מלחיץ: ילדים מאושפזים עם תסמונת קשה - לאחר שנרפאו מהקורונה

הפרופסור הבכיר בבשורה קשה: בעשרת הימים האחרונים התאשפזו 3 ילדים עם תסמונת קשה - זאת לאחר שנרפאו מנגיף הקורונה

מלחיץ: ילדים מאושפזים עם תסמונת קשה - לאחר שנרפאו  מהקורונה

הפורופסור עם הבשורה המלחיצה

צילום דוברות קפלן

פרופ' אמנון צונג, מנהל חטיבת הילדים במרכז הרפואי קפלן עם בשורה קשה: "בעשרת הימים האחרונים התאשפזו 3 ילדים עם תסמונת קשה - זאת לאחר שנרפאו מנגיף הקורונה"


הפרופסור הבכיר חשף: "בעשרת הימים האחרונים הגיעו אלינו שלושה ילדים למיון הילדים בקפלן ואושפזו בטיפול נמרץ בחטיבת הילדים בקפלן. הילדים אובחנו עם תסמונת המופיעה בעקבות וירוס הקורונה. זוהי תגובה דלקתית שמתרחשת בין שלושה, ארבעה ואפילו שישה שבועות לאחר שהילד נרפא מהקורונה. 


מנהל חטיפת הילדים הסביר כי אמנם בילדים וירוס הקורונה גורם למחלה יחסית קלה ולפעמים אפילו א-סימפטומטית. 


אך לעומת זאת, זו הקבוצה שמועדת לתסמונת שמופיעה בעקבות וירוס הקורונה, גם אם באופן נדיר. 


הפרופסור הוסיף כי הילדים טופלו על ידי הצוות המקצועי בחטיבת הילדים בקפלן. 


לסיום עדכן הפרופסור כי מצבם של שניים השתפר והם עברו למחלקת ילדים רגילה. ילדה אחת עדיין נותרה בטיפול נמרץ וכולי תקווה שהיא תעבור גם היא למחלקה הרגילה בקרוב".עאף כי ידוע כי מרבית הילדים הנדבקים בקורונה עוברים את המחלה יחסית באופן קל, ולעיתים אף בלי תסמינים, התסמונת נדירה, שתועדה רק במספר בודד של ילדים בארץ ובמאות בודדות בעולם, עלולה לתקוף אותם ואף לגרום לסכנת חיים. התסמונת נקראת PIMS-TS (או בשמה המלא, Pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with covid-19) דומה אצל חלק מהילדים במאפייניה למחלת קוואסקי, או לדלקת שפוגעת במערכות שונות בגוף. הילד מפגין תסמינים של דלקת רב מערכתית, היכולים לבוא לידי ביטוי בחום גבוה, כאבי בטן, פריחות והפרעה בתפקוד של איברים חיוניים. יש חשיבות לזיהוי מוקדם של מצב זה וטיפול מהיר בכדי למונע התדרדרות והתפתחות של נזקים משמעותיים.


כפי שפורסם ב 'בימה' ל', בת ה-10, המתגוררת ברחובות, נדבקה בקורונה ככל הנראה מאחד מבני משפחתה. לאחר שכבר החלימה מהמחלה, היא הגיעה למיון הילדים במרכז הרפואי קפלן לפני כשלושה שבועות, כשהיא סובלת מחום גבוה ומכאבי בטן. ד"ר אלכס גורי, יועץ למחלות זיהומיות במחלקות הילדים, במרכז הרפואי קפלן, ומי שטיפל ב-ל', מספר: "כש-ל' הגיעה למיון ילדים ידענו שהיא כבר החלימה מקורונה, ולכן התסמינים שהיו לה– חום גבוה והתלונות על כאבי בטן, גרמו לנו לחשוש שמדובר במשהו עמוק יותר, שהוא תוצאה של הקורונה". ל' נשלחה לבדיקות מעבדה, שהראו כי היא סובלת מהפרעה בתפקודי כבד ובתפקודי קרישה. "הבדיקות הראו לנו על עליה במדדים שיכולה לרמז על תהליך של סערה אימונולגית, המוכרת כיום כחלק מ-PIMS. התחלנו מיד טיפול אינטנסיבי של תרופות מרסנות, שמטרתן להרגיע את התגובה הדלקתית במטופלת" מוסיף ד"ר גורי.


במשך שלושה שבועות נלחמה ל' ב-PIMS, ובחלק מהזמן אף היתה במצב קריטי ונזקקה לטיפול אינטנסיבי יותר במחלקת טיפול נמרץ ילדים בקפלן. "צריך להבין שמדובר במחלה מאוד קשה, ולצערנו הרב תועדו בעולם גם מספר מקרי מוות כתוצאה מהמחלה". מסבירה ד"ר עפרה גולדצויג, מומחית למחלות זיהומיות בילדים במרכז הרפואי קפלן. "התיעוד של תסמונת PIMS בעולם החל בחודשים אפריל-מאי, כאשר רופאי ילדים באנגליה ובהמשך בארצות נוספים דיווחו על ילדים שהחלימו מקורונה, ופיתחו לאחר תקופה של שבועות תמונה רפואית הדומה בחלק מהמקרים לדלקת כללית סוערת ובחלק למחלת קאווסקי, שהיא דלקת של כלי דם, היכולה להתבטא בכל מיני מערכות בגוף עם סיכון לפגיעה לבבית. עד כה, תועדו בעולם מספר מאות מקרים מסוג זה, ובארץ היו מספר ילדים שאובחנו כחולים ב-PIMS, שניים מהם פה בבית החולים קפלן", היא מוסיפה ואומרת: "לאור זאת, ידענו איזה טיפול נדרש, ו-ל' קיבלה טיפול תרופתי שמטרתו להפחית את התגובה הדלקתית הסוערת , ולבסוף גם תרופה ביולוגית. לשמחתנו, לאחר כשלושה שבועות בדיקות המעבדה שלה התנרמלו, אין לה חום והיא מרגישה טוב, ועל כן הוחלט לשחררה להמשך טיפול בביתה".ד"ר גולדצויג מסבירה שההתמודדות של ל' עוד לא הסתיימה: "היא תדרש לחזור לבית החולים לביקורת ולבדיקות נוספות על מנת שנוכל לדעת שהדלקת לא הותירה בה תופעות ארוכות טווח, בדגש על פגיעה בלב".

הח"כ מש"ס: קורא לטיפול רפואי הוגן בצפון • צפו בדברים
ויטמין D3: לחזק את המערכת החיסונית / חלק ב'
עדכון קורנה: 1,089 מאומתים חדשים מתוך 42,909 תוצאות
ח"כ טסלר: "האשפוז במחלקות הקורונה לפעמים מזיק" • צפו בדברים
ויטמין סי: לחזק את המערכת החיסונית / חלק א'
עדכון קורונה: התייצבות בירידה
שירות חדש – תכנית שיקומית אישית, רב מקצועית, למחלימים מקורונה
התרופה החדשה תציל אותנו ממחלת הלב הקטלנית ומהקורונה
בעיה חמורה עקב הקורונה: מחסור בכוח אדם להתמודדות עם השפעת
החיסונים לקורונה: איך יבדילו בין קורונה לשפעת?