בישראל יעלה מס הפחמן, לעזה: הנחה במע''מ

ועדת הכספים אישרה: הארכת ההקלה במע"מ לארגון האו"ם לצורך הספקת דלק לרצועת עזה

בישראל יעלה מס הפחמן, לעזה: הנחה במע''מ ח''כ אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים

ועדת הכספים, בראשות ח"כ אלכס קושניר, אישרה היום (ב'), את התקנות המאריכות פטור ממע"מ על דלק הניתן "לארגון בין-לאומי לסיוע, שהוכר בידי המנהלים הכלליים של משרד האוצר ומשרד הביטחון", ובלבד שסוגי הדלקים וכמויותיהם אושרו לפני רכישתם בידי המנהלים הנ"ל.

זאת, כאשר בישראל צפוים להטיל מס פחמן, בעזה יהנו מהנחת מע''מ. במסגרת שינוי שהכניסה הוועדה בשנה שעברה, נקבע גם הפעם, כי הפטור לארגונים ידרוש גם את אישור מתאם הפעולות בשטחים, על מנת לקיים בקרה נוספת.

ההארכה הינה למשך שנה וחצי, עד תום שנת 2022. מטרת התקנות הינה לעניין הסדרת הפעילות של ארגון האו"ם בצד הפלסטיני, כך שיחול עליו מע"מ אפס ברכישת דלקים. במהלך הדיון הובהר כי כרגע רק ארגון UNOPS, של האו"ם מחזיק באישור.

אלוף משנה אלעד גורן, ראש המחלקה האזרחית, מתאם הפעולות בשטחים: "מזה שנים, בטח אחרי שומר חומות, אנחנו מפעילים לא מעט מאמצים לעניין המדיניות ברצועה, אחת הפעולות שאושרה גם על ידי רה"מ הנוכחי וגם הקודם, היא הכנסת דלקים לצרכי חשמל".

לדבריו, "הפעולה מבוצעת ע"י האו"ם, באמצעות סוכנות UNOPS, אשר רוכשת את הדלקים מחברה ישראלית. הדבר נעשה בצורה מבוקרת ומפוקחת גם על ידנו וגם על ידי הארגון, שיש לנו שיתוף פעולה מצוין אתו. כל ארגון שמבקש את הפטור צריך את אישורנו, וכרגע זה רק הארגון הזה".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר אמר: "אני רוצה שנעשה הבחנה, שגם קיימת פה. יש 3 סוגי סיוע וכספים לרצועה – כסף לתשלום לפקידים, כסף למשפחות נזקקות וכסף מהאו"ם בדמות הדלק לחשמל. מערכת הביטחון החליטה וגם ראש הממשלה, שמה שהיה הוא לא מה שיהיה, בעיקר בעקבות שומר חומות".

לדבריו: "העברת הדלק נעשית בצורה מאוד מפוקחת ע"י מערכת הביטחון וממשלת ישראל. בדיון שנעשה בשנה שעברה, ח"כ דאז עודד פורר, העלה את הדבר הזה, ובעקבות הביקורת שלו, יש 3 נציגים בכירים שאמורים לפקח על הנושא – מנכ"לי משרד הביטחון ומשרד האוצר, ומתאם הפעולות בשטחים, לכן אני חושב שיש להצביע בעד התקנות".

ח"כ ינון אזולאי: "אנחנו מקבלים בתמורה מידע על השבויים והנעדרים? אני מצטט מהפרוטוקול בדיון בשנה שעברה, ח"כ עודד פורר אמר ששר הביטחון אביגדור ליברמן התנגד לזה וזה לא היה תחת החלטתו. ובכל מקרה, אני עדיין חושב שצריך להתלות כל דבר בנושא השבויים והנעדרים".

יו"ר הוועדה השיב לדברים: "בעקבות ההערות של עודד פורר, הוכנסו 3 גורמי פיקוח – התווסף גם מתאם הפעולות בשטחים, יש 3 גורמים, גם מערכת הביטחון, גם צה"ל בניהם, שמפקחים על הנושא, ואפשר לאשר לאור כך בעיני. לעניין ההתליה של נושא השבויים והנעדרים, אתה צודק, לצערי הרב הממשלה הקודמת לא השכילה לעשות זאת, אני בטוח שהממשלה הנוכחית תעשה זאת".

הקונגרס אישר סיוע למימון כיפת ברזל
"צריכים לקבוע לאיראן לוח זמנים סופי"
סיכום חדשות החג: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
"הקצין יינזף פיקודית על ידי מפקדיו"
צפו: תיעוד מעצר שני הנמלטים מכלא גלבוע מקסדת הלוחמים ומהאוויר
חשיפה: כישלון במשא ומתן על חילופי האסירים בין חמאס לישראל
בנט על תפיסת המחבלים: "את מה שהתקלקל - אפשר לתקן"
לאחר שבועיים: נתפסו שני המחבלים הנמלטים מכלא גבלוע
לאחר אינספור פריצות - הפורץ הסדרתי לחנויות נלכד על חם
בנט: אצא למבצע צבאי לעזה אם נצטרך גם עם הקואליציה הזאת