כור גרעיני בחרקיב נפגע בהפגזות; זלנסקי: "קייב זקוקה למשאבים"

היום ה-31 ללחימה באוקראינה • ביידן ביקר בגבול אוקראינה ואמר כי "אסור שפוטין יישאר בשלטון" • שר ההגנה "הנעלם" של רוסיה תועד בישיבה • נשיא אוקראינה: "הנחת...

כור גרעיני בחרקיב נפגע בהפגזות; זלנסקי: "קייב זקוקה למשאבים" נשיא אוקראינה זלנסקי

היום ה-31 ללחימה באוקראינה • ביידן ביקר בגבול אוקראינה ואמר כי "אסור שפוטין יישאר בשלטון" • שר ההגנה "הנעלם" של רוסיה תועד בישיבה • נשיא אוקראינה: "הנחתנו מהלומות כבדות על רוסיה" • אזעקות נשמעו בערים מרכזיות • רוסים השתלטו על העיר שאליה הועברו עובדי תחנת הכוח הגרעינית בצ'רנוביל. כך פורסם ב'ישראל היום'.

היום ה-31 ללחימה: בהודעה של משרד הביטחון הרוסי שפורסמה אתמול (שישי), נכתב כי הצבא הרוסי עמד בכל יעדיו במהלך החודש הראשון ללחימה באוקראינה וכי כעת יתחיל השלב של כיבוש מחדש של חבל דונבאס.

כל העדכונים:

9:32: סגן ראש ממשלת אוקראינה הודיע: "שני מסדרונות הומניטריים סוכמו עם רוסיה היום"

9:20: יועץ משרד הפנים האוקראיני, ואדים דניסנקו: רוסיה החלה להרוס מחסני דלק ומזון, והם מביאים כוחות לגבול האוקראיני ברוטציה, כנראה במטרה לעשות ניסיונות חדשים להתקדם בשטחה של אוקראינה.

06:00: כוחות אוקראיניים כבשו מחדש כפרים הנמצאים במרחק 20 ק"מ ממרכז חרקיב. האזור היה מוקף על ידי כוחות רוסיים מאז השבועות הראשונים של הפלישה.

05:00: הגנרל הרוסי, סגן גנרל יעקב רזנצב, נהרג בתקיפה ליד העיר חרסון שבדרום המדינה, כך דיווח משרד ההגנה של אוקראינה.

רזנצב היה מפקד הצבא המשולב ה-49 של רוסיה והוא הסגן-גנרל השני - הקצין בדרגה הגבוהה ביותר שנהרג.

04:00: מתקפת נגד של כוחות אוקראינים 103 ק"מ מצפון-מערב למריופול הובילה לכיבוש מחדש של שני כפרים מידי הכוחות הרוסיים - כך דיווח הממשל הצבאי האזורי בזפוריז'יה.

03:44: תושבי מרכז קייב האזינו לקונצרט מאולתר של להקה שהורכבה מחיילים אוקראינים. הלהקה ביצעה כמה קלאסיקות, מוזיקת ​​פופ אוקראינית וכן את ההמנון הלאומי.

02:00: הנשיא זלנסקי דרש ממדינות המערב לספק לאוקראינה אספקה צבאית. כזכור, כמה מדינות הבטיחו לשלוח טילים נגד שריון ונ"מ, כמו גם נשק קל, אך זלנסקי אמר כי קייב זקוקה לטנקים, מטוסים ומערכות נגד ספינות.

"זה מה שיש לשותפים שלנו, זה מה שרק צובר שם אבק. כל זה לא רק למען החופש של אוקראינה, אלא למען החופש של אירופה", אמר בנאום וידאו.

לדבריו, אוקראינה צריכה רק 1% מהטנקים והמטוסים של נאט"ו: "לא ביקשנו יותר. אנחנו לא מבקשים יותר. אנחנו מחכים כבר 31 יום!".

23:58: כור מחקר גרעיני בחרקיב נפגע מהפגזות רוסיות. אף שהוא מסוכן, עד כה לא היה שחרור של חומר רדיואקטיבי.

23:00: פסטיבל המוזיקה של חרקיב יצא לדרך למרות ההפגזה הבלתי פוסקת של רוסיה.

