משבר האקלים יוגדר כאיום על הביטחון הלאומי החל מהשנה הבאה

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ רם בן ברק, קיימה היום דיון על היערכות הגופים הביטחוניים לשינויי האקלים ושילובם בתרחישי הייחוס, במסגרת ציון הכנסת את יום ה...

משבר האקלים יוגדר כאיום על הביטחון הלאומי החל מהשנה הבאה

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ רם בן ברק, קיימה היום דיון על היערכות הגופים הביטחוניים לשינויי האקלים ושילובם בתרחישי הייחוס, במסגרת ציון הכנסת את יום הגנת הסביבה.

ד"ר יהודה טרואן ממרכז המחקר והמידע של הכנסת הציג בפני הוועדה היכן שינוי האקלים פוגשים את הביטחון בהיבטי ההיערכות, וציין שלושה נושאים מרכזיים: סיוע בחירום אזרחי עקב מזג אוויר קיצוני, כשירות מבצעית של הצבא וגיאופוליטיקה.

על נושא הכשירות המבצעית הרחיב ואמר האקלים ישפיע על חלון הזמן למשימות איסוף מודיעין ומבצעים, על מצב שיהיה עוצר אימונים בשל עומסי חום או מזג אוויר סוער, וייתכנו גם התאמות של ציוד לאקלים השונה שידרשו רכש והצטיידות.

עוד אמר כי ברמת הגיאופוליטית, הרי שמושג המפתח הוא "מכפיל איומים", שכן האקלים יכול לערער מדינות שכבר היום סובלות באזורנו מחוסר יציבות, ובעיות בנושא כגון מים, מזון כלכלה ופליטים, יביאו אותם לנקודות קיצון.

גלית כהן, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה: "מגמות העלייה בטמפרטורה בעולם היא משמעותית וברורה, וזה כבר מעבר להכחשה. זה נושא שרלוונטי מאוד ספציפית לישראל, כמו גם העלייה בגובה פני הים. אחרי שבחנו את כל התחייבויות המדינות בוועידת גלזגו, גילינו כי עדיין הן יביאו לעלייה של 16% בפליטות בעולם. היעד העולמי חייב להיות הפחתה של 45% בפליטות בעולם אם לא רוצים שהטמפרטורה העולמית תעלה במעלה וחצי עד 2050".

עוד אמרה: "ישראל צפויה להיפגע יותר מהרבה מדינות מערביות אחרות, ולכן יש לשנות דיסקט, ובמקום לומר שאנחנו רק פרומיל מהפליטות בעולם, להבין שאנו גם חייבים להפחיתן אצלנו וגם לשכנע מדינות אחרות להפחית. אנו נמצאים ב-Hot Spot שתיפגע פגיעה גדולה, וחלקים במדינה יכולים להיהפך לאזורים שלא ניתן לחיות בהם".

אריאל גלבוע, ראש מחלקת עורף במטה לביטחון לאומי: "בפעם הראשונה אנו מגדירים את משבר האקלים כאיום על הביטחון הלאומי. אנו עובדים כעת על הערכת המצב הלאומית שתאושר בהחלטת ממשלה בסוף שנה זו או תחילת שנה הבאה, וייוחד בה פרק למשבר האקלים. ניכנס גם בשנה הבאה יותר לעומק ההשלכות על מערכת הביטחון, לאחר שישלימו את עבודת המטה".

יוסי שפירא, ראש חטיבת מ"מ ותשתיות אסטרטגיות ברשות החירום הלאומי: "אנחנו בונים תרחישי יחוס בהתאם למה שמוגדר איום, וכבר כיום יש תרחישי ייחוס לשריפות, שיטפונות ואירועי קיצון של מזג אוויר. לתרחיש הייחוס לשנים הבאות אנו נוסיף גם, בין השאר, שפעת פנדמית, סופות חול, גלי חום, צונאמי, מצוקי החוף, ארבה, ועוד".

"כבר היום יש מרכז לחיזוי שיטפונות אבל התקציב מאפשר להחזיק אותו על כרעי תרנגולת, והתרעה פשוטה הייתה יכול למנוע את אותו אירוע של הצפת הדת"קים של חיל האוויר. אנו גם עושים עבודות על השפעת האקלים על אספקת החשמל, כי זה חשוב מאוד לעולם הרציפות התפקודית של המשק", הוסיף.

ד
מזג האוויר: מעונן חלקית עד בהיר בעננות גבוהה ובינונית
דרמה בנתב"ג: פלסטיני שב"ח ניסה לפרוץ את המחסום ונורה
זוועה: פלסטינים השפילו עוברי אורח חרדים בעיר העתיקה ונעצרו
מהיום: "נתיב פלוס" יחל לפעול בכביש 1
מזג האוויר: בהיר וחם מהרגיל
החובש יואל סוויסה ז"ל נהרג בתאונת דרכים קטלנית בדרום
ביהמ"ש שיחרר ממעצר פורעים שביצעו לינץ' במשפחה יהודית
הפעוט יאיר צפירה ז"ל בן 3 חודשים נמצא הבוקר ללא הכרה בביתו
רשות המסים והמשטרה סיכלו ניסיון הברחה של 20 ק"ג תכשיטי זהב בנתב"ג
מזג האוויר: מעונן חלקית ייתכן גשם מקומי בחוף בבוקר