מה היה? מה יהיה? פרנויה על רקע העבר והעתיד שפעמים קוטעת חיים

בפרשת השבוע מסופר על אשת לוט בעת שברחה עם בעלה ובנותיה מסדום ואז מתרחש דבר טראגי: וַתַּבֵּט אִשְׁתּוֹ מֵאַחֲרָיו וַתְּהִי נְצִיב מֶלַח. ומיד לאחר מכן נא...

מה היה? מה יהיה? פרנויה על רקע העבר והעתיד שפעמים קוטעת חיים

בפרשת השבוע מסופר על אשת לוט בעת שברחה עם בעלה ובנותיה מסדום ואז מתרחש דבר טראגי: וַתַּבֵּט אִשְׁתּוֹ מֵאַחֲרָיו וַתְּהִי נְצִיב מֶלַח. ומיד לאחר מכן נאמר: וַיַּשְׁכֵּם אַבְרָהָם בַּבֹּקֶר אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר עָמַד שָׁם אֶת פְּנֵי ה': וַיַּשְׁקֵף עַל פְּנֵי סְדֹם וַעֲמֹרָה וְעַל כָּל פְּנֵי אֶרֶץ הַכִּכָּר וַיַּרְא וְהִנֵּה עָלָה קִיטֹר הָאָרֶץ כְּקִיטֹר הַכִּבְשָׁן: (בראשית יט, כו – כח).

מי שמתבונן בפסוקים אלה, רואה הבדל שורשי ומהותי בין אשת לוט לאברהם אבינו ע"ה. אשת לוט - במקום לברוח מסתכלת אחורה בפרנויה, כל מה שמעניין אותה – זה מה מתרחש כעת עם הבית שלה וכו'. בשונה מכך אברהם אבינו - משכים כדי לעמוד לפני אלוקים, ומטרת ההסתכלות שלו - זה לראות אם יש עוד מה להציל ולעזור.

מה קורה כאן, הפחד של אשת לוט במקום הלא נכון - הביא אותה למצב שהיא נהפכת לנציב מלח, ומגיע לו העונש כעת על כך שלא נתנה מלח לאורחים, והסיבה שהעונש מתאחר עד עכשיו, כי הפחד המוגזם מביא את העונש, וכמו שכתוב: וַאֲשֶׁר יָגֹרְתִּי - יָבֹא לִי (איוב ג, כה).

עיסוק אובססיבי בפחד ובמה שעלול לקרות לנו [לא משנה בגלל מה; חטא, פשע], לפעמים גרוע יותר מן המצב הלא מרנין שאנחנו נמצאים בו.

כלפי מה הדברים אמורים, אדם נמצא במצבים שונים בחיים קשה לו, מעיק לו, לפעמים נתקל במצבים לא נעימים, ואפילו מצבים שמעוררים פחד, חרדה וכו', במקום לשקוע בזה ולחשוב למה זה מגיע לי, ולהסתכל אחורה בצורה אובססיבית – באיזה סיבת חטא ועוון נגרם לי המצב העכשווי, זה פעמים באמת מביא את האדם למצב של נציב מלח.

נכון שלא תמיד ניתן לשחרר את הפחדים בכוחות עצמנו. אך במצבים כאלה, כדאי לקבל עזרה וללמוד להשתחרר מהפרנויה המעיקה.

יש פחד שנובע מיראת שמים טהורה, וזה נפלא ומדהים, ובכך ניכר המעלה של יהודי עובד ה' אמיתי, אך פחד ויראה נפולה מכל מיני דברים – זה גובל בכפירה...

למה אנחנו לא מצליחים להתגבר על הפחד?

לסיום נביא הסבר למה אנחנו לא מצליחים להתגבר על הפחד אשר טמון בכך שהמוח שלנו מורכב משלושה חלקים:

השכבה העליונה - הניאו קורטקס - אחראי על ההבנה, תכנון, החלטות.

השכבה האמצעית - המוח הלימבי - אחראי על רגשות, קשר והימנעות מכאב

ושכבה הפנימית ביותר - המוח הקדום - שאחראי על הישרדות והאינסטינקטים שלנו.

כאשר יש מצב מאיים, כאשר מגיע מולך אריה או מחבל, רגש הפחד הוא בהחלט במקום.

אנחנו מתוכנתים להרגיש פחד, המוח הקדום - נכנס באופן אוטומטי לפעולה, זה הישרדותי - נועד להגן עלינו מפני אלימות וסכנה. וזוהי גם הסיבה שקשה מאוד להכיל פחד.

האינסטינקט הנורמלי בעת פחד – הוא מתנה שמצילה חיים, אך מכאן ועד להיכנס לחששות ודמיונות - אשר מוציאים את האדם מהשלווה ומהחיות האמיתית, זה כבר בבחירת וביכולת האדם לטפל בזה, וגם כשיש קושי בדבר - יש לשתפו עם חבר קרוב.

אשת לוט צופה אל ים המלח
החשיבות המרכזית שבדברי פינדרוס אודות בית המשפט העליון • טור דעה
כל אברך – נשק על ירך! מאמר מיוחד בעקבות הפיגועים בערים החרדיות
נעדרים במגזר החרדי: לא לוותר על אף יהודי • טור כואב
בבין הזמנים "כולנו נפגשים" בבית המדרש
מעון רה"מ הוא לא בית במשחק מונופול
עד דלא ידע: שמחה שאינה תלויה בדבר
מה עומד מאחורי מה שקורה בשמעון הצדיק
"הסערה בנגב מתחוללת בזמן שאנו כלל לא אמורים לטעת עצים"
הגר"ב שרייבר: תרבות יוון בדרך הלימוד
חג האורים • האור שמסתתר מאחורי היוונים והמתייוונים של 2022