לראשונה מהקמת המדינה: שיעור היהודים בישראל ירד מ-74%

נתונים מדאיגים: אחוז היהודים בישראל יורד בעקביות • על פי נתוני הלמ"ס שיעור היהודים באוכלוסיית ישראל ירד השנה לראשונה מתחת לסף של 74%

לראשונה מהקמת המדינה: שיעור היהודים בישראל ירד מ-74% עם ישראל בתפארתו

נתוני הלמ"ס שמתפרסמים היום, מגלים תמונה מדאיגה ביותר בנוגע לדפוסים הדמוגרפיים של אוכלוסיית ישראל. על פי ההודעה לתקשורת, בסמוך לקום המדינה עמד אחוז היהודים על 82.1% ואילו כיום הוא עומד על 73.9% בלבד.

מגמה זו בולטת במיוחד כאשר משווים את הנתונים המופיעים בהודעה לתקשורת של הלמ"ס השנה, לעומת זו שהוציאה לפני שלוש שנים. השוואה זו מגלה כי בתוך שלוש שנים בלבד, שיעור היהודים באוכלוסיית ישראל הצטמק ביותר ממחצית אחוז (0.6%), מ- 74.5 אחוז בשנת 2018, ל- 73.9 אחוז השנה. במונחים דמוגרפיים מדובר בשינויים בקנה מידה משמעותי מאוד כפי שניתן לראות בגרף.

השוואה זו מגלה כי במקביל להצטמקות שיעור היהודים באוכלוסייה, שיעור הערבים גדל באותן שנים ב- 0.2 אחוז ועומד על 21.1 אחוז, ושיעור אוכלוסיית ה"אחרים" גדל בקצב כפול של -0.4 אחוז ועומד על 5 אחוזים.

אוכלוסייה זו מורכבת מ"חסרי דת" שעלו מתוקף חוק השבות, אך גם מ"נוצרים לא ערבים" ודתות אחרות כגון בודהיסטים, שהיגרו מכוח חוק הכניסה לישראל, כגון משפחות ילדי זרים ואיחוד משפחות.

אוכלוסיית ה"אחרים" ו"נוצרים לא ערבים" גדלה בקצב הגבוה בישראל, ומרביתה ככולה של עלייה חדה בשיעורן של אוכלוסיות אלו באוכלוסיית ישראל נובע מעלייה והגירה בינלאומית.

מנהל המרכז למדיניות הגירה ישראלית עו"ד יונתן יעקובוביץ': "גם השנה, שיעור האוכלוסייה היהודית במדינת ישראל המשיך להצטמצם בקצב מהיר, במידה רבה הודות להגירה, אך מרבית הציבור איננו מודע לשינויים הדמוגרפיים הטקטוניים. נתוני הלמ"ס מדגישים את החשיבות האסטרטגית במדיניות הגירה אחראית שתשמור על האינטרסים של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

"מדיניות זו חייבת לכלול טיפול מקיף בתופעת הנישואים הפיקטיביים לצרכי הגירה, אכיפה קשיחה יותר כנגד שוהים בלתי חוקיים, טיפול מהיר בבקשות מקלט על מנת לצמצם את הניצול לרעה של המערכת והתאמת נהלי משרד הפנים וחוק השבות למציאות המשתנה. יש לנקוט בצעדים אלו לפני שיהיה מאוחר מדי וזהותה של מדינת ישראל תשתנה ללא הכר".

ירידת אחוז היהודים בישראל
בעקבות פטירת יגאל יהושע: חברי הכנסת מספידים
הזדהות עם טרור? שביתה כללית ו''יום זעם'' במגזר הערבי
התחזית להיום: מעונן חלקית - בהיר
פיקוד העורף קורא להיערך לתוכנית הפינוי "מלונית" • פייק ניוז
יגאל יהושע הי"ד נפטר לאחר לינץ' בידי מרצחים ערביים
האסון בקרלין: נפתחה חקירה בעקבות קריסת הטריבונה
אסון בכניסת החג: 'טריבונה' קרסה בקרלין - שנים נהרגו ומאות נפצעו
שריפת יער סמוך לכביש 1 • צפו
נס גלוי: טיל נפל מטרים בודדים מתחנת דלק בנתיבות
6 מתפרעים נוספים נעצרו בעיר לוד