נתקלתם בנמלת האש הקטנה? התרעה לציבור

המשרד להגנת הסביבה מתריע בפני הציבור על גילוי נמלת האש הקטנה בשתילים שנרכשו במשתלת "אגרו-נוי"

נתקלתם בנמלת האש הקטנה? התרעה לציבור

שתילים רבים הנגועים בנמלת האש הקטנה התגלו בחלקים נרחבים משטחה של משתלת אגרו-נוי שליד כפר אדומים. המשתלה קיבלה הנחיות מהמועצה האזורית מטה בנימין, האוסרות מכירת צמחים מהאזורים הנגועים ודורשות לטפל במפגעים, עד להכחדת נמלת האש הקטנה משטחה. המשרד להגנת הסביבה עוקב אחר הנושא באופן רציף ומנחה.

הציבור, וכן המשתלות שרכשו עציצים ושתילים מן המשתלה האמורה בתקופה האחרונה, מתבקשים לנקוט ערנות ולבדוק אם הם נגועים בנמלה.

עם רכישת שתילים חדשים ממשתלה, ניתן לבודד אותם למשך מספר שעות בקופסת קרטון עם פיתיונות (כמו חטיף חמאת בוטנים) בפינות הקופסה, ולראות אם נמשכות נמלי אש זעירות (נמלים בגודל כ-1 מ"מ בצבע כתום). אם מתעורר חשד להימצאות נמלי אש בשתילים חדשים, יש לדווח על כך למוקד הרשות המקומית ולהחזיר את השתילים הנגועים למשתלה, ולקבל הנחיות כיצד לטפל במפגע ולמנוע את התפשטותו. כמו-כן, יש לעדכן את מוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה בטלפון *6911.

על נמלת האש הקטנה:

נמלת האש הקטנה מוגדרת בעולם כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה ומבין הבעייתיים ביותר בעולם של האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע- IUCN. הנמלה אינה מעבירה מחלות, אולם היא מהווה מפגע תברואי ובניגוד למיני הנמלים המקומיות, עקיצתה של נמלת האש כואבת מאוד ויוצרת מעין כווייה.

בישראל התגלתה נמלת האש הקטנה בסוף שנת 2005 וכיום נפוצה בכל רחבי הארץ. החל מאוגוסט 2020 מתפרסמים נתוני הניטור של נגיעות נמלת האש הקטנה במשתלות.

מהי נמלת האש הקטנה ואיך מזהים אותה?

צבעה של נמלת האש הקטנה הוא אדום-כתום וגודלה 1-1.1 מ"מ. המלכה מגיעה עד לגודל של 2 מ"מ. את נמלת האש הקטנה אפשר למצוא מחוץ לבית: בגינות, מדשאות, בריכות ועל גבי עצים, ובתוך הבתים בעיקר בקיץ בחיפוש אחר לחות ומזון. מקורה של נמלת האש הקטנה הוא דרום אמריקה. הגורם להתפשטות הנמלה בעולם הוא הסחר בעצים שבהם נמצאים קנים של הנמלים. בארץ מתפשטת הנמלה בעיקר על יד יסחר בעציצים, וגם באמצעות שבבי עץ לחיפוי, גזרי עץ להסקה, גזם עצים, , אדמה וכד', המועברים ממקום למקום.

הנמלה עוקצת בני אדם בכל שעות היום, בבית ומבחוץ לבית. עקיצת בני אדם מתרחשת פעמים רבות כאשר הנמלים נלכדות בין עור הגוף לבגדים. עקיצת הנמלה כואבת מאוד ויוצרת מעין כוויה על העור למשך כמה שעות עד ימים. אצל חלק מהאנשים יכולה להתפתח תגובה אלרגית חריפה. בנוסף לפגיעה באדם הנמלה עלולה לפגוע בחיות בית, חיות משק, בחיות בר, בגידולים חקלאים, בגינון ובמגוון הביולוגי.

מה לעשות במקרה של עקיצה?

ניתן לשכך את הכאב ותחושת הצריבה באמצעות מריחת משחה וקירור המקום בקרח. חיטוי מקום העקיצה ימנע זיהום אפשרי.

במקרה של חשד לתגובה חריפה כתוצאה מעקיצת נמלת האש הקטנה יש לפנות מיידית למרכז הרפואי הקרוב.

כיצד מתמודדים עם נמלת האש?

בישראל רשומים תכשירים המיועדים להדברת נמלת האש הקטנה. תכשירים אלו הם פיתיון רעיל, אותו אוספות הנמלים לקן וכך יש פגיעה גם במלכה, לא רק בפועלות.

נמלת האש הקטנה במשתלת אגרו נוי

רשימה של התכשירים מופיעה במערכת חיפוש תכשירי הדברה. יש להשתמש בתכשירים רק בהתאם להוראות התווית.

שימו לב: השימוש בחלק מהתכשירים מותר לקהל הרחב. במקרים של נגיעוּת קשה מומלץ להזמין מדביר מוסמך בעל רישון הדברה בתוקף מהמשרד להגנת הסביבה שיעשה ניטור מקיף ויטפל בכל השטח. רשימה של מדבירים מורשים מופיעה במערכת חיפוש מדבירים

רשימת תכשירי הדברה בציון מיוחד על כך שהם מיועדים להדברת נמלת האש הקטנה, נמצאת במערכת חיפוש תכשירי הדברה באתר המשרד להגנת הסביבה. המשותף לכל התכשירים הוא כי הם פיתיון רעיל שהנמלים אוספות לקן וכך נפגעת גם המלכה – לא רק הפועלות.

כטיפול ראשוני מומלץ להדביר את נמלת האש הקטנה בעזרת פיתיונות גרגריים מחוץ לבית בכל שטח הגינה והחצר. אם טיפול זה לא פתר את הבעיה, אפשר לפזר פיתיונות גרגריים או פיתיון ג'ל גם בתוך הבית, לפי ההנחיות. השימוש בחלק מהתכשירים מותר לקהל הרחב, אולם אפשר להזמין איש מקצוע - מדביר מוסמך בעל רישיון הדברה בתוקף מהמשרד להגנת הסביבה.

המשרד להגנת הסביבה מעניק תו איכות, בשיתוף מכון התקנים, למשתלות אשר פועלות להגנת על הסביבה בתחום שמירת המגוון הביולוגי המקומי ונמנעות מהחדרת מינים פולשים ומטפלות במוקדי מזיקים באופן יעיל וסביבתי.

נמלת האש הקטנהנמלת האש הקטנה
אושר בוועדה: מספר הטלפון של 'מרכז הרעלים' יונגש על גבי אריזות
רפורמה בחקלאות? מחיר האבטיח זינק ל-14 שקלים לק"ג
אלו הגבינות שימכרו במחיר נמוך ב-22% עד 36%
שר התקשורת קבע: תתאפשר ניידות מספרים מלאה בקווים הכשרים
משרד הבריאות השהה את תו התקן של מפעל שטראוס
נדל"ן על הירח? בקרוב מאוד
חשש: בעקבות סימני הסלמונלה במוצרים - הריקול בשטראוס יורחב
איפה הכי משתלם לקנות? נתוני "סל המוצרים הבסיסי" לפסח נחשפים
מלחמה באוקראינה, שביתה בספרד: צפוי מחסור בביצים
למה חשוב לקנות מתנה לטיסה?