אז לאן הפוליטיקה? הח"כ מימינה מנסה להסביר

ח"כ מתן כהנא מרשימת ימינה מחליט לעשות קצת סדר ומסביר לכל הח"כים מימין ומשמאל וכ"כ לחרדים את המצב

אז לאן הפוליטיקה? הח"כ מימינה מנסה להסביר מתן כהנא

הח"כ מימינה מתן כהנא עושה סדר ובפוסט שכתב מסביר לכל הח"כים מימין ומשמאל וכ"כ לחרדים את המצב מנקודת מבטו:

"אני יודע שהרשת סוערת ורבים מכם כועסים או לא ממש מבינים מה קורה. אנסה כמיטב יכולתי להסביר את הדברים. אני מבקש מכם לקרוא את הדברים הבאים בראש פתוח ונפש חפצה.

איך הגענו למצב הפוליטי הזה?

נתניהו קיבל מנדט מהנשיא להרכיב ממשלה. הוא לא הצליח. יש לכך שתי סיבות עיקריות: סרובו של גדעון סער לשקול אפילו ישיבה בממשלת נתניהו, כולל במצב שבו נתניהו שני ברוטציה, והתעקשותו של סמוטריץ לא להיות שותף בממשלה עם רע“מ. זאת האמת. ועם הנתונים האלה אי אפשר להתווכח.

האם בנט חתר להקמת ממשלת ימין?

כן. בנט רצה ממשלת ימין ועשה הכל כדי שתקום ממשלת ימין. קודם כל כי בנט הוא איש ימין. אבל לא רק אידאולוגית הוא העדיף ממשלת ימין, גם פוליטית: הוא בכל מקרה לשון המאזנים, היה עדיף לו בהרבה לקבל תפקידים רבי השפעה מנתניהו ולשמור על הבייס, מאשר להקים ממשלה עם המחנה השני. הוא ידע שהוא ישלם על כך מחיר פוליטי ואישי קשה. והמתקפות שמולן הוא ניצב בימים האחרונים, כולל אבטחה על ביתו, מעידים על כך.

יתר על כן, הרי אם בנט חתר לאורך כל הדרך לממשלה עם לפיד, כבר היתה ממשלה מזמן. העובדה שרק עכשיו מנהלים משא ומתן מעידה על כך שהוא השקיע מאמצים גדולים בנסיון להקים ממשלה עם הליכוד.

איך תראה הממשלה?

זאת תהיה ממשלת אחדות במובן הרחב של המילה: ימין-מרכז-שמאל. דומה במידה רבה לממשלת נתניהו הנוכחית שמורכבת כזכור מהליכוד-כחול לבן-העבודה. אבל בגלל יכולת המיקוח של ימינה ותקווה חדשה, שכן בלעדיהן אין ממשלה, לימין יהיה בה השפעה שעולה על המנדטים שלו.

האם זאת באמת ממשלה עם גוון ימני?

ראש הממשלה הראשון ברוטציה יהיה נפתלי בנט, בן הציונות הדתית, בעברו מנכ“ל מועצת יש“ע, שהקים את ימינה והחייה מחדש את הבית היהודי, ושבתפקידיו כחבר קבינט, שר חינוך ושר בטחון ייצג תמיד את עקרונות הימין האידאולוגי. שרים בכירים נוספים: איילת שקד, גדעון סער, זאב אלקין, ועוד אנשי ימין. האמת היא שבמידה רבה, בסוגיות חוץ ובטחון, הממשלה החדשה תמשיך את הקו של הממשלה הנוכחית. זה לא אידאלי - אבל בהתחשב בנסיבות - כולל הממשל הנוכחי בארה“ב, שימור המצב הקיים ויצוב המדינה אחרי ארבע מערכות בחירות והתמקדות בשיקום הכלכלה והרגעת הפילוג הקשה בעם - זה מחיר סביר ונסבל.

בנוסף, קשה לומר שנתניהו, עם כל זכויותיו, קידם מדיניות ימין מובהק… לא ריבונות, לא טיפול בסוגיית המסתננים, ידיו כבולות מול מערכת המשפט, כניעה אחרי כניעה לערבים - מעזה ועד ירושלים, ועוד לא דיברנו על ח‘אן אלאחמר…

האם הימין לא משלם מחיר?

להיפך! זאת ההזדמנות הטובה ביותר של הימין בנסיבות הנוכחיות. בחירות נוספות הן הימור מטורף נוכח תחושת המיאוס בציבור מההתנהלות הנוכחית. בבחירות מספר חמש אף אחד כבר לא יישב על הגדר וסביר שלא תהיה זליגה מהמרכז לימין. אם הן יתקיימו רק על שאלת ביבי/לא ביבי - נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה יציבה כפי שלא הצליח בארבע הפעמים האחרונות.

מה לגבי השותפות עם רע“מ?