המארגנים התעקשו שהאירוע חייב להתחיל כמתוכנן, והמוזיקאים הופיעו על מדרגות השיש של תחנת מטרו המשמשת כמקלט ענק.

נגן צ'לו שהופיע בפסטיבל, דניס קרצ'בצב, אמר שהוא רוצה להעביר מסר של תקווה לתושבי המקום: "אנחנו חזקים, כל אחד יכול לעזור למדינה שלנו בדרכו".

21:46: כ-4,500 מבני מגורים, 100 מפעלים, 400 מוסדות חינוך ו-150 מוסדות רפואיים נהרסו בהפגזות על אוקראינה, כך דיווח שר בממשלת אוקראינה.

לפי הערכות ראשוניות, ההפסדים שנגרמו לאוקראינה הגיעו לעשרות מיליארדי דולרים, כאשר הסכום עולה מדי יום.

20:35: ביידן בוורשה: "אנחנו לא פה להילחם עם הרוסים, הכוחות שלנו הן להגן על בעלות ברית נאט"ו. אל תחשבו אפילו על תקיפה של אינץ' אחד של נאט"ו, יש לנו מחויבות תחת סעיף 5 להגן על כל אינץ' של ברית נאט"ו. כל הדמוקרטיות בעולם צריכות להירתם למען אוקראינה. המלחמה הזאת היא כבר עכשיו כישלון אסטרטגי לרוסיה. דיקטטור שרוצה לבנות מחדש אימפריה לא ינצח עם חופשי. אוקראינה לעולם לא תהיה ניצחון לרוסיה. האיש הזה לא יכול להישאר בשלטון".

20:30: נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, אמר בביקורו בוורשה: "במאבק הנצחי של אוקראינה והעם שלה הם בחזית, בקרב הגדול יותר על הדמוקרטיה שמאחדת את כל העמים החופשיים, על הערכים הדמוקרטים של חופש הדיבור ועוד, הם תמיד היו תחת מתקפה. המסר שלי לאוקראינים: אנחנו עומדים איתכם, נקודה. לפוטין יש חוצפה להגיד שהוא נלחם למיגור הנאצים, והוא יודע שזה שקר. זלנסקי יהודי, המשפחה של אביו נמחקה בשואה, ולפוטין יש את החוצפה להגיד שהכוח הוא מה שחשוב".

20:00: ראש עיריית לביב הודיע כי מתקפת טילים נוספת פקדה את העיר וכי חמישה בני אדם נפצעו במתקפה הקודמת, שבמהלכה ירו הרוסים שני טילים לעבר העיר.

19:00: שני טילים רוסיים פגעו בעיר לביב במערב אוקראינה, כך הודיע השלטון המקומי בעיר, שבה מתגוררים קרוב למיליון פליטים שנמלטו מאזורי הקרבות ביתר המדינה.

17:50: הנשיא ביידן, שביקר בגבול פולין-אוקראינה, תקף בחריפות בהצהרה לתקשורת את נשיא רוסיה פוטין וכינה אותו "קצב". ביידן אמר כי "מה שקורה באוקראינה ישנה את ההיסטוריה של המאה ה-21. נעבוד ביחד כדי להבטיח שהשינוי הזה יהיה לטובתנו, לטובת אוקראינה, לטובת הדמוקרטיה בעולם". עוד אמר ביידן לנשיא פולין אנדז'יי דודה כי המחויבות להגנה הדדית על מדינות נאט"ו היא "קדושה".

עוד הוסיף ביידן כי אינו בטוח שרוסיה שינתה את האסטרטגיה שלה בפלישה לאוקראינה, לאחר שמוסקבה הודיעה כי מטרתה כעת היא "להתמקד בשחרור חבל דונבאס".

14:54: שר החוץ האוקראיני קולבה אמר כי קיבל "הבטחות נוספות" מארה"ב לגבי האופן שבו יתפתח שיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות.

14:10: דיפלומט סיני בכיר בשם ליו שיאומינג נפגש עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב במוסקבה.

13:30: לפי הודעת משרד ההגנה הרוסי, מטרות צבאיות באוקראינה הותקפו.

