ח"כ חסיד: "ביום כיפור יהודים יישארו בבית ולא יצומו. אני לא מדבר על חרדים"

היום (ד') התקיים דיון סוער בעניין הסגר בוועדת הפנים והגנת הסביבה • ח"כ אליהו חסיד דיבר בצער רב: "עם ישראל יאבד את הדבר היפה ביותר"

ח"כ חסיד: "ביום כיפור יהודים יישארו בבית ולא יצומו. אני לא מדבר על חרדים" ח

היום (ד') קיימה וועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות יו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ' דיון בנושא התנהלות משטרת ישראל מול האזרחים בזמן הפגנות ואופן בו נערכת המשטרה לאכיפת הסגר הקרב:

בפתח הדיון אמרה יו"ר הוועדה ח"כ חיימוביץ' כי: כולם רק רוצים לחיות פה חיים שפויים ובטוחים, בתקופה שהיא הכל חוץ משפויה. העוצמה של שוטר שנותן מסיכה לאזרח ומסביר בסבלנות את ההוראות, גדולה אלפי מונים, מכל שימוש בכח שאי פעם נעשה."

חיימוביץ אמרה כי "היא אני פונה מכאן לראשי המשטרה ולשרי הממשלה, ומבקשת להתייחס לציבור הישראלי, במיוחד בתקופה הזאת, בחמלה והבנה"
עוד הוסיפה חיימוביץ' כי "החל מהאזרחים שיוצאים להפגנות ועד מסעדנים שמרשים לסועדים רבים מהמותר להתכנס במסעדה שלהם - כולם רק רוצים לחיות פה חיים שפויים ובטוחים, בתקופה שהיא הכל חוץ משפויה ובטוחה. כולנו מעוניינים שבאסטרטגית היציאה שלנו מהסגר הזה, יישמר גם האמון האחרון שעוד נשמר בין המנהיגים וגופי האכיפה לבין האזרחים. כל זה כדי שלא נצא מהסגר במצב שאולי הורדנו את מספר הנדבקים ל400 ביום, אבל השארנו אחרינו אדמה חרוכה".

תנ"צ אילן פרץ, סגן ראש אג"מ במשטרה דיווח לוועדה: "זרזנו את הכנסת מצלמות הגוף לשוטרי היס"מ וגם את ההכשרות בנושא. תיעוד מבחינתנו זה מאסט, לא לשיקול דעת. מתוך 1100 שוטרי יש"מ, 764 כבר צוידו במצלמות גוף ועובדים להשלמת הפער. רוצים להגיע לשקיפות מלאה. אם יש שוטרים שחורגים מנהלים, מעמידים במקום".
בהתייחסו להערכות המשטרה לתקופת הסגר הקרובה אמר תנ"צ פרץ: "איפה שצריך זמן לא נאכוף עד שהאזרחים יכירו את הנהלים. אנו מגלים אחריות כדי למנוע חיכוך".

ח"כ אסנת מארק: "החברה עוברת טלטלה ברמה הבריאותית והכלכלית. צריך לשמור באדיקות על הסגר וכמובן מצפים שהמשטרה לא תנהג באלימות. צריך לשמוע את האזרח לפני שנותנים דוח."

אמונה גולדמן, שהייתה עדה לאלימות משטרתית בעת מעצר של אזרחים בהפגנות מסרה לוועדה כי: "רפאל סלומון בכה וצעק לעזרה. הוא צעק אני לא יכול לנשום. הוא היה בהתקף חרדה. השוטרים צעקו עליו תשתוק. אמרתי להם הוא בהתקף חרדה. אתם מלחיצים אותו. הם צעקו שלא אתערב, שזה שיבוש הליכי חקירה. ואז שוטר אחד דפק לו מכות באגרופים. לא כי העצור השתולל, אלא כי הוא התעצבן והיה לו קשה לשמוע את צעקות העצור". יעל סלומון, אשת העצור: "רפאל מאובחן עם דיכאון וחרדה חברתית".

