הסלמה בדרום: עשרות רקטות נורו בליל שבת לעבר ישראל

שבת לא שקטה בדרום: במהלך ליל שבת שוגרו לפחות 36 רקטות לעבר ערי הדרום ויישובי עוטף עזה. בתגובה צה"ל תקף מטרות ברצועה מהאוויר ומהיבשה

הסלמה בדרום: עשרות רקטות נורו בליל שבת לעבר ישראל הנזק שנגרם הלילה במועצה אזורית אשכולשיגור רקטות מרצועת עזה

הסלמה ושבת לא שקטה עבר על יישובי הדרום: במהלך ליל שבת שוגרו 36 רקטות לעבר יישובי עוטף עזה, שלוש מהן נפלו בשטחי המועצות האזוריות שער הנגב ואשכול מבלי לגרום לנפגעים, ארבע יורטו בידי מערכת כיפת ברזל והיתר נפלו בשטחים פתוחים.


בתגובה לשיגורים צה"ל תקף ברצועה מהאוויר ומהיבשה.


טנק של צה"ל תקף עמדה צבאית של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטות ששוגרו מרצועת עזה לעבר שטח ישראל.


בנוסף, מטוסי קרב וכלי טיס של צה״ל תקפו תשתיות תת קרקעיות ומשגרי ירי תלול מסלול של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה. 


דובר חמאס בעזה, פאוזי ברהום, מסר: "ההסלמה הישראלית ברצועה, הפשעים נגד עמנו בירושלים, הניסיון לשנות את אופייה של ירושלים והפגיעה בזכויות המתפללים במסגד אל-אקצה הם חלק ממדיניות ישראליות מכוונת. אנחנו נמשיך בדרך ההתנגדות, המאבק וההגנה על ירושלים ועל מסגד אל-אקצה".


אופיר ליבשטיין, ראש המועצה האזורית שער הנגב מסר בתגובה לירי: הירי במהלך הלילה מזכיר לנו שגם השקט הוא זמני ושביר. הבוקר איתרנו נפילה בתוך שטח קיבוץ, בנס לא היו נפגעים בגוף, אך כמו תמיד, הנזק בנפש הוא גדול.


אני מבקש מכל תושבי שער הנגב להשמע להנחיות ולנהוג באחריות כלפי עצמם, המשפחות והקהילות.


מעל שני עשורים שהירי על ישובי שער הנגב נמשך. מעל שני עשורים שממשלות ישראל לא השכילו לייצר אסטרטגיה ברורה להפסקת הירי. לשמחתי, הירי לא מנע מאיתנו להתרחב ולהתפתח, אך אין ספק שמגיע לנו ביטחון, שגרה יציבה ותחושת הביטחון לנו ולילדינו. זו אחריותה של ממשלת ישראל גם בבוקר הזה.


גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול מסר: ״לילה ללא שינה עבר על תושבי העוטף. ככל שידוע לנו, הירי בוצע בתגובה לאירועים שמתרחשים באזור ירושלים ומסיבות פנים פלסטיניות. הקלות הבלתי נסבלת בה הארגונים מרשים לעצמם לירות על העוטף ולנסות לפגוע באזרחים היא מקוממת. 


עד כמה שזה נשמע אבסורד, אחרי 20 שנה של ירי, ישנם עדיין בתים באשכול שאין בהם ממ״דים. אותם ישובים לא נכללו בפרויקט מיגון עוטף עזה. תושבים אלה ישנו הלילה תחת מתקפת טילים, ללא ממ״ד וחשופים לפגיעה. ביום מתוח שכזה אני תובע מממשלת ישראל להניח בצד את העיסוקים הפוליטיים ולהתמקד באזרחים שלה בעוטף שזקוקים להגנה במידית״.


ב'קריה' בתל אביב התקיימה הערכת מצב מבצעית בראשות הרמטכ"ל אביב כוכבי ובהשתתפות סגן הרמטכ"ל, ראש אגף המבצעים, מפקד פיקוד הדרום, מפקד פיקוד העורף, ראש אגף המודיעין ונציגיו, מפקד חיל האוויר, מפקד פיקוד המרכז, מפקד חיל הים, מתפ״ש, נציגי משטרת ישראל, שב״כ והמל״ל ומפקדים נוספים.

בהערכת המצב הנחה הרמטכ״ל על שורת צעדים ותגובות אפשריות והערכות להסלמה. לאור האירועים וההתפתחויות הצפויות, החליט הרמטכ״ל לדחות בשלב זה את נסיעתו לארצות הברית.


ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לאחר הערכת מצב "הנחיתי להיערך לכל תרחיש"


שר הביטחון גנץ סיים הערב שורה של הערכות מצב ביטחוניות, ושיחת ועידה עם ראשי הרשויות בעוטף עזה ביחד עם השר אלון שוסטר מפקד פיקוד העורף, אלוף אורי גורדין. בשיחה עם ראשי הרשויות עידכן אותם גנץ על המאמצים לשמר את השקט, והבטיח להמשיך בקשר רציף ועדכונים לתושבים תוך מתן מענה לכל סוגיה שתעלה.


בסיום הפגישות אמר גנץ: "סיימתי סדרה של הערכות מצב ושיח עם ראשי הרשויות בעוטף עזה, בעקבות המצב הביטחוני - מדינת ישראל נוקטת במדיניות אזרחית מרחיבה ושומרת על חופש דת ופולחן לכל הדתות והמאמינים ובכללם תושבי מזרח ירושלים וכלל הפלסטינים. כרגע שקט בדרום, אבל אם השקט לא ישמר, עזה תיפגע קשות, אזרחית, כלכלית וביטחונית, ומי שישא באחריות הם ראשי החמאס. המשוואה ידועה להם וברורה מאוד. צה"ל ערוך לאפשרות של הסלמה, ונעשה את מה שנדרש כדי שהשקט ישמר".

חברון: ניסיון פיגוע במערת המכפלה
מעצר אלים: צעיר חרדי נפצע, למרות התיעוד השופט האריך את מעצרו
ראשוני: ניסיון דריסה ליד חיזמא
רעידת אדמה הורגשה בדרום • הנחיות פיקוד העורף
לראשונה בממשל בנט: צה"ל תוקף כעת מטרות של ארגון חמאס ברצועת עזה
מפקד חדש לשייטת 13: אלוף-משנה א׳
בנט נועד עם ארגמן: כהונתו תוארך עד לחודש אוקטובר
שריפות פרצו בעוטף עזה בעקבות בלוני תבערה ששיגרו המחבלים מהרצועה
צפו: המשטרה פשטה על תחנות הדלק
שגרירת ארה"ב באו"ם לשעבר באשקלון: "לישראלים יש זכות להיות בטוחים"