האיחוד הציע סנקציות חדשות על רוסיה - אוקראינה קיבלה טילים מאנגליה

באירופה מגבירים את הלחץ על הקרמלין בעוד המתקפה הרוסית על חבל הדונבאס מקרטעת • טילי "ברימסטון" בריטיים נגד ספינות הועברו לידי חיל הים האוקראיני

האיחוד הציע סנקציות חדשות על רוסיה - אוקראינה קיבלה טילים מאנגליה

הלחץ על הקרמלין גובר: כלי תקשורת באוקראינה דיווחו היום (רביעי) כי צבא בריטניה העביר טילים נגד מטוסים וספינות לידי צבא אוקראינה, שבועות ספורים לאחר שבלונדון הודיעו על הכוונה לספק את מערכות הנשק המתקדמות לידי אוקראינה.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', כמה סוללות של מערכת ההגנה האווירית "אלביס סטורמר" הועברו לידי צבא אוקראינה. מדובר במערכת טיילם נגד מטוסי םהמותקנת על גבי נגמ"ש ומתאימה להפכלה מכל סוגי תוואי השטח. בנוסף דווח כי בריטניה העבירה כמה משגרים וטילים מדגם "ברימסטון" טיל מתקדם נגד ספינות שיצטרף למערך ההגנה הימית של קייב, שהצליח בחודש שעבר להטביע את ספינת הדגל של צי הים השחור הרוסי "מוסקבה".

אספקת הנשק המתקדם מגיעה יחד עם דשדוש מתמשך בימים האחרונים של תנופת המתקפה הרוסית בחבל דונבאס. לצד הפגזה ארטילרית משמעותית של צבא רוסיה, לא נרשמה כל התקדמות קרקעית של כוחותיו במזרח אוקראינה. חיל האוויר הרוסי הפגיז במהלך הלילה מטרות במחוז טרנסקרפטיה במערב אוקראינה. מנגד, מסוף דלקים גדול הושמד על ידי האוקראינים מעבר לקווים הרוסיים בעיר מאקיוקה מדרום לחרסון.

בעוד הרוסים מדשדשים בדונבאס, צבא אוקראינה ממשיך במתקפת הנגד סמוך לעיר חרקיב בצפון המדינה. אתמול עלה בידי צבא אוקראינה לשחרר את העיירה מולודובה ממזרח לחרקיב, העיר השנייה בגודלה באוקראינה.

"על פוטין לשלם מחיר יקר"

נשיאת הנציבות האירופאית אורסולה פון דר ליין הציעה הבוקר (רביעי) מתווה נוסף של סנקציות על רוסיה כתגובה לפלישתה על אוקראינה ב-24 בפברואר שעבר. בין הצעדים: הפסקה מדורגת של יבוא דלק רוסי, חרם על בנק ההלוואות הגדול במדינה ואיסור של גופי שידור העונים לקרמלין.

"היום, נציע לאסור את כל הנפט הרוסי מאירופה", אמרה הגרמניה פון דר ליין לפרלמנט האירופי בשטרסבורג. "זה יהיה איסור יבוא מוחלט", הוסיפה. כאמור, תוכנית הסנקציות עוד צריכה לעבור אישור של 27 המדינות החברות באיחוד אשר חלקם תלויות כמעט באופן מוחלט באנרגיה רוסית, בין אם מדובר בגז או דלק.

"על פוטין לשלם מחיר יקר בעקבות תוקפנותו הברוטלית", התעקשה פון דר ליין. סך הכל, מוסקבה מספקת כ-40 אחוזים מהגז וכ-25 אחוזים מהדלק ל-27 המדינות אשר מרכיבות את האיחוד וזאת הסיבה שהכלכלות החזקות ביבשת ובראשם גרמניה מחפשות חלופות למשאבים הרוסיים.

בנוסף, העיצומים שוב פעם מכוונים נגד המערך הפיננסי הרוסי והבוקר נשיאת הנציבות האירופאית הודיעה כי הבנק Sberbank יצא ממערכת הבנקאית הבינלאומית, "הסוויפט", המאפשרת העברות בינלאומית של כספיים. עוד שני בנקים נוספים הוכנסו לרשימה גם כן.

מאז יום שני מדינות האיחוד דנות בצעדים להמשך בידודה של רוסיה לאחר שנשיאה ולדימיר פוטין הורה על תחילת המלחמה נגד אוקראינה ו"דה-נאציפיקציה" של המדינה.

ניסוי בטילים הבריטיים

MBDA

לראשונה זה 50 שנה: שימוע על עב"מים בקונגרס האמריקאי
ביידן הציע לצפון קוריאה חיסונים - בפיונגיאנג התעלמו
תם המצור: מריופול נפלה לידי רוסיה
אחרי 9 שנות שלטון הימין: מהפך פוליטי באוסטרליה
סיכום חדשות השבת: רוסיה כובשת את מריופול
"יבטיח ניצחון במלחמה": ביידן צפוי לאשר סיוע של 40 מיליארד דולר
איראן דוהרת לפצצה: "חלון הזמנים עליו בנו במערב הצטמצם עוד יותר"
זוועה באוקראינה: עשרה אזרחים נהרגו מפגיעת פגז
נראה אתכם: ג'אגלינג וסידור שלוש קוביות הונגריות בו זמנית
ארה"ב תוציא ארגונים אסלאמיים ויהודיים מרשימת ארגוני הטרור