12:50: שר ההגנה האוקראיני שויגו אמר כי הוא ושר החוץ קולבה קיימו פגישה ראשונה עם עמיתיהם האמריקנים.

11:43: הרוסים השתלטו על העיר סלבוטיץ שבצפון אוקראינה, שאליה הועברו העובדים בתחנת הכוח הגרעינית בצ'רנוביל שהושבתה. מושל אזור קייב אמר בהצהרה מקוונת שכוחות רוסיים השתלטו על בית החולים בסלבוטיץ וחטפו את ראש העיר.

11:59: ראש עיריית מריופול שוחח עם שגריר צרפת באוקראינה על אפשרות למילוט אזרחים, זאת לאחר שמקרון אמר שיציע לרוסיה תוכנית שתסייע לפינוי אנשים.

11:22: אחד האנשים שהיו הכי קרובים לנשיא ולדימיר פוטין לפני הלחימה, אך כמעט שנעלם מהתודעה מאז החלה הפלישה - שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו - תועד בישיבה של בכירי מערכת הביטחון בסרטון שהפיץ הממשל הרוסי הבוקר.

אף שלא ברור אם אכן מדובר בסרטון מהימים האחרונים, כנראה מדובר בניסיון להזים את השמועות שהופצו מטעם מתנגדי השלטון, כולל באוקראינה, כי הוא לקה בהתקף לב או נודה ממעגל המקורבים של פוטין בעקבות סדרת הכישלונות בשדה הקרב בשבועות האחרונים. כזכור, גם ביום חמישי האחרון הוא תועד בשיחת זום עם הנשיא פוטין, לראשונה מאז 11 במארס, אף שלא ברור גם לגבי הסרטון ההוא אם היה עדכני.

10:57: נשיא אוקראינה זלנסקי קרא למדינות המייצרות אנרגיה להגדיל את התפוקה, כך שרוסיה לא תוכל להשתמש בעושר הנפט והגז שלה כדי "לסחוט" מדינות אחרות.

10:15: משרד ההגנה פרסם עדכון מודיעיני, שלפיו רוסיה עושה "שימוש חסר הבחנה בהפצצות אוויריות וארטילריה" בערי אוקראינה.

09:46: לפי משרד התובע הכללי של אוקראינה, 136 ילדים נהרגו במהלך הלחימה. מספר הילדים הפצועים עומד על 199.

09:05: מנתוני ארגון הבריאות העולמי עולה כי 72 מתקני בריאות הותקפו באוקראינה מפרוץ הלחימה. לפי הארגון, המספר גדל "על בסיס יומי". לפחות 71 מתו ו-37 נפצעו בהפצצות בתי חולים ואמבולנסים ברחבי המדינה.

08:48: בעדכון הבוקר של צבא אוקראינה, נמסר כי חייליו ממשיכים להדוף התקפות של כוחות רוסים על הבירה קייב.

08:05: נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר כי ארצו הנחיתה "מהלומות כבדות" על רוסיה. לדבריו, "כל משא ומתן עם רוסיה חייב להבטיח את ריבונותה של אוקראינה ואת שלמותה הטריטוריאלית של המדינה".

07:56: על פי דיווחים בתקשורת המקומית, אזעקות נשמעו בכמה ערים מרכזיות באוקראינה, ובהן קייב, צ'רקאסי, קירובוראד, זפוריז'יה, דניפרו, ז'יטומיר, חרקיב וסומי.

ביידן אישר: איראנים ששירתו במשמרות המהפכה - יוכלו להיכנס לארה"ב
הותר לפרסום: חוליית טרור נעצרה בטורקיה, חיי קבוצת תיירים ניצלו
פסיקה דרמטית בארה"ב בתחום הנשק: מיליונים נוספים זכאים לרישיון
במעמד שגריר ישראל ורבנים: נחנך מרכז החסד האירופאי בבירת גיאורגיה
אסון ענק באפגניסטן: 955 הרוגים ברעידת אדמה
הטייס שנעצר בארגנטינה - דמות מפתח במשלוחי הנשק האיראניים
"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון
דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור
צפו: סודות חכמת המזלות וכיצד קשורות המלחמות לכוכבי הלכת
תנועת ה-BDS פרסמה "מפה של הקשרים היהודיים" ועוררה סערה