אושר בטרומית: אבו כביר יחלל שבת

אושר בוועדת הפנים לקריאה ראשונה: המרכז הלאומי לרפואה משפטית יעבוד גם בשבתות. אייכלר: צריך לפתור את הבעיה עבור בני משפחות של מתים ערבים אבל לא לעשות פרצה

אושר בטרומית: אבו כביר יחלל שבת

ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה לקריאה ראשונה את הצעת חוק האנטומיה והפתולוגיה של חברי הכנסת וליד טאהא, מנסור עבאס ומאזן גנאים. הצעת החוק מבקשת להסדיר את פעילותו של המכון לרפואה משפטית במטרה לאפשר קבורה מהירה למתים ערבים גם במהלך סוף השבוע. חברי הכנסת וליד טאהא, אוסאמא סעדי, אלון טל ויוראי להב הרצנו הצביעו בעד, ואילו ח"כ יעקב אייכלר התנגד והציע כחלופה פתיחת מכון לרפואה משפטית נוסף בבית חולים בנצרת.

על פי הצעת החוק, המרכז הלאומי לרפואה משפטית יקיים מערך כוננות לביצוע תפקידים הנחוצים לחקירת סיבות מוות או לזיהוי מת בימים שאינם ימי העבודה הרגילים שלו, בהתאם להסדרים ולשעות העבודה שעליהם הורה המנהל הכללי של משרד הבריאות ובכפוף להוראות חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א–1951. לדברי יוזם הצעת החוק, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ וליד טאהא, מטרת התיקון לחוק להסדיר את פעילות המכון לרפואה משפטית ולהביא לקבורה מהירה מתים ערבים על מנת שלא להפר את ערכי דת האיסלאם וכבוד המת.

המרכז הלאומי לרפואה משפטית באבו כביר הינו המכון המרכזי בארץ המקיים ניתוחים פתולוגיים, בנסיבות של מוות לא טבעי. במהלך סוף השבוע לא מתבצעות כלל נתיחות שלאחר המוות, אלא במקרים חריגים. לכן קיימים מקרים שבהם גופות המתים מועברות ליקיריהם לקבורה מספר ימים לאחר פטירתו של האדם, דבר המהווה הפרה של ערכי דת האסלאם שמצדדת בקבורה מהירה כחלק מכבוד המת.

יו"ר הוועדה ח"כ טאהא הדגיש כי הנוסח עליו הצביעה הוועדה אינו נוסח סופי ויהיה נתון לשינויים לקראת הקריאה השניה והשלישית. "המכון הזה שעושה עבודת קודש צריך להיות עצמאי מבחינה מקצועית, ולא להיות מפוזר בכמה משרדי ממשלה. בנוסף, חסר כוח אדם משמעותי במכון, ולכן אני מעוניין להסדיר את עבודת המכון לטובת כל אזרחי המדינה היהודים והערבים, החילונים וחרדים", אמר היו"ר טאהא.

ח"כ יעקב אייכלר אמר כי הצעה טובה יותר מבחינתו היא לפתוח מכון נוסף לרפואה משפטית בבית חולים ערבי בנצרת, שם יבוצעו חקירות פתולוגיות במהלך השבת על ידי רופאים משפטיים שאינם יהודים. "יש הבדל הלכתי ברור בין ההלכה היהודית על פיה שבת חייבת להיות יום שבתון וגם המדינה הכירה בזה, לבין הצורך האמיתי שהועלה פה - שמוסלמי מלין את מתו בגלל השבת של היהודים. ההצעה שהציע ח"כ משה גפני לפתיחת מכון נוסף בנצרת תפתור את הבעיה. אני לא רוצה שיהודים שרוצים להפר את השבת ישתמשו באגף המוסלמי הזה".

ד"ר חן קוגל, מנהל המכון לרפואה משפטית אמר כי יש מצוקת כוח אדם משמעותית במכון. "יש לנו רק 10% מהרופאים המשפטיים שאנחנו צריכים. אנחנו נמצאים במגעים עם בית החולים בנצרת אבל לוקח זמן להכשיר רופאים משפטיים. כרגע יש לנו רק רופא משפטי ערבי אחד".

קבורת המת, אילוסטרציה
כך הוצפו הערים החרדיות בהזמנות למיזם בין הזמנים הגדול • צפו
בני ברק: ילד בן 8 נפגע מרכב ברחוב בן יעקב
נתפסו על חם: ארבעה חשודים נעצרו בחשד לפריצת רכב בירושלים
גם היום: הרבנים הורו לרבבות לצאת להפגנות על ביזוי כבוד המת • צפו
בפעם השניה בתוך שבוע: הרס ברמת מגרון
"מאות חוסמים צירים": מחאות ברחבי הארץ • צפו בתיעוד
"פאות ארוכות וזקן עבות": עיישה אליהו ליאור נעדר מאתמול
"סימני חניקה על צווארו": חשד לניסיון רצח בירושלים
אלעד: מפתחות הרכב נפלו בעת שהאבא חגר את התינוקת והיא ננעלה ברכב
ירושלים: רכב התנגש בקיר ברחוב יצחק הנדיב