ביידן: "אנחנו נמצאים בתחרות קשה מול סין ורוסיה"

לראשונה בייידן הגיב לנסיגה מאפגניסטן בנאום מהבית הלבן • הטליבאן חגג את הסתלקות הכוחות האמריקנים ב"הלוויה" לחיילים שנהרגו, תוך הצגת ארונות עם דגלי ארה''ב

ביידן: "אנחנו נמצאים בתחרות קשה מול סין ורוסיה" נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן

סוף עידן: נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, נשא אמש (שלישי) דברים, בפעם הראשונה מאז הוציאה ארצו את כוחותיה האחרונים מאפגניסטן והגן על ההחלטה לסגת מהמדינה וביצוע התוכנית, שעלה בחייהם של 13 חיילים אמריקנים. כך התפרסם ב'ישראל היום'.

בנאום מהבית הלבן אמר ביידן: "סיימנו את המלחמה הארוכה בהיסטוריה של ארצות הברית. עשינו משהו שאף מדינה לפנינו לא עשתה. ההצלחה של המבצע הגיעה בזכות הכישרון והיכולת של הכוחות והצוות שלנו. האפגנים עזרו לנו". ביידן הוסיף ואמר כי עבור אזרחים אמריקנים, אין דד ליין בפינוי מאפגניסטן ומי שירצה לעזוב ויצטרך חילוץ, יחולץ.

ביידן השיב למבקרים את ההחלטה לסגת ואמר: "הנסיגה הזו הייתה ההחלטה הנכונה. העולם השתנה. הטרור הנכיח את עצמו ברחבי העולם, בעיראק, בתימן, בסוריה ובצפון אפריקה. אין לארצות הברית אינטרס באפגניסטן". ביידן הוסיף: "למי ששואף לפגוע בארצות הברית, אנו נרדוף אותך עד קצות העולם".

"זה הוא עולם חדש, אנחנו נמצאים בתחרות קשה מול סין ורוסיה ואין דבר שסין ורוסיה רוצות יותר משארצות הברית תישאר תקועה במאבק חסר סיכוי במשך עשור נוסף", אמר ביידן והוסיף: "ההחלטה הזו איננה קשורה רק לאפגניסטן אלא מסמנת שינוי של עידן".

הנשיא הוסיף כי העזיבה במועד לא הייתה החלטה שרירותית אלא החלטה שנועדה למנוע אבדן של חיי אמריקנים. ביידן ציין כי הטאליבן הודיעו כי לא יתקפו את הכוחות האמריקנים עד סוף חודש אוגוסט אך איימו כי אם האמריקנים יישארו יותר מכך, תהיה הסלמה. הנשיא התחייב להוציא אזרחים ובעלי ברית של ארצות הברית ב"אמצעים לא צבאיים".

הנשיא הילל את הכוחות והמתנדבים שסייעו לפנות יותר ממאה אלף אזרחים אפגנים מהמדינה והודה להם. "אני לוקח אחריות להחלטות שנתקבלו, לא יכולנו לבצע את הפינוי הזה באופן מסודר והגיוני יותר".

מוקדם יותר תועדו אנשי טליבאן עורכים לוויה מדומה לחיילים האמריקנים שנהרגו במהלך המלחמה בת שני העשורים באפגניסטן, בסוג של מפגן שמחה על עזיבתם של הכוחות האמריקנים. אנשי הארגון נשאו ארונות ועליהם דגלי ארצות הברית וברית נאטו וקראו קריאות בגנות ארצות הברית.

אנשי הארגון הקיצוני תועדו כשהם חוגגים ויורים באוויר ברחובות קאבול לאחר שבארצות הברית הודו על עזיבת הכוחות האמריקנים האחרונים את המדינה. אחד מדוברי הארגון, יוסוף קערי, הכריז בחשבון הטוויטר שלו כי: "אפגניסטן השיגה הלילה עצמאות מלאה, אחרוני הכוחות הזרים עזבו את שטחה".

בינתיים בקטאר, ששימשה מתווך בין אנשי הטליבאן וארצות הברית, ביקשו להרחיק את עצמם מהארגון ואמרו כי הכרה בממשלה של הטליבאן איננה בראש סדר העדיפויות של דוחא. עוד הוסיפו כי בשלב זה הם מנסים להעריך כיצד יוכלו לסייע לאזרחים המבקשים לעזוב את המדינה.

ביידן אישר: איראנים ששירתו במשמרות המהפכה - יוכלו להיכנס לארה"ב
הותר לפרסום: חוליית טרור נעצרה בטורקיה, חיי קבוצת תיירים ניצלו
פסיקה דרמטית בארה"ב בתחום הנשק: מיליונים נוספים זכאים לרישיון
במעמד שגריר ישראל ורבנים: נחנך מרכז החסד האירופאי בבירת גיאורגיה
אסון ענק באפגניסטן: 955 הרוגים ברעידת אדמה
הטייס שנעצר בארגנטינה - דמות מפתח במשלוחי הנשק האיראניים
"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון
דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור
צפו: סודות חכמת המזלות וכיצד קשורות המלחמות לכוכבי הלכת
תנועת ה-BDS פרסמה "מפה של הקשרים היהודיים" ועוררה סערה