הנשיא הרצוג: "אשמח לבקר בגלוי בסעודיה"

איתות מדיני מפתיע מהנשיא • הרצוג: "יתרון כהונתי - בהשתלבות ישראל באזור" • "לאפשר שילוב החברה הערבית גם בצמרת המדינה"

הנשיא הרצוג: "אשמח לבקר בגלוי בסעודיה" נשיא המדינה הרצוג

"הסעודים צריכים להצטרף למשפחת הסכמי אברהם, ובהחלט אשמח להגיע בעתיד למפגש גלוי בסעודיה", אומר נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג בראיון ל"ישראל היום".

הנשיא מוסיף כי "תהליך ההצטרפות לא תלוי רק בישראל, אלא גם בתהליכים הפנימיים בסעודיה וביחסי סעודיה־ארה"ב".

בראיון, מדבר הרצוג על יחסי העבודה שלו עם רה"מ בנט ושר החוץ לפיד, לאור מעורבתו המדינית המשמעותית, שבאה לידי ביטוי בביקורים האחרונים בטורקיה ובירדן.

"ראש הממשלה ואני משתפים פעולה מצוין. באתי לתפקיד הנשיא עם מאגר קשרים מדיניים וניסיון מדיני עתיר, אז אני תורם אותו למערכת בתיאום מלא וברוח טובה. לדעתי, היתרון של כהונתי הוא בזרימה התודעתית התת־קרקעית, שעלתה על פני השטח, של השתלבות מדינת ישראל באזור".

הנשיא מביע דאגה מההסתה הלאומנית ברשתות החברתיות, שניכרת גם בגל הטרור הנוכחי - בעיקר סביב מסגד אל־אקצא.

"הרשתות מציגות מוצרים בלתי מסוננים ומאפשרות פרשנות מעוותת של המציאות", הוא אומר, "אנחנו, כאומת סטארט־אפ הכי מתוחכמת בעולם, חייבים לייצר פתרונות שיביאו את האמת לאמיתה לידיעת הציבור". הנשיא מוסיף: "יש לי אמונה מלאה בכוחן של האומה והמדינה לעמוד בכל אתגר, וצריך לומר תודה לצה"ל, לשב"כ, למוסד, למשטרת ישראל ולשאר כוחות הביטחון - ונתפלל שימשיכו כך ושיבלמו את כל הרע".

"הכל למען היציבות"

הרצוג מתייחס בדבריו למשבר הפוליטי בישראל מאז 2019 ומציין: "אעשה הכל כדי לתרום ליציבות, לא בראייה פוליטית של מי יוביל, אלא בהבטחת תהליך פוליטי בריא. אי־יציבות משפיעה ישירות על איכות חיינו, על יוקר חיינו ועל חינוך ילדינו".

לגבי השתלבות מפלגות ערביות בקואליציה, אומר הנשיא: "זו שאלה פוליטית, אבל התהליך הטבעי של השתלבות גורמים מהחברה הערבית ליד שולחן מקבלי ההחלטות היה צפוי על ציר הזמן, וצריך לאפשר לשילוב הזה לקרות גם בצמרת. זה תהליך שקורה בכל האומות".

בראיון עימו חוזר הרצוג גם לתחושותיו לאחר הפסדו בבחירות 2015 לנתניהו ומבהיר: "הפרק הזה מאחוריי, סגרתי אותו בתוך בקבוק וזרקתי לים - במובן זה שאני לא נוטר טינה, ומבין שהיתה תוצאה לגיטימית שכיבדתי אותה.

"כאבתי את התוצאה הזו באופן אישי, אבל המשכתי הלאה, גם אם מדי פעם מבליח לי משהו בתת־מודע. היום אני במקום אחר, גם בתפקוד הפוליטי. אני לא יכול להיות מחנאי".

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח