סקר מיוחד: 72% מהציבור בעד שינוי הוראות הפתיחה באש

83% מהישראלים סבורים שאין לתת לאיראן נשק גרעיני • 57% מהערבים חושבים שאין צורך בפעולה צבאית לנטרול איום הגרעין • 50% סבורים כי צה"ל מוכן למערכה רב־זירתית

סקר מיוחד: 72% מהציבור בעד שינוי הוראות הפתיחה באש חיילי צה''ל בפעילות, אילוטסרציה

סקר שנערך עבור תנועת הביטחוניסטים מראה כי 72% מהציבור סבורים כי יש לשנות את הוראות הפתיחה באש, על מנת שחיילים ושוטרים יחששו פחות להשתמש בנשק לשם נטרול מיטבי של איומים. מנגד, 22% חושבים שאין צורך בשינוי הוראות הפתיחה באש. מבין הנשאלים בחברה הערבית נרשמה התנגדות של 52% לשינוי הוראות הפתיחה באש, לעומת 35% שהיו בעד.

עוד עולה על פי הפרסום ב'ישראל היום' כי 83% מהנשאלים סבורים שבהינתן נשק גרעיני לאיראן תיפגע היציבות הביטחונית העולמית. בקרב ערביי ישראל נרשמה הסכמה של כמחצית בלבד, וכ־12% מכלל המדגם לא חושבים שתיפגע היציבות הביטחונית.

52% מהנשאלים סבורים כי לשם נטרול איום הגרעין האיראני יש לפעול באופן שיכלול מערכה צבאית. מצד שני, 32% מכלל המצביעים לא מסכימים שיש צורך בפעולה צבאית, ביניהם 57% מערביי ישראל הנשאלים.

הסקר בדק גם את עמדת הציבור בנוגע למוכנות צה"ל ומערכת הביטחון למערכה צבאית משולבת. בנושא זה, 50% בלבד מקרב אזרחי ישראל מסכימים כי המוכנות למערכה כזאת גבוהה. זאת, לעומת 32% מהנשאלים שחושבים כי ישראל לא ערוכה למערכה משולבת, ביניהם 51% מערביי ישראל הנשאלים. רק 30% מכלל המצביעים סבורים כי העורף הישראלי מוכן לאירוע רב־זירתי.

"אתגרים מרחיקי לכת"

מנכ"ל תנועת הביטחוניסטים, תא"ל (מיל') אמיר אביבי, אמר: "אנו ניצבים בפני אתגרים מרחיקי לכת בתחומי הביטחון הלאומי, המחייבים בניית חוסן לאומי וחברתי, לצד מוכנות גבוהה של גופי הביטחון. יש צורך בהבנת הלכי הרוח בחברה הישראלית ביחס לסוגיות הבוערות.

"מדד הביטחוניסטים משקף באופן אמין כיצד אזרחי ישראל, יהודים וערבים כאחד, תופסים את העשייה של גופי הביטחון ואת האתגרים שלפתחנו.

"התוצאות הללו מחייבות אותנו להעמיק בדרכי הפעולה שלנו בכלל החזיתות - החזית האיראנית המתגבשת, מוכנות הצבא ללחימה בעורף האזרחי והיכולת לממש משילות באמצעות הוראות פתיחה באש רלוונטיות וגיבוי לכוחותינו".

הסקר נערך על ידי מחלקת המחקר של תנועת הביטחוניסטים בראשות אור יששכר, ובליווי סטטיסטי של ד"ר חגי אלקיים. המדגם נערך בקרב 1,232 משיבים מקרב האוכלוסייה הבוגרת בישראל המשתמשת באינטרנט, 1,032 מתוכם יהודים ו־200 מתוכם ערבים.

גנץ: מי שמבקש לבצע פיגוע ירי ולהרוג אזרחים ישראלים על הכוונת שלנו
אמש: מחבל ניסה לדרוס חיילים
ראשוני: חשש לפיגוע ירי בשומרון
גנץ על נתניהו: "נותן דלק לתעמולה של נסראללה"
6 עצורים בהתארגנות טרור של דאע"ש בצפון
סמוך למודיעין עילית: פלסטיני גנב רכב וניסה לסחוט את בעליו
מי לחיים ומי למוות: פיגוע ירי לעבר רכז השטח של תנועת רגבים
ברשות הפלשתינית מזהירים: "אנחנו לא עובדים אצל ישראל"
מועצת בנימין לבג"ץ: "כשלי משרד הבטחון גורמים לסבל לתושבים"
הבוקר: נהרגו שני המחבלים מבצעי הפיגוע בתל אביב