"טבעת החנק": כל מה שצריך לדעת על הסגר ההדוק

ברקע העלייה החדה בנתוני תחלואת הקורונה, בחצות הלילה נכנסו לתוקף ההחמרות בהגבלות הסגר השלישי • האם ניתן לקבל טיפול רפואי? • הפרטים המלאים

"טבעת החנק": כל מה שצריך לדעת על הסגר ההדוק

תקנות הסגר ההדוק ייכנסו הלילה (שישי) בחצות לתוקף, ואם לא יחול שינוי – הן יפוגו בעוד שבועיים, ב-21 בינואר, בחצות. עד אז, ישנן תקנות רבות שנועדו להביא לבלימת המגפה בישראל. כך מתפרסם בישראל היום.

במסגרת הסגר המהודק, תיאסר פעילות של עסקים, מסחר ונותנים שירותים. גם מערכת החינוך תיסגר (למעט החינוך המיוחד), ומסעדות יוכלו לעבוד רק במתכונת של משלוחים. עם זאת, המצב יהיה שונה במקרים של מקומות עבודה מסוימים בהם העובדים הכרחיים לאספקת מוצר או שירות ושבהם תותר תפוסה מלאה;

מפעלים למתן שירותים קיומיים שהוכרו ככאלה (בהם תותר נוכחות מלאה של העובדים); מפעל בעל היתר מיוחד להעסקת עובד בשעות המנוחה (מותרת שהייה של מספר העובדים שהותרו בהיתר או עד 30% ממצבת העובדים, לפי הגבוה מבניהם); תעשייה ביטחונית ומפעל תומך ביטחון – עד 60%;

מקומות שבהם עוסקים בעבודות בינוי או בעבודות תשתית שאינן כוללות התקהלות במבנה סגור (תותר שהייה של כל העובדים); משרד ממשלתי, רשות מקומית, מועצה דתית ומוסד להשכלה גבוהה יעבדו בהיקף כוח אדם מזערי כנדרש ומקומות עבודה שהותרו בתקנות.

התנאים על היתר עבודה יחול גם על חברות שעומדות בתנאים להגדרת "מפעל טכנולוגי מועדף"; מקום שבו נדרשת כניסת עובד לשם תחזוקת המקום או לשם תיקון ליקוי הנדרשים כדי לשמור על שלמות המקום.

חל איסור מוחלט על קבלת קהל, למעט בחנויות למכירת מזון ומוצרי היגיינה, בית מרקחת ומכון אופטיקה (יותר לקוח לכל 7 מ"ר או עד 10 לקוחות במבנה); מכבסה ומעבדה לתיקון מוצרי תקשורת או מחשבים, חנויות למכירת מכשירי חשמל חיוניים ומוצרים חיוניים לתחזוקת הבית (לקוח לכל 7 מ"ר או ארבעה לקוחות);

אספקת שירות חיוני לציבור שלא ניתן לספר מרחוק, באופן מקוון או טלפוני (יותר לקוח אחד לכל 7 מ"ר או עד 10 לקוחות במבנה); טיפול רפואי או טיפול סוציאלי חיוני (לקוח אחד לכל 7 מ"ר או עד 10 לקוחות במבנה); מקום למתן טיפול רפואה משלימה (לקוח אחד לכל 7 מ"ר או עד 10 לקוחות במבנה) ומסגרות רווחות (תותר נוכחות של עד 15 אנשים במבנה ועד 20 בשטח פתוח).

סגר-אילוסטרציה

בנוסף, תותר קבלת שירותים בבית של נותן שירותים לתיקון חיוני בבית (לדוגמת אינסטלטור) ושירותי שמרטפות לטיפול בילדים מאותה משפחה גרעינית. רשויות מקומיות יורשו לקים פעולות של יחידות הנוער לרבות הפעלת מתנדבים, פעילות במרכזים לנוער בסיכון ועוד.

גם אתרי בילוי ופנאי יהיו סגורים, ובכך הכוונה ל"איי התיירות" באילת ובים המלח, צימרים, בתי מלון, פנסיון, אכסניה או יחידות אירוח; גני חיות וספארי, שמורות טבע וגנים לאומיים, אתרי עתיקות ומורשת ומוזיאונים. יותר לפתוח לציבור מקום קלפי המשמש לעריכת בחירות מקדימות (לקוח אחד לכל 7 מ"ר או עד 10 לקוחות במבנה). תפילות יותרו בהתאם לכללים הקיימים.

יחולו איסורים על קיום אירועים, למעט השתתפות של קרובי משפחה מדרגה ראשונה בחתונה, בהלוויה או בבר מצווה או בת מצווה, בברית וכדומה.

תחול הגבלה של יציאה עד 1,000 מטרים מהבית, ויהיה אסור לשהות בביתו של אדם אחר. הדברים הבאים יותרו: הצטיידות בתרופות, במזון ובמוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים; סיוע לאדם שיש לו קושי או מצוקה הדורשים סיוע; קבלת טיפול רפואי, טיפול סוציאלי חיוני, ; יציאת אישה לטבילה במקווה טהרה וטיפול רפואה משלימה.

אדם עם מוגבלות רשאי לצאת מביתו למרחק העולה על 1,000 מטרים עם מלווה אחד, אם הדבר נדרש מחמת מוגבלותו; העברה של קטין בין הורים החיים בנפרד או העברה של קטין שההורה האחראי עליו נדרש לצאת לצורך חיוני ואין במקום המגורים אחראי שניתן להשאיר את הקטין תחת השגחתו; טיפול חיוני בבעל חיים; יציאה של עובד או מועמד לעבודה למקום עבודה שפעילותו מותרת, לרבות יציאה של עיתונאי או עובד מקצועות התקשורת.

בנוסף, תותר הגעה למשכן הכנסת, יותר לצאת מהבית למרחק גדול מקילומטר לצורך השתתפות בהפגנה, להגעה להליך משפטי, כדי לתרום דם, כדי להשתתף בפעילויות במקומות שהותרו בחוק, יציאה לנתב"ג כדי לטוס לחו"ל (רק אם הכרטיסים נרכשו לפני תחילת הסגר), וכן מותר ביקור של בני משפחה מדרגה ראשונה או אפוטרופוס אצל אדם עם מוגבלות השוהה במסגרת מחוץ לביתו.

סגר
ועדת החוקה אישרה את הארכת התו הירוק
צפו: כשאפי מנסה להירדם בסוכה
בעוד שבוע: כך ישתנו ההגבלות על הטיסות לחו''ל
אושר: פטור מבדיקת PCR למחלימים מקורונה ב-3 החודשים האחרונים
תיעוד של ערב חג: שוק ארבעת המינים בקרית גת • גלריה
לקראת סוכות: בקיבוץ עין גב האיצו את קטיף הלולבים
עשרות אלפי חבי בידוד יחלו לקבל מסרונים מהמשטרה
עוקץ מהכלא: כך שדד האסיר קשישים מתאו בכלא
צפו: השוטרים הורסים סוכה וגורמים למהומה במאה שערים
לאחר שהדף שמאלנים: חייל נחקר על ידי צה''ל