לראשונה: ריאה של מחלים מקורונה הושתלה בחולה

שני ניתוחים חסרי תקדים בשיבא • בראשון, מחוסן לקורונה שחלה בנגיף עבר השתלת ריאה לאחר שריאותיו לא תפקדו • בשני, הושתלה ריאה של מחלים מקורונה שנתרמו איבריו

לראשונה: ריאה של מחלים מקורונה הושתלה בחולה

בבית החולים הממשלתי שיבא תל השומר בוצעו לאחרונה שתי השתלות חסרות תקדים בישראל. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

במקרה הראשון, בוצעה בהצלחה השתלת ריאה במחלים קורונה שאינו במצב קשה של המחלה והגיע לניתוח מביתו.

במקרה נוסף, הושתלה אצל חולה ריאה שנלקחה, לראשונה בארץ, ממחלים קורונה, שאיבריו נתרמו על ידי משפחתו לאחר שנקבע מותו המוחי.

השתלת הריאה ממחלים קורונה נעשתה בשיבא בלילה שבין שישי לשבת. הריאה הושתלה בגופו של מטופל עם מחלת ריאות כרונית, שמצבו הידרדר במהירות ובאופן חמור. הריאה נלקחה מגופו של בן 40 מצפון הארץ, שבינואר השנה חלה בקורונה והחלים. לאחר שנקבע מותו המוחי בבית החולים הממשלתי לגליל בנהריה, הסכימה משפחתו לתרום את איבריו.

מאז פרוץ המגיפה, השתלת איברים מחולי קורונה עוררה חששות כבדים בעולם, מחשש להעברת הנגיף באמצעות האיבר המושתל. אולם ד"ר לירן לוי, המנהל הרפואי של מערך השתלות הריאה בשיבא, אומר כי נערכו לתורם האיברים שהיה חולה קורונה בדיקות יסודיות, שהראו כי הוא לא נשא את הנגיף בגופו, שאין לו שום סימנים של שאריות הנגיף, ושגם אין אצלו פגיעה או נזקים לרקמות הריאה המועמדת להשתלה.

לדברי ד"ר לוי, המושתל מתאושש ומחלים עד עתה כמצופה מההשתלה. נוסף על כך, באוגוסט בוצעה בשיבא בהצלחה השתלת ריאה למטופל שהוגדר מחלים מקורונה.

"אחרי שקיבלתי חיסון ראשון בינואר חליתי בקורונה, מצבי הידרדר, והועברתי לטיפול נמרץ בשיבא", מספר חיים זהבי בן ה־64, מחלים הקורונה הראשון בארץ שעבר את השתלת הריאה באוגוסט האחרון בשיבא לאחר שקיבל חיסון לקורונה. "לאחר מכן, עברתי למחלקה לשיקום נשימתי וכבר שוחררתי מבית החולים, אלא שהבעיה המרכזית היתה שהתעוררה אצלי מחלה ריאתית, ויחד עם הנגיף זה חיסל לי את הריאות. שוחררתי הביתה עם צורך במתן חיצוני של חמצן, והייתי חלש מאוד".

לדבריו, "כבר אחרי האשפוז ביחידה לטיפול נמרץ פגשתי את ד"ר לוי, והתחלתי לברר את האפשרות להשתלה. שלושה שבועות אחרי שנכנסתי לרשימה הארצית של המועמדים להשתלת ריאה, צלצל ד"ר לוי ועדכן שיש עבורי ריאות מתאימות. מאז ההשתלה אני עובר שיקום לא פשוט, אבל הרבה יותר אופטימי".

חיים זהבי מספר את הקושי בתפקוד לאחר החיסון וקריסת הריאות אשר עלולה להיגרם מכך: "לפני ההשתלה לא הצלחתי לעשות כמעט שום דבר בכוחות עצמי. מאז אני עושה דברים שלא חלמתי עליהם".

עוד אמר: ״חלקה של רעייתי היה קריטי בתהליך השתלת הריאות והשיקום. כמחלים קורונה לא רציתי לשמוע על השתלת ריאות, אך כשהגיע הטלפון מד״ר לוי שיש תרומה, היא עודדה אותי לעשות את זה, נסענו בערב לתל השומר, למחרת הייתי עם שתי ריאות מצויינות, ועכשיו אני בבית, ללא מסכת חמצן - חוזר לחיים״.

