ראשי הערים החילוניות: ”הפגנות כן, אבל תפילות לא?" - בשום אופן!

ראשי ערים חילוניות בעתירה חסרת תקדים לבג"ץ להשוות בין מספר המפגינים למספרי המתפללים בשטח פתוח

ראשי הערים החילוניות: ”הפגנות כן, אבל תפילות לא?" - בשום אופן!

אלפים בהפגנות השמאל

ראש עיריית בת-ים צביקה ברוט, ראש עיריית אור יהודה ליאת שוחט וראש עיריית קריית שמונה אביחי שטרן הגישו היום (רביעי) עתירה לבג”ץ בדרישה להשוות בין מספרי המפגינים למספרי המתפללים – בשטחים הפתוחים.

לדברי ראשי הערים, המדינה מבקשת מהם לעמוד מול מאות אלפי תושבים ולהסביר להם מדוע עליהם להתפלל בקבוצות קטנות ביום כיפור או להימנע מלהפעיל את העסק שלהם – אך במקביל היא מאשרת לעשרת אלפים מפגינים להגיע מדי שבוע, בניגוד לכללי הקורונה, להפגין בבלפור.

ראשי הערים טוענים כי תושבים רבים מסרבים בשל כך להקשיב להנחיות הקורונה, והם זועמים על שהמדינה מאפשרת למפגינים להתכנס ללא מגבלות ובאופן חופשי.

העתירה, אשר הוגשה על ידי עו”ד אילן בומבך, מבקשת מבג”צ לקבוע כי שתי הזכויות – הזכות להפגין והזכות להתפלל – הן זכויות שוות, ויש לקבוע כללים אחידים הן להפגנות והן לתפילות בשטחים פתוחים.

לדברי העותרים, המטרה היא להחזיר את אמון הציבור בממשלה ולהעלות את ההקפדה על הנחיות הקורונה.

“אנחנו במדינה דמוקרטית וחשוב מאד לאפשר הפגנות למי שרוצה בכך”, “אלא שבאותה מידה יש לאפשר גם את התפילות באוויר הפתוח באותם התנאים. יש להגביל את המספר המשתתפים בשני המקומות בצורה זהה, או לחילופין להתיר את שניהם באופן זהה. אי אפשר לעשות איפה ואיפה, שפוגעת באופן אנוש באמון הציבור במדינה בתקופה כל כך קריטית”.

ראשי הערים מדגישים: “בכל שבוע התושבים זועמים כשהם נאלצים לוותר על תפילות במניין או להפסיד לקוחות בבתי העסק שלהם, בזמן שהממשלה מאפשרת למפגינים לפעול באופן חופשי. אם המדינה רוצה שהציבור ייקח אותה ברצינות, עליה לקבל החלטות הגיוניות ואחידות, ולא לזגזג.

“אם הממשלה החליטה לסגור כעת את חופי הים, לאסור הופעות, ולצמצם מאד את התפילות באוויר הפתוח בגלל סכנה בריאותית – אז לא ייתכן שההפגנות יוכלו להימשך כאילו הסכנה אינה קיימת”.

ראשי הערים הדגישו כי העתירה לבג”צ אינה מתייחסת רק לתקופת הסגר, אלא גם להמשך חיי שגרת הקורונה לאחריו. עד היום הותר למספר קטן יחסית של מתפללים להתפלל יחד בשטחים פתוחים, בזמן שלהפגנות בבלפור הגיעו לעיתים כעשרת אלפים בני אדם.

”הפגנות כן, אבל תפילות, הופעות, ועסקים לא? בשום אופן”, אמר ברוט. ”זכות ההפגנה היא חשובה מאד, אבל אין שום סיבה שהזכות להפגין תעמוד מעל הזכות להתפלל או הזכות לפרנסה. הקריטריונים חייבים להיות זהים. כל אדם במדינה מבין את זה. חבל שהממשלה לא”.

כמה רגעים לפני החג: שלא נכשל בתולעים!
מְלֹךְ עַל כָּל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ בִּכְבוֹדֶךָ: רבבות יתאחדו לתפילת רבים מכל קצווי תבל
הילולת צדיקים: גדליה בן אחיקם
הגאב"ד חשף איך לעשות 'התרת נדרים' בעידן הקורונה • צפו
מאלף: הרב גלאזר לראש השנה: 'חיזוקים' • 'הלכות' • 'חידושים' • 'שמחה' • צפו
"רגע לפני ראש השנה" - עם הרב שלמה לוינשטיין שליט"א
צפו: התרת נדרים עם הגר"מ מאזוז שליט"א
מרגש עד דמעות! דרשת ערב ראש השנה מהרב ברוך רוזנבלום שליט"א
הראב"ד: "אינני רואה בדור הזו זכות גדולה מהצלת בנות ישראל ולגדלן לדרך התורה"
המשטרה מאיימת על קיום תפילות המוניות: "ניאלץ לבוא למקום"