רפורמה בחקלאות? מחיר האבטיח זינק ל-14 שקלים לק"ג

הפרי האדום והמתוק נמכר בימים אלה במחירי שיא • רמי לוי: "מזג האוויר החורפי גרם להיצע קטן יותר מאשר הביקוש, וכתוצאה מכך המחירים עולים – אבל לא חייבים לקנו...

רפורמה בחקלאות? מחיר האבטיח זינק ל-14 שקלים לק"ג אבטיחים

הפרי האדום והמתוק נמכר בימים אלה במחירי שיא • רמי לוי: "מזג האוויר החורפי גרם להיצע קטן יותר מאשר הביקוש, וכתוצאה מכך המחירים עולים – אבל לא חייבים לקנות בתחילת העונה" • מאיר יפרח, מזכ"ל ארגון מגדלי הירקות, מרגיע: "כשיתחיל הקטיף במרכז הארץ, הכמויות יגדלו והמחירים ירדו". כך פורסם ב'ישראל היום'.

פופולרי - ויקר מאוד: על רקע מחירי הפירות הגבוהים בישראל, מחיר האבטיח שובר שיאים השנה. כך, קילוגרם אבטיח בירקניות נמכר כיום ב-13.9-11.9 שקלים, ואילו ברשתות המזון מחירו הוא 9.9-6.9 שקלים.

"מזג האוויר החורפי גרם להיצע קטן יותר מאשר הביקוש, וכתוצאה מכך המחירים עולים אוטומטית", מסביר רמי לוי ל"ישראל היום", "הצרכן צריך לבצע קנייה חכמה. לא חייבים לקנות בתחילת העונה. בתקופה הזו בדרך כלל היינו קונים אבטיח ב-2 שקלים לק"ג, והיום זה 7 שקלים בממוצע, ברוטו. כעת אנחנו מוכרים אבטיחים ב-6.9 שקלים לק"ג. אני מאמין שהמחירים יירדו כשמזג אוויר יהיה חם יותר".

לדברי נוי הדס, בעלת רשת "נוי השדה", "מחירי האבטיחים ברשתות השיווק נמוכים יותר מכיוון שאין הבטחה לגבי טעם, מתיקות, צבע וכמות גרעינים". עם זאת, היא מסכימה שזה עניין של היצע וביקוש: "כרגע המחיר גבוה כי העונה רק התחילה, וכבר היה ביקוש אדיר לאבטיח בגלל יום העצמאות. בתוך שבוע-שבועיים המחירים יהיו נמוכים משמעותית ביחס לעונה".

מאיר יפרח, מזכ"ל ארגון מגדלי הירקות, הדגיש כי המחירים גבוהים משום שקטיף האבטיחים טרם החל בכל האזורים. כמו כן, לדבריו, "נשתלו פחות שתילים מבשנה שעברה, והשנה גם היתה קרה, ולכן גם כמות הטונות לדונם תהיה קטנה בהרבה מבכל שנה". עם זאת, הוא אומר כי "ברגע שמרכז הארץ ייכנס לקטיף, הכמויות יגדלו וכתוצאה מכך המחירים יהיו 3-2 שקלים למגדל".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "אנו נמצאים כעת בפתיחת עונת האבטיחים, לכן, כמות האבטיחים הנמצאת כיום בשוק עדיין מזערית, ובהתאם גם מחירם. בשל תנאי מזג האוויר והשפעות שינויי האקלים, בחודשים האחרונים פקדו אותנו מספר אירועי קרה וימים שבהם הטמפרטורה הייתה נמוכה במיוחד. אלו השפיעו על גידולי האבטיחים".

עוד הודגש כי "שר החקלאות, עודד פורר, ומנכ"לית המשרד, נעמה קאופמן-פס, יזמו את הרפורמה בחקלאות, שמטרתה להוזיל את מחירי הפירות והירקות לצרכן הישראלי, על ידי פיתוח וקידום החקלאות הישראלית ושמירה על התחרות בענף".

אילו שרשראות אשת חיל תוכלו להעניק לאישה שלכם?
מבוכים לדרכונים: אין תורים להנפקה
אושר בוועדה: מספר הטלפון של 'מרכז הרעלים' יונגש על גבי אריזות
אלו הגבינות שימכרו במחיר נמוך ב-22% עד 36%
שר התקשורת קבע: תתאפשר ניידות מספרים מלאה בקווים הכשרים
משרד הבריאות השהה את תו התקן של מפעל שטראוס
נדל"ן על הירח? בקרוב מאוד
חשש: בעקבות סימני הסלמונלה במוצרים - הריקול בשטראוס יורחב
איפה הכי משתלם לקנות? נתוני "סל המוצרים הבסיסי" לפסח נחשפים
מלחמה באוקראינה, שביתה בספרד: צפוי מחסור בביצים