סוף סוף: נתניהו וביידן שוחחו לראשונה מאז השבעתו לנשיאות

בהודעה שיצאה מטעם ראש הממשלה נמסר כי "השיחה הייתה ידידותית וחמה ביותר, ונמשכה כשעה" • שני המנהיגים אמרו כי יפעלו לחזק את הברית בין המדינות

סוף סוף: נתניהו וביידן שוחחו לראשונה מאז השבעתו לנשיאות נתניהו בשיחה עם ביידן

השיחה המיוחלת הגיעה: ארבעה שבועות בדיוק לאחר שנכנס לתפקידו כנשיא ארה"ב, התקשר הערב (רביעי) לראשונה ג'ו ביידן לראש הממשלה נתניהו. השיחה נמשכה כשעה ומלשכת נתניהו נמסר כי "הייתה ידידותית וחמה ביותר".

על פי הפרסום של אריאל כהנא בישראל היום, שני המנהיגים ציינו את הקשר האישי ביניהם, שנמשך כ-40 שנה, ואף העלו זכרונות משנים עברו. הם הסכימו להמשיך ולפעול יחד "להמשך חיזוק הברית האיתנה בין ישראל לארה"ב".

השניים דנו בהמשך קידום הסכמי השלום, באיום האיראני ובאתגרי האזור וסיכמו על המשך הידברות ביניהם. בד בבד, הנשיא ביידן בירך את נתניהו על הצעדים שנקט במאבק בקורונה והשניים דנו גם בדרכי ההתמודדות עם המגפה.

בנימין נתניהו עם ג'ו ביידן

בתוך כך, גורם בממשל האמריקני הביע תמיהה בימים האחרונים על הביקורת בישראל כנגד הממשל החדש והטענות שאנשי ביידן אינם חיוביים ביחס לישראל. לדברי הפקיד האמריקני הבכיר, הממשל החדש מרוכז בארבע משימות על, שאינן נוגעות לישראל, והן הקורונה, המשבר הכלכלי שנובע ממנה, האיום הסיני ושינויי האקלים. לכן, לא הייתה כל סיבה לנשיא ביידן להתקשר לנתניהו, ואדרבה, ישראל הייתה צריכה להיות שבעת רצון מכך.

הבכיר האמריקני ציין עוד כי הממשל, מגבה למעשה את חופש הפעולה של חיל האוויר בסוריה, גיבה את ישראל באופן מיידי בנוגע לבית הדין בהאג, נמנע מהחזרת השגרירות לירושלים ומחוייב להסכמי אברהם. בנסיבות האלה, הבכיר האמריקני ציין כי הביקורת בישראל, כפי שבאה לידי ביטוי מצד עיתונאים ופוליטיקאים, אינה ברורה.

כזכור, בשבועות שחלפו מאז נכנס ביידן לתפקידו הוא הספיק לדבר עם מספר רב של מנהיגים ברחבי העולם, אך עדיין לא שוחח עם עם מלך סעודיה סלמאן או יורש העצר מוחמד בן סלמאן, זאת לעומת הנשיא הקודם דונלד טראמפ שקיים מערכת יחסים הדוקה עם שתי המדינות. במסיבת עיתונאים שהתקיימה בשבוע שעבר, דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי אף נמנעה מלהגדיר את שתי המדינות - ישראל וסעודיה - כבעלות ברית של ארה"ב.

דרעי: התכנית שאושרה נותנת מענה לצורך בשמירה על הכנרת
יהדות התורה מתכנסת נגד הסלקציה של שושן פורים
מאמר הכפירה של נפתלי בנט
סמוטריץ' על בנט וימינה: "עוד מפלגת אווירה"
האזינו ללפיד: בנט וסער ישבו תחתי לאחר הבחירות, כרגע זה רק קמפיין
זליכה לבנט: מבטיח לפרוש מהמירוץ לבחירות אם אפסיד בעימות הכלכלי
בעקבות פסיקת הבג''ץ: חברי הכנסת מגיבים
ח''כ טסלר: "אני מתבייש מפני מאות האלפים שעודדנו אותם להתחסן"
פינדרוס: "מציע לאזרחים להגיש תביעה נגד שרי הממשלה"
מרגי למשטרה: "את הקנסות שנתתם אתמול תזרקו לפח"