את ירושלים"

שר התרבות חילי טרופר הגיב לפרסום, שלפיו המשרד בראשותו ישתף פעולה עם המיזם שאינו מכיר באחדות ירושלים ובריבונות ישראל ברמת הגולן, ודחה את הטענות שהועלו לגבי משמעות המהלך.

טרופר אמר כי: "ראשית, נוסח הסעיף הנוגע ליהודה ושומרון בהסכם הנוכחי שאושר בממשלה, זהה מילה במילה לנוסח הסעיף הרלוונטי בהסכמים דומים שממשלות ישראל חתמו עליהם בעשור האחרון עם האיחוד האירופי. הוא זהה, למשל, לנוסח בהסכם 'הורייזן 2000' שאישרה ממשלת נתניהו, שהיו בה חברים רבים וטובים, בין השאר השרה רגב. לא חילקו אז את ירושלים, וגם לא מחלקים אותה הפעם. אפשר להירגע.

"שנית, בהסכם שאושר בממשלת נתניהו ובהסכם שאושר הפעם נכללת אמירה מפורשת, כי אין בכך כדי לפגוע בעמדתה העקרונית של ישראל ביחס ליו"ש. בכתבה הובאו דבריו של עו"ד ארליך מפורום קהלת, שהסביר שבהסכמים קודמים זה היה בסדר והפעם לא, משום ש'בתוכנית הורייזן ישראל הסכימה לשלם את המחיר המדיני כי התועלת היתה עצומה - שותפות בפרויקט עתיר הון'. כלומר לא ממש אידיאולוגיה, אלא תלוי בסכומים שנכנסו.

"נושא נוסף ומהותי שהושמט מהכתבה היה הסעיף בהחלטת הממשלה, שמחייב את משרד התרבות והספורט לגבש מנגנון תמיכה למוסדות תרבות שאינם זכאים להגיש בקשה למענקים".

עוד אמר טרופר: "ההסכם עתיד להוסיף תקציבים משמעותיים ליצירה הישראלית. למי שבתחומי הקו הירוק - ממקורות חוץ, ולמי שמצוי מעבר לקו הירוק - ממקורות ממשלה. עולם התרבות הישראלי הוא עולם בתת־תקצוב, יגידו לכם זאת אמנים משמאל ומימין".

לראשונה מזה עשור: ישראל והאיחוד האירופי מחדשות את הדיאלוג הכלכלי
סקר מנדטים: גוש נתניהו עם 59 מנדטים, הבית היהודי לא עובר
לראשונה במועצת העיר בני ברק: חבר המועצה יעקב וידר עורך פיליבסטר
בן גביר ליועמ"שית: עצרי באופן מיידי את ההסכם של לפיד עם לבנון
"מצטט פרסומים של משפחת נתניהו": חשוד סווג לפי דעה פוליטית
סמוטריץ': "אני אהיה שר חינוך מצוין - אטפל בהסתה"
לפיד באו''ם: שתי מדינות לשני עמים - הדבר הנכון לביטחון ישראל
מחריפים את המאבק: "בני גנץ משבש את חיי המתיישבים ביו"ש"
מסתמן: לפיד יציע את ''פתרון'' שתי המדינות
ח"כ אשר: "ליברמן לא מבדיל בין קנייטש לכובע עגול"