ח"כ עמית הלוי: "השתתפתי בהרבה הפגנות שבהן לא זיהיתי רגישות וחמלה. ראיתי המון פעולות למנוע את זכות ההפגנה. הייתי שמח לראות אכיפת כללים. זכות ההפגנה היא זכות אחת, והזכות לישון היא זכות אחרת. משוע המשטרה לא אוכפת את הנחיית בג"ץ להפסיק להרעיש אחרי 21:30? באותה רמת נחישות ורגישות, איפה תמונת המראה כשמטרידים את השכנים?"

ח"כ מיקי לוי: "אני רוצה לראות מי מסוגל להוציא זמבורות מ-20,000 איש. אלה שבשוליים, לוקחים להם".

בעניין היערכות המשטרה לסגר הקרוב:

ח"כ אליהו חסיד: "ביום כיפור יהודים יישארו בבית ולא יצומו. אני לא מדבר על חרדי, שיתפלל בכל מקום שיוכל. אני מדבר על יהודים שפעם בשנה מתפללים. אם לא יוכלו להגיע לבית הכנסת, לא יהיו באווירה שליום כיפור וחלילה גם לא יצומו. עם ישראל יאבד את הדבר היפה ביותר.

ח"כ מיקי לוי: "עד לרגע זה לא הועברו התקנות. כל מה שאני יודעים זה מהתקשורת. עד לאחר הטקס לא יעבירו את התקנות לכנסת, כדי לא להפנות את הזרקור. 72 שעות לפני הסגר והח"כים לא יודעים מה התקנות. הבעיה היא איזה הוראות יעברו לשוטר בקצה, שאחראי על רבע רחוב. התקנות חייבות להיות ברורות ולעשות איזונים".

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ' סיכמה את הדיון:

"הדיון הזה היה חלק מרצף של דיונים שאנחנו מקיימים ונמשיך לקיים בנוגע להתנהלות ונהלי המשטרה בממשק מול אזרחים בתקופה המורכבת הזאת. אנחנו נכנסים לתקופה קשה מאוד, של שלושה שבועות של סגר שבהם אני מאמינה שהאזרחים בישראל יצייתו ברובם להנחיות. במקביל, אני יכולה גם לתאר שיהיו אזרחים שיפרו את אותן הנחיות חדשות.

אני מבקשת מראשי המשטרה ומהשוטרים בשטח לראות כל אזרח כבן אדם שצריך הסברה והכוונה, ולא להשתמש בשיטות כוחניות ודורסניות. על המשטרה לתת לשוטרים כלים והכשרה להתמודד גם עם אזרחים בעלי מוגבלויות או רגישויות. העוצמה של שוטר שנותן מסיכה לאזרח ומסביר בסבלנות את ההוראות, היא גדולה אלפי מונים, מכל שימוש בכח שאי פעם נעשה".

משמח מאד: אחרי 20 שנה שוחרר האסיר מרדכי יצחק סאמט
מעניין: אילו שמות הכי אהבו בשנה החולפת?
בואו נחזיר את הערבות ההדדית נשמור על כללי הזהירות האישית ונעלים את הציניות
החוקרים: צפויה עליה מהירה במספר החולים קשה בימים הקרובים
דברים שלא ידעתם! "דבש" - ממתיק פלא שמשמש גם כתרופה
חומרים קוטלי נגיפים שהתגלו בחיידקים עשויים לשמש תרופות חדשות למחלות נגיפיות
בני ברק: ירחון מאמרים ועצות חינוכיות מגדולי ישראל שליט"א
צפו: אורוות סוסים אצילים מהעת העתיקה עם הנוף היפה ביותר התגלתה בגן אפולוניה
בישראל לומדים מטייוואן • בנט: "אפשר גם אחרת"
יצילנו מרעב: יצירת מוצרי מזון בעלי תכונות משופרות