במוקד פגישת בנט-ביידן: צומת דרכים מול איראן

על רקע נפילת אפגניסטן, גוברות ההערכות שאיראן לא תחתום על הסכם גרעין מחודש • גורמים בישראל: הפסגה בוושינגטון - הזדמנות להשפיע על ניסוח תוכנית חליפית

במוקד פגישת בנט-ביידן: צומת דרכים מול איראן הנשיא הנבחר ג'ו ביידן

ראש הממשלה נפתלי בנט יפגוש ביום חמישי את נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. גורמים בישראל ובוושינגטון מעריכים כי הפגישה תשמש להיכרות בין השניים, אשר לא נפגשו מעולם, לחילופי דעות בתחומים השונים שעל סדר היום, ובעיקר להתחיל בגיבוש אסטרטגיה חלופית מול איראן.

על פי הפרסום ב'ישראל היום, הצורך בתוכנית אחרת להתמודדות מול איראן מגיע לאור ההערכות המתחזקות גם בארה"ב וגם בקרב מעצמות אירופה, כי איראן אינה מעוניינת לחתום על הסכם גרעין מחודש עם שש המעצמות. זאת בניגוד מוחלט להנחת העבודה שליוותה את ממשל ביידן מיום הקמתו.

ברוח ההתפכחות, הממונה על סוגיית איראן בבית הלבן, רוב מאלי, שהיה מגדולי הדוחפים לחזרה להסכם, אמר בשבוע שעבר שהממשל מכין תכניות מגירה למקרה שהדבר לא יתאפשר. עם זאת, על פי הידוע בישראל, בממשל ביידן היו משוכנעים במידה רבה של ביטחון שייחתם עם איראן הסכם מחודש ולכן לא הכינו תכניות חלופית.

גורמים במערכת המדינית אומרים כי לאור ההערכות המחודשות, ובהתחשב בכך שבישראל ממילא התנגדו להסכם מחודש בין ארה"ב ואיראן, "נוצרה כעת צומת דרכים שמאפשרת עיצוב אסטרטגיה חדשה שעולה בקנה אחד עם עמדתה של ישראל, שהתנגדה מראש להסכם עם איראן".

ראש הממשלה נפתלי בנט

נוסף על כך, על רקע קריסת האסטרטגיה האמריקנית באפגניסטן ונפילתה בידי הטליבאן, הקשר הקיים בין הטליבאן לאיראן, והרצף הקיצוני החדש שנוצר אפגניסטן־איראן־עיראק־סוריה־לבנון, כאשר סין מחזקת ברקע את קשריה עם איראן בהסכמים עתירי דולרים, מחייבים גם הם מחשבה מחודשת על עתיד האזור ודרך ההתמודדות עם סכנות האסלאם הקיצוני.

במילים אחרות, לנוכח המבוי הסתום של האסטרטגיה האמריקנית מול הגורמים מערערי היציבות באזור, ובהתחשב בכך שישראל היא בת ברית יציבה של ארה"ב, שממילא שללה את ניסיון ההכלה של האיראנים, בפני בנט ניצבת הזדמנות להשפיע באופן משמעותי על המהלכים הבאים של הממשל, שלחלוטין אינו מגובש כיצד להתקדם.

מרכיב נוסף במשוואה המורכבת הן מדינות המפרץ הערבי, הנשענות על ארה"ב וזקוקות לתמיכתה הצבאית, אך חוששות מאוד מאיראן וגרורותיה. ממשל ביידן מעוניין לקדם הסכמי שלום נוספים בין ישראל למדינות המפרץ. ואולם ברור כי כל עוד לא ניתן מענה ברור מול נחשול האסלאם הקיצוני שנוצר באזור – ובפרט אם שלא כמו בעידן נתניהו ישראל מיישרת קו עם הפייסנות של הממשל - מדינות אלה יהססו להחצין את קשריהן עם ישראל.

בפני בנט ניצבת אפוא הזדמנות. שנים רבות הוא הטיף לטפל בראש הדרקון האיראני ולא רק בזרועות שהוא שולח. ביום חמישי, כשיישב לראשונה על הספות הצהובות בחדר הסגלגל, נדע אם ימנף את צומת הדרכים המכריע שנפל בתחילת המשמרת שלו.

"לכל שבת יש מוצאי שבת": הנאום של אבוטבול בחוק הטלפונים הכשרים
הנדל רוצה לחנך את החרדים: מקלב במתקפה חריפה כנגד שר התקשורת • צפו
חוק הקומה הכשרה עבר בקריאה ראשונה
בכירים בליכוד לנתניהו: זו ההזדמנות האחרונה
"אין להם בושה!": קרעי על הדרישות להעביר את חוק המטרו
"חוסר אחריות אדיר למדינת ישראל": דבריו של סמוטריץ' בישיבת הסיעה
"אין גבול לצביעות של השמאל": בן גביר בתגובה לדברי גדי סוקניק
"העיקר על המחבלים מאלעד ריחמו": בן גביר על מעצר היהודי מהשומרון
"אנחנו לא נהיה ילדים טובים": גפני על האמירה של מיקי זוהר
בנט דורש אחדות: ממשלת ביבי-בן גביר-סמוטריץ׳ לא טובה לישראל