את החשבונית על הנושא הזה צריך להגיש לנתניהו, שבמשך שנה וחצי הכשיר את רע“מ ומנסור עבאס כשותפים. הממשלה של נתניהו היתה אמורה להיות תלויה בקולות רע“מ. זה המצב. בכל מקרה, שיתוף הפעולה עם מנסור עבאס נוגע לנושאים ומצוקות אזרחיות של הערבים בישראל שפתרונם וקידומם הוא גם אינטרס של המדינה.

אבל הבטחתם שלא תשבו עם לפיד והשמאל.

נכון, וגם התכוונו לכך.

כאמור, רצינו ועשינו הכל כדי שתקום ממשלת ימין.

הבטחנו גם לאורך כל הקמפיין האחרון שלא נאפשר את המשך הכאוס הפוליטי - בחירות חמישיות (שיובילו לשישיות ושביעיות).

גם להבטחה הזו התכוונו.

עשינו הכל על מנת שתקום ממשלת ימין אבל מסיבות שאינן תלויות בנו, שמניתי לעיל, זה לא קרה.

כעת אנו עושים הכל על מנת לקיים ההבטחה האחרת שלנו לבוחר ומנסים לסיים את הכאוס הפוליטי ולהקים ממשלה יציבה ומתפקדת.

איך תיישבו חילוקי דעות? מה יהיה עם איראן?

קודם כל, ברור שזה יהיה מורכב. תידרש נוסחא להתמודדות עם נושאים שנויים במחלוקת, למשל, חזרה אמריקנית להסכם הגרעין (שאגב מתקדמת במהירות הבזק במשמרת של נתניהו, שנראה שבחר להשלים איתה). במדינת ישראל, לראש הממשלה אחריות על הנושאים המדיניים והבטחוניים. בנט ירכז את הדיאלוג מול האמריקנים ושאר הדברים הנוגעים לנושא האיראני. בשאר הנושאים לא צפויות מהפכות אלא המשכיות במידה רבה.

ומה לגבי ההתיישבות ביו“ש?

זה הקו האדום של בנט. הוא ישמור על ההתיישבות בגופו.

ומה עם דת ומדינה?

אפשר להסכים שלא להסכים - בדיוק בשביל זה המציאו את הסטטוס קוו… כל הצדדים בוגרים מספיק כדי להבין שאין טעם להעלות נושאים מעוררי מחלוקת. נפתלי וכל חברי ימינה מחויבים לדאוג לעולם התורה ולצביונה היהודי של מדינת ישראל.

למה המתקפה המאורגנת על בנט מסוכנת לימין?

יש אנשים שחושבים שממשלת האחדות היא טעות, זו זכותם, וראוי לנסות לשכנע אותם ולכבד את דעתם גם אם הם לא משתכנעים. לעומת זאת, יש ביממות האחרונות מתקפה פרועה, מאורגנת, על בנט וחברי ימינה, שרותמת את כל התשתית של הליכוד ברשתות החברתיות, כולל פרופילים מזויפים רבים. אבל גם הביביסטים השרופים ביותר, בסופו של דבר שמים את המדינה מעל הכל. ולשם שמירה על הדברים שחשובים לימין, הימין צריך כח בתוך ממשלת האחדות. זה יהיה אסון אם הימין יעשה לבנט מה שהשמאל עשה לגנץ: ישאיר אותו לבד מול הצד השני. ככל שלבנט יהיה גב ימני איתן יותר, הוא יוכל ליצג אותנו טוב יותר ולהוביל את המדינה בעז“ה, לעתיד טוב ובטוח.

איך אפשר לקרוא לממשלה שמחרימה מעל מליון מצביעי ליכוד "ממשלת אחדות"

ובכן, ממשלת האחדות שאנו עמלים על הקמתה לא מחרימה אף אחד. "הפוסל במומו פוסל". זהו ספין בוטה ושקרי של מי שבעצמם מחרימים ציבורים שלמים. כל מפלגות גוש נתניהו כולל הליכוד רצויות מאוד בממשלת האחדות ואני מאמין שבשלב כזה או אחר חלקם גם יהיו חלק מהממשלה הזו".

ח''כ כהנא על בנט: "מעוניין להפסיק את תפיסת העולם החרדית"
הליכוד על בנט: "משסה הורים אלו באלו"
בנט: "אני רוצה שההורים יריבו אחד עם השני"
לקראת חקירת פרשת הצוללות? בנט נפגש עם יו״ר התנועה לאיכות השלטון
בן גביר: "ההר הוליד עכבר, בנט צריך להתנצל"
חה"כ אבי מעוז הגיש בג"צ נגד ניר אורבך ומיקי לוי
בנט: "למדנו שהטלת הספק היא תנאי הכרחי לניהול חיינו"
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
כאסח בין ימינה ולציונות הדתית
גרמניה תעביר 100 מיליון יורו לרשות הפלסטינית