הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?

המרוץ נפתח: יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' יבקש להיכנס למשרד האוצר • במקביל, נתניהו ככל הנראה ינסה להשאיר את התיק דווקא במפלגת השלטון

הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא? ראש הממשלה הבא, נתניהו

הבחירות מאחורינו והמרוץ לתיק האוצר נפתח. לפי דיווחים שונים, יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' יבקש להיכנס למשרד האוצר, וגם בשתי המפלגות הנוספות של הקואליציה המסתמנת, יהדות התורה וש"ס, היו שמחים לקבל את התיק. כך התפרסם ב'ישראל היום'.

התוכנית הכלכלית של סמוטריץ' מאופיינת באג'נדה שמרנית ומתיימרת לעשות סדר בעניין העבודה המאורגנת בישראל - בין השאר, לחוקק חוק בוררות חובה בשירותים חיוניים, לאסור שביתות הזדהות, לבטל את הקביעות בשירות המדינה ועוד. התוכנית עלולה לפתוח חזית מול ההסתדרות, ששמרה בשנים האחרונות על שקט תעשייתי.

נתניהו ככל הנראה ינסה להשאיר את תיק האוצר במפלגת השלטון, ובהתחשב בעובדה שהקואליציה המסתמנת כבר לא תהיה ממש צרה, 64 מנדטים, הוא יהיה פחות סחיט וקיים סיכוי גבוה שיצליח בכך.

נתניהו רואה חשיבות עליונה בתיק האוצר, הוא נוטה להתגאות בהישגיו הכלכליים ורכש לעצמו עם השנים את הכינוי "מר כלכלה". הוא כיהן בעצמו כשר אוצר והביא להישגים כלכליים, שזכו לשבחים אפילו מצד יריבו המר, אביגדור ליברמן. גם את התוכנית הכלכלית של הליכוד, שהוצגה בתחילת אוגוסט, נתניהו הציג בעצמו ועבד עליה יחד עם פרופ' אבי שמחון, יד ימינו לשעבר בנושאים הכלכליים.

בחירה לא פשוטה

בהנחה שתיק האוצר אכן יישאר בליכוד, נתניהו עשוי להתלבט בבחירתו בין ניר ברקת, אלי כהן וישראל כץ, שחושקים בתפקיד. כץ כבר היה שר האוצר בעבר בתקופה מאוד מאתגרת - שיא משבר הקורונה, כאשר הגירעון התקציבי נפער לשיא של כל הזמנים ושיעור האבטלה חצה את ה־20%. תקופת כהונתו התאפיינה בעימותים חריפים עם בכירי האוצר, שהובילו, בין השאר, להתפטרות של המנכ"לית וראש אגף התקציבים.

אלי כהן, שהתברג בפריימריז האחרונים כמספר שלוש, מסתמן כמועמד הבולט לתפקיד. כהן נחשב למקורב ליו"ר הליכוד וכבר היה שר בממשלתו (שר הכלכלה), הוא רואה חשבון בהשכלתו ובעל ניסיון רב במגזר העסקי.

כהן אף הכין תוכנית כלכלית משלו להורדת יוקר המחיה בישראל. תוכניתו, בדומה לתוכנית של הליכוד, כוללת הקפאה של מחירי החשמל, המים והארנונה, וגם הורדה מדורגת של המע"מ מ־17% ל־12%, על פני חמש שנים, בעלות שנתית של כ־6 מיליארד שקלים.

המבחן של נתניהו

מועמד נוסף מהליכוד שיתחרה על התפקיד הוא כאמור ניר ברקת, שאמנם לא כיהן מעולם כשר, אך היה ראש עיריית ירושלים במשך עשור וניהל את תקציבה של העיר הגדולה בישראל. גם לברקת יש תוכנית כלכלית משלו להורדת יוקר המחיה, שאותה הציג עם נתניהו לפני כשנתיים וחצי. נתניהו השתתף בהצגת התוכנית, שעסקה ברובה בהורדת מכסים ורגולציות ובהפחתת מסים על רכישת קרקעות, והכריז על ברקת כ"שר האוצר הבא" - הבטחה שבינתיים לא מומשה.

כך או כך, רק הבטחות הבחירות של הליכוד מסתכמות בעלות אדירה של עשרות מיליארדי שקלים. רק חינוך חינם לגילי 0-3 יעלה, לפי ההערכות, כ־20 מיליארד שקלים, והקפאת "מחוללי האינפלציה" (חשמל, מים וארנונה), כלשונו של נתניהו, תעלה כ־4.5 מיליארד שקלים נוספים.

אלא שנוסף על צעדים אלה, שמגדילים את ההוצאה הממשלתית, נתניהו התחייב גם להורדת המסים (הורדת מס ההכנסה על ידי ריווח נוסף של מדרגות המס והגדלה נוספת של נקודות הזיכוי, הפחתת מס חברות) - צעד שמקטין את ההכנסה הממשלתית.

לכך יש להוסיף גם את הדרישות הקואליציוניות של החרדים. מפלגת ש"ס, לדוגמה, התחייבה להרחיב את חלוקת תלושי המזון להיקף של מיליארד שקלים בשנה בבסיס התקציב, וייתכן שגם תקצוב מוסדות החינוך החרדיים יעלה.

מהיכן יבוא הכסף? יש לקוות שהעודף התקציבי שהסתכם מתחילת השנה בסכום אסטרונומי של 33 מיליארד שקלים הוא לא אירוע חד־פעמי, ושהכנסות המדינה מגז טבעי יצטברו בקצב מהיר יותר משנרשם עד כה.

האינפלציה בישראל בשיא של 14 שנים, מחירי הדיור זינקו ב-20.3% בשנה
הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון
מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול