סקר: 48% מהציבור חושבים שטיפול הממשלה בקורונה גרוע

בניגוד להצהרות: רק 27% מההורים הצהירו שילדיהם למדו באופן סדיר בשבוע האחרון • תפקוד השרים דורג בשפל, והפערים בין הצהרות הפוליטיקאים למציאות נחשפים

סקר: 48% מהציבור חושבים שטיפול הממשלה בקורונה גרוע לפיד עם בנט

כשליש מהישראלים העובדים (32%) מעידים כי החסירו ימי עבודה בשבוע האחרון, ורק כשליש מהישראלים (27%) מעידים שילדיהם לומדים בשבוע האחרון בבתי הספר. היתר מעידים כי ילדיהם לא למדו כלל (20%) או למדו רק באופן חלקי (53%), כך עולה מסקר "ישראל היום", שנערך השבוע על ידי פרופ' יצחק כ"ץ מ"מאגר מוחות" בקרב 508 משתתפים בני 18 ומעלה מכלל האוכלוסייה הישראלית הבוגרת.

הנתונים האלה מאמתים את מה שכל ישראלי שחי כאן בגל החמישי של הקורונה רואה וחש על בשרו, שבפועל יש "סגר שקט" - הכינוי של מומחי תחום הבריאות לסגר שקיים בפועל בגלל התפשטות נרחבת, מאיימת ומסוכנת של מגיפה - ולא תוצאה של הכרזה על סגר כמו שהיה כאן ובמדינות רבות בעולם בגלי הקורונה הקודמים, וגם עדיין היום בכמה מדינות כמו סין והולנד.

את "הסגר השקט" ניתן לראות ולחוש בכל מגזר ותחום של החיים הציבוריים מחוץ לבית - החל מבתי הספר הריקים למחצה, הכבישים הפנויים יחסית, התחבורה הציבורית החצי ריקה, אירועי התרבות שמתבטלים באופן המוני, והקניונים והמרכזים המסחריים שפועלים חצי שוממים.

המצב הכל כך חמור הזה מבחינה בריאותית, כלכלית וחברתית, המשתקף גם בסקר, עומד בסתירה מוחלטת להצהרות הזחוחות והמנותקות מהמציאות של חלק משרי הממשלה, כמו שר האוצר אביגדור ליברמן, שדיבר על "המסעדות המלאות" - או שרת החינוך, שחוזרת ואומרת ש־90% מהתלמידים בבתי הספר לומדים כרגיל.

לכן, גם לא פלא שמסקר "ישראל היום" עולה כי את הציונים והדירוגים הנמוכים ביותר לתפקוד במשבר הקורונה נותן הציבור לשרת החינוך, שאשא ביטון (רק 18% דירגו אותה בציונים טוב וטוב מאוד), לשר האוצר ליברמן (רק 20%), ואחריהם: שר הבריאות ניצן הורוביץ (23%), ראש הממשלה נפתלי בנט (25%), יאיר לפיד (26%), ובני גנץ עם 35% שדירגו אותו בציונים טוב וטוב מאוד.

ראש הממשלה נפתלי בנט

על פי הסקר, רק 22% מקרב הציבור נותנים לממשלה ציון גבוה (טוב וטוב מאוד) על טיפולה במשבר הקורונה, 30% נותנים לממשלה ציון בינוני וכמעט מחצית מהמשיבים (48%) נותנים לה ציון גרוע על תפקודה במשבר הבריאותי הגדול ביותר שפקד את העולם ב־100 השנים האחרונות.

אין אמון

נתוני הסקר מצביעים על כך שאי אפשר להשלות ולרמות את הציבור, וכי האמון של הציבור בממשלה ובסולידריות החברתית בישראל בשפל. כל זאת, כשאמון הציבור במערכת הבריאות ובממשלה הוא קריטי וקובע את מידת ההיענות והציות של האזרחים להגבלות.

כל מערכת ההוראות של המאבק במגיפה לא יכולה ולא מסוגלת להתבסס רק על אכיפה וענישה, ולכן האמון של הציבור, בשילוב תחושת הסולידריות, יקבעו את מידת ההיענות שלנו להוראות הקורונה. עכשיו נראה שהציבור פחות ופחות נותן אמון בהוראות האלה ובתחושת הסולידריות המשותפת.

להחזיר את ההגבלות

האינטרס הציבורי והרפואי היה צריך להיות כבר מזמן הטלת הגבלות התקהלות כדי למתן את ההתפרצות, וחזרה ללמידה ולעבודה מרחוק כדי למתן את הפגיעה במשק, אבל למרבה הצער, אין ולא היה לראש הממשלה בנט הכוח הפוליטי בתוך הממשלה שלו לעשות זאת, אין מספיק בכירים במשרד הבריאות שנחושים להיאבק על הבריאות של כולנו.

אבל לעומת זאת, יש ויש הנהלה חלשה במיוחד ואובדת עצות במשרד הבריאות, ויש משרד אוצר ושר אוצר שבאופן אכזרי מצליחים בינתיים לא לשלם ולו שקל אחד למאות אלפי הנפגעים של הגבלות הקורונה והבידודים.

סקר הבחירות: גוש נתניהו עם 60 - מתנגדיו עם 53
"רמסתם ואימללתם את כולנו": ראש עיריית ביתר עילית על השר כהנא
פרישת זועבי: אלו תרחישי הדרמה הפוליטית שיקבעו את גורל הקואליציה
"גזירה נוראה": אייכלר על קריסת המתווה במירון
"הקריסה בלתי נמנעת": סמוטריץ' על כישלון מתווה מירון
עבאס: "רע"מ לוקחת אחריות, היינו על סף מלחמת אזרחים"
מזכ"ל העבודה יוזם מהלך לאיחוד מפלגתו עם כחול לבן
חשש באופוזיציה: הח"כ מהליכוד שיערוק לקואליציה
יעקב אשר חשף: "לאף גוף ממשלתי אין רשימה של פצועי אסון מירון!"
ראש לשכת עורכי הדין: "תמיד התנגדתי לפוליטיקאים שמזנבים במערכת"