מאבק בין בתי החולים

נדגיש כי עד עתה השתלות אלה בוצעו בארץ רק לחולי קורונה שנמצאו במצב קשה בשל קריסה של הריאות והיו מחוברים ברציפות במשך חודשים למכונת אקמו (לב־ריאה מלאכותי). זאת כמו במקרה של השתלת הריאה הראשונה בישראל בחולה קורונה קשה, שבוצעה בפברואר האחרון. אצל אותו חולה, בן 56 מצפון הארץ, תרומת הריאות היתה של סמל ראשון יונתן גרנות בן ה־22, שנהרג מירי מנשקו של חייל אחר. אמו, טל גרנות, אחות בבית החולים בילינסון, הסכימה לתרום את איבריו להשתלה.

השתלות הריאה בשיבא מתקיימות לאחר מאבק יוצא דופן וחסר תקדים על יוקרה של בתי החולים, על גישות רפואיות ואתיות שונות. זאת תוך כדי העלאת האשמות הדדיות חסרות תקדים בחומרתן בין שניים מבתי החולים הגדולים והחזקים בישראל: בילינסון בפתח תקווה; שבו נעשו בשנים האחרונות כל השתלות הריאות בישראל; ומנגד שיבא, שדרש לאשר לו להפעיל תוכנית להשתלות ריאה.

במסגרת העימות, טענו רופאים בכירים בבילינסון בפני משרד הבריאות כי יש סיכון גדול מדי לאשר השתלות ריאה בחולי קורונה, אך המשרד אישר את ביצוע ההשתלות האלה בשיבא.

תוכנית השתלות הריאה בשיבא הושקה במארס 2020, וההשתלה הראשונה בוצעה חצי שנה לאחר מכן, בדצמבר. מאז בוצעו כבר 14 השתלות ריאה בשיבא, ובכללן השתלה ראשונה מסוגה בילד בן 14 שהוחזק זמן ממושך על אקמו בשל פגיעה ריאתית קשה משנית לטיפול כימותרפי שקיבל; שלושה חולי קורונה ראשונים בישראל עם פגיעה ריאתית בלתי הפיכה; והשתלה של מטופל בן 76, המבוגר ביותר שהושתל עד כה בישראל.

יותר מועמדים להשתלה

את תוכנית ההשתלות בשיבא מנהלים ד"ר לירן לוי, מומחה בהשתלות ריאה, וד"ר מילטון סאוטה, כירורג חזה מומחה בהשתלות ריאה עם ניסיון של יותר מ־700 השתלות ריאה בבית החולים בילינסון.

ד"ר מילטון סאוטה, המנהל הכירורגי של תוכנית השתלות הריאה בשיבא הוסיף כי "הודות לניסיון שצברנו, לצוות שגובש ולשותפויות עם מרכזי השתלות ריאה מובילים בעולם, אנו מצליחים לטפל גם במקרי קיצון".

בתוך כך, משרד הבריאות אישר לאחרונה לשיבא לבצע גם השתלות ריאה בילדים, כשעד כה בוצעו השתלות אלה בישראל רק במרכז שניידר לרפואת ילדים, הסמוך לבילינסון.

אילוסטרציה
ערב כיפור: רבני בתי ההוראה 'המאורות' במוקד ההלכתי עם הרופאים
נסייני החיסון: גם התחסנו וגם לא קיבלו תו ירוק
המדינה משלמת, אך החולים לא מקבלים תרופה
"אל תהססו לשאול את הרופא את השאלות שמטרידות אתכם"
בית החולים בנהריה רכש רובוט ניתוחי - משרד הבריאות לא מאפשר הפעלתו
דיווח: משרד הבריאות יחייב את המחוסנים בבידוד
מחר בבוקר: בתי החולים הציבוריים ישביתו את כל חדרי הניתוח
למרות החיסון השלישי: ישראל הוסרה מרשימת המדינות הבטוחות
ח"כ ינון אזולאי ליו"ר הכנסת: "ביום הזה אני מרחם עליך"
נשבר השיא הישראלי: 52 מגנטים נשלפו מבטנו של תינוק