מרתק: מוחמד מדרום תימן מספר בהתלהבות על חיי היהודים בתימן

מפתיע היה לגלות, כי לקבוצת ‘המאורות’ בוואטסאפ – קו ליהדות תימן, מנוי גם מוסלמי מתימן בשם ‘מוחמד’, שזמן רב מקבל את עדכוני החדשות של יהדות תימן

מרתק: מוחמד מדרום תימן מספר בהתלהבות על חיי היהודים בתימן תמונה עתיקה של עולי תימןמוחמד מתימן מספר בוואצפ על יהודי תימן

לאחרונה בעקבות פוסט שפורסם בקבוצת ‘המאורות’ בוואטסאפ, על עליית כמה משפחות יהודים מתימן לאבו דאבי, התקבלה ממוסלמי תימני בשם ‘מוחמד’ תגובה בהודעת טקסט, והנה דבריו בחשיפה ראשונית של 'המאורות', מתרגום מערבית לעברית: "אני מוחמד מדרום תימן" פותח מוחמד ומספר, "הרבה יהודים התגוררו בכפר שלנו ובכפרים הסמוכים עד לפני 70 שנה. כיום נותרו רק כמה עקבות של מבנים בכפרים שלהם".

לדברי מוחמד "שמם של הכפרים שלהם, היה הביאל אל-ג’בר, רחווה קסדי, ומנסורה, ואנשי אלדיוואן ואלשועיב, וכן הכפר באג’יר".

ואז שאל מוחמד "האם מישהו עדיין זוכר את הכפרים האלה, שהיו שייכים להם?"

לאחר התדהמה שיש מישהו בתוך ים המוסלמים בתימן, שמתעניין ביהדות תימן מתוך הערכה וכבוד, מוחמד התבקש לספר על היהודים בתימן, וכך הוא ענה: "כתיבה על יהודי תימן היא נושא ארוך ורב-חתכים"

מוחמד הסביר: "יהודי תימן חיו ברוב האיזורים והכפרים בתימן, לפני עשרות שנים, בכל מקום אליו היית מגיע היו יהודים, וראוי לייחד על כך נושא נפרד. לכן במסגרת זו אכתוב רק על היהודים שחיו באזורינו ובגבולות שבטינו במשך עשרות שנים".

"היהודים נכחו בכפרים קטנים באזורינו, ובגבולות כל שבט, היו כפרים מכפרי היהודים שהיו בגבול שבט זה, והיו ארבעה שבטים במקום שנקרא ‘רדפן’. השבטים הם אל-חוג’אילי, אל-קוטאיבי, אל-עבדאלי ואל-בכרי, בנוסף לשבט אל-ימין השכן".

"שמו של כפר היהודים בשבט אל-חוג’אילי היה ראווה קדיש, וכפר אחר בשם אל-מנסורה. והיו בשבט קוטאיבי שני כפרים יהודיים שנקראו: כפר בג’יר, והכפר של היהודים בשעב אלדיוואן. ישנם גם כפרים יהודיים בחולמים".

וכאן עובר מוחמד לתאר את היהודים עצמם ואת אופי חייהם המיוחד: "היהודים היו בעלי מלאכה ומיומנים בצורפות, נגרות, ייצור וצביעה" כתב וסיפר, "לפני כמעט 70 שנה, פנו היהודים לכיוון עדן לעזוב לישראל. באותה תקופה כל היהודים עזבו, והכפרים שלהם התרוקנו. כיום לא נותר מהם דבר מלבד עקבות מבנים וסיפורים שסיפרו סבים וסבתות על מי שהיה גר כאן".

"הדבר המוזר הוא, שלא שמענו אף אחד מאלה שהתגוררו בכפרים האלה, למרות ששמענו, ראינו יותר על יהודים השייכים לצנעא, עמראן, חבאן, עדן, אל ד’לה ואחרים". מסיים מוחמד את דבריו.

המקובל הרב יעקב עדס: "תפקידי הנשמה" • צפו:
הרב עמאר - פרשת בא תשפ"א
איש האלוקים: הגאון הקדוש רבינו אבא שלום שבזי זיע"א
לעלוב בראנוביץ: טיש יארצייט לרבי דוד מלעלוב • תיעוד
הגאב"ד ר' אשר וייס בשאלת היומיים חג לתושב חו"ל
תיעוד: הילולת רבי דוד מלעלוב בלעלוב ירושלים
בד"ה: נפטר הרב שלום רצון זצ”ל
מהליכותיו ותולדותיו של הרש"ש הקדוש
הילולת צדיקים: רבי יוסף ג'יעאן זצ''ל
הלכה יומית: מדוע נוטלים ידיים לסירוגין?