הנשיא ה-46: החל טקס ההשבעה של ג'ו ביידן

תחת אבטחה חסרת תקדים של אלפי חיילים ואנשי המשמר הלאומי, החל על גבעת הקפיטול הטקס המצומצם, בהשתתפות כאלף נוכחים בלבד

הנשיא ה-46: החל טקס ההשבעה של ג'ו ביידן הנשיא הנבחר ג'ו ביידן

“יום ההשבעה" - זו הכותרת המאוד לא יצירתית של העיתון הנפוץ בארה"ב, ה-USA Today, ביום רביעי. הכותרת משקפת ככל הנראה את העובדה שכמעט כל אחד ואחד מהאמריקנים יודע שזה יום היסטורי, ושאין צורך להרחיב, בייחוד אחרי שנה קשה במיוחד של בחירות בצל הקורונה.

היום בשעה 12 בצהריים שעון וושינגטון, פג תוקף כהונתו של הנשיא טראמפ. לאור בחירתם של מעל 270 אלקטורים בג'ו ביידן כנשיא, הוא יהפוך להיות נשיא באותו הרגע. כמה דקות לפני 12, הוא יישא שבועת אמונים לחוקה האמריקנית, לפי הנוסח שמפורט בחוקה עצמה, ושבה יבטיח להגן עליה מכל משמר "ושכה יעזור לי ה'".

הנשיא דונלד טראמפ ערך טקס פרידה מוושינגטון, ולמעשה מהעם האמריקני, בסביבות שמונה בבוקר בבסיס אנדרוז ליד וושינגטון ומנה את הישגי הממשל שלו ב-4 השנים האחרונות, שאותן הגדיר "נפלאות".

הוא הודה לבוחרים שנתנו בו אמון ואמר שהיה לו את "הכבוד והזכות הכי גדולים להיות הנשיא שלכם." הוא הבטיח כי הוא ומלניה "נחזור בצורה כלשהי." בניגוד לנאומים נוקבים אחרים, נקט טון רגוע כלפי מחליפו ביידן, ונפרד במילים האלו: "שיהיו לכם חיים טובים, נתראה בקרוב."

טראמפ המריא לאחר מכן לאחוזתו בפלורידה, בעוד ביידן יצא ממעון "בליייר האוס" מול הבית הלבן, שם לן את לילו האחרון כאזרח פרטי.

עוד נודע כי טראמפ הניח על השולחן של החדר הסגלגל מכתב שמיועד רק לביידן, שם ככל הנראה ייעץ לו איך להיות מוצלח בתפקידו. בכך למעשה המשיך טראמפ את המסורת שהתקיימה זה עשרות שנים בין נשיא אחד לשני.

טקס ההשבעה של ביידן יהיה מצומצם ביותר השנה וללא נוכחות מהציבור הרחב - שלמעשה מנוע מכל גישה למרכז העיר על-ידי עשרות אלפי חיילים. המצב הזה נוצר על רקע החשש שמתפרעים ינסו לשבש את השבעתו של הנשיא החדש, כפי שניסו לשבש את ההכרזה על ניצחונו לפני כשבועיים על ידי הסתערות על הקונגרס.

בנוסף, ההגבלות הקשות של מגיפת הקורונה, גרמו לכך שרק כ-1000 מוזמנים יהיו בגבעת הקפיטול בעת ההשבעה. אחרי ההשבעה ביידן ילך לטקס מיוחד בקבר החייל האלמוני בבית הקברות הלאומי, ומשם ייכנס בפעם הראשונה כנשיא לבית הלבן, יחד עם סגניתו קמאלה האריס.

התפרסם לראשונה בישראל היום ע''י ארז לין.

מזכיר המדינה בלינקן: "מאוכזבים עמוקות מההחלטה לחקור את ישראל"
הגעש בגודל 25 ק"מ בעודו באוויר
איראן וסוריה מעורבים בזיהום החופים • "נבוא חשבון"
נתניהו: "מדינת ישראל נמצאת תחת מתקפה"
בית הדין בהאג: פותחים חקירה נגד ישראל
בפנטגון חוששים מהתעצמות גרעינית של צ. קוריאה
"חייבים ללמוד מישראל": דרישה צבאית חריגה מצד סנטורים
צפו: מלוה מלכה השנתי של הגמ"ח המרכזי במדינות חבר העמים
תיעוד מרהיב - אלפי פרת משה רבנו השתלטו על שדה בקליפורניה
איראן מאיימת: "נבטל את ההסכם עם סבא"א"