השר לביטחון פנים: "לא היינו מוכנים לזה"

השר לביטחון פנים, עמר בר לב בכנס המכון למדיניות נגד טרור חשף: "התפרצות האוכלוסייה הערבית בשומר חומות הפתיעה מאוד"

השר לביטחון פנים: "לא היינו מוכנים לזה" השר לביטחון פנים עמר בר לב

השר בר לב נאם בכנס של המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן. בר לב גונן על המשטרה: "אם אתייחס לאירועי שומר החומות, משטרת ישראל פעלה נכון על אף הביקורת. ההתפרצות האוכלוסייה הערבית בשומר חומות הפתיעה מאוד את מדינת ישראל, לא היינו מוכנים לזה".

לטענתו: "בהסתכלות בהשוואה לשנת 2000 משטרת ישראל הצליחה להשתלט על הדברים בצורה סבירה אבל אין זה אומר שאין גחלים רוחשות מתחת לפני השטח כיום אשר יכולים לפגוע באופן קשה במרקם הישראלי העדין. מדובר באירועים שמעורבים בהם משפחות פשע בעלי השלכות לאומניות מאוד קשות שעצם קיומם פוגעת בעצם הממלכתיות של מדינת ישראל".

עוד הוסיף בר לב: "הדבר הנוסף שנחשף בשומר החומות הוא משבר האמון הקיים כיום, בצדק, בין אזרחי ישראל הערבים למוסדות המדינה. משבר אמון שצמח כתוצאה מהתעלמות מצוקות המגזר הערבי לאורך שנים. ההנחה היא כי כל עוד הפערים האלה קיימים בין אזרחי ישראל היהודיים לערבים אי השוויון והתסכול השורר בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל תמשך".

לדבריו: "אי השוויון וההזנחה של המגזר הערבי היווה מרחב להתעצמות הפשיעה באופן חסר פרופורציות והגיעה לכדי ערבול וחציית הפשיעה הפלילית לתחום הפשיעה הלאומנית".

בית כנסת שהוצת בלוד בימי הפרעות במבצע שומר החומות

בר לב התייחס לאירוע בריחת האסירים מכלא גלבוע ואמר: "המשרד לביטחון פנים מתמודד כיום עם אירוע שהחל במחדל בית הסוהר גלבוע שממנו הצליחו שישה מחבלים להימלט ולשמחתנו בעבודה משותפת הצלחנו לתפוס ארבעה מתוכם. המרדף אחר הנותרים ימשך מבחינתנו ימים ואף שבועות עד שנשים את ידינו עליהם".

השר לבטחון פנים שם את מבטחו בוועדת חקירה: "בעקבות המחדל הקמתי וועדת בדיקה ממשלתית שסמכויותיה יהיו רחבות, ובימים הקרובים נאייש את הוועדה ונעביר אותה לאישור הממשלה. אנחנו נרד לעומק הקורה ונבדוק מה הביא להיווצרותו של האירוע הזה. כמו כן, נבחן את שירות השב"ס לעומק".

עוד טען כי: "בגלל האירוע הזה נוכל להקפיץ את השב"ס למדרגה גבוהה יותר. הדבר ייעשה ללא שום מגבלה, בכוונתנו כי כל המידע וכל המסקנות של הוועדה יהיו שקופות לציבור. וועדה כזו לא נמשכת שבוע או שלושה, אולם אין בכוונתי למשוך אותה חודשים רבים כיוון שיש להפיק לקחים מיידים מהאירוע הזה, לבנות לקחי עומק ולסיים את האירוע הזה בצורה מהירה".

בנוסף התייחס השר על הירי אל עבר ביתו של הניצב ביום שישי ואמר: "אם עד כה היה ברור שמתקיימת מלחמה מאחורי הקלעים בין משפחות הפשע לבין ישראל, הירי המכוון על ביתו של הניצב הוא הכרזת המלחמה הציבורית על המשטרה אבל למעשה על המדינה כולה וכן על המשילות הישראלית".

התקיפות במהלך מבצע שומר החומות ברצועת עזהמעצר המחבלים שברחו מהכלא
לאחר אינספור פריצות - הפורץ הסדרתי לחנויות נלכד על חם
בנט: אצא למבצע צבאי לעזה אם נצטרך גם עם הקואליציה הזאת
שקד: "אבו מאזן משלם כספים למחבלים שרוצחים יהודים"
שר המשפטים: "אין דבר מסוכן יותר לישראל אם ניכשל במשימה הזו"
ירושלים: פיגוע בתחנה המרכזית
ח''כ פרוש הותקף: אלמונים ניסו לגזוז את זקנו
"אם היו מורידים את הדגל שתלו המחבלים היה מתרחש פיצוץ"
ראשוני: ניסיון פיגוע בצומת גוש עציון
בפעם הרביעית: אזעקה נשמעה בעוטף עזה - צה''ל תקף
לאחר הצהרת לפיד: אזעקות בעוטף עזה