ביוזמת ח"כ אבוטבול: מתקדמים לעידן דיגיטלי במוניות

ח״כ הרב משה אבוטבול: ״אני אוהב את נהגי המוניות, אני בא ממקום של בעד ומעריך את העבודה היומיומית שלהם, אני רוצה ששני הצדדים יהיו מרוצים״ • צפו בדיון הסוער

ביוזמת ח"כ אבוטבול: מתקדמים לעידן דיגיטלי במוניות

יו"ר ארגון נהגי המוניות, יהודה אור בדיון עם ח"כ יעקב מרגי על תשלום דיגיטלי

ערוץ כנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, התכנסה היום לבחינת "הנגשת אמצעי תשלום דיגיטליים, עם מחיר ידוע מראש, בנסיעה במונית".

הדיון התקיים לבקשת חברי הכנסת הרב משה אבוטבול, אנדרי קוז'ינוב ואנטאנס שחאדה, שהסבירו כי משרד התחבורה אוסר על שימוש באפליקציות המאפשרות הזמנת מונית עם מחיר נסיעה ידוע מראש, ואף מנהל חקירות נגד נהגים וחברות המציעות שירות כזה. חברי הכנסת ביקשו לבחון את הטענות ולהביא להנגשה של השירות, לאור הצורך בקידום מדיניות התומכת בהגברת תחרות והורדת יוקר המחייה. ח״כ הרב משה אבוטבול אמר בדיון: ״אני אוהב את נהגי המוניות, אני בא ממקום של בעד ולא ממקום של נגד ומעריך את העבודה היומיומית שלהם, אני רוצה ששני הצדדים יהיו מרוצים- גם נהגי המוניות וגם הלקוח הקטן״.

בפתח הדיון התייחס היו״ר מרגי לסוגיית התחבורה הציבורית, וביקר את טיפול משרד התחבורה: ״סוגיית התחבורה הציבורית במדינת ישראל היא סוגיה שאיך שלא נעלה לדיון – יש מה לדון בה. אנחנו מדינה קטנה ויש הרבה פיקוח בעניין המוניות, משרד התחבורה מתנהל באיטיות בנושא הזה״.

היו״ר מרגי ביקש את התייחסות משרד התחבורה בנוגע לתדירות האכיפה ובקרה יזומה של משרד התחבורה וכמות הפקחים הקיימים, ושאל האם אין מנגנון שיוודא כי לא תתקיים הפקעת מחירים. בתגובה ענתה לו עו״ד מיטל סלע-דונגי מהלשכה המשפטית במשרד התחבורה, כי תקנות התעבורה קובעות שלא ניתן לגבות מחיר מוסכם מראש מאחר ולא קיים מאפיין של קביעות בנסיעות אלו. לדבריה, התעריפים משתנים בכל נסיעה וכי שירות זה יביא לקריסת הפיקוח הקיים היום. באשר למספר הפקחים אמרה, כי המספר לא גדול ואכן אין דרך לדעת שלא תתקיים הפקעת מחירים.

יו״ר ארגון נהגי המוניות, יהודה בר אור, אמר כי המונה משמש מחסום לאפליקציות ולנהגים פרטיים להיכנס לענף, במקום הנהגים הקיימים. לדבריו, לא ייתכן שהאפליקציה תיתן מחיר לצרכן ולבסוף הנהג יעמוד בפקק עם הלקוח כשעתיים ויקבל את אותו מחיר.

מנהלת תחום כלכלת תחבורה במשרד התחבורה, ברוניסלבה חירמן, אמרה כי נעשתה עבודה לאיסוף נתוני עלויות של נהגי מוניות, ובהתאם תומחר מחיר לדקה ומחיר לקילומטר. מאחר והמונה צריך להיות תקין, לנהגי המוניות קיים חוזה עם חברה שבודקת את התקינות ודמי השירות הם תעריף מפוקח העומד על 714 ש״ח לשנה. היו״ר מרגי הגיב ואמר: ״רציתם לחפש מלוכה ומצאנו בינתיים אתונות, כל סוגיית המוניות צריכה להיכנס לאסדרה מסודרת״.

אשר עוז, מקים איגוד נהגי המוניות שחברתו עובדת מעל לשנה עם מחיר קבוע מראש, אמר כי לא התבצעה ולו נסיעה אחת בה הנוסע שילם יותר. הוא סיפר כי הנהגים מזומנים למשרד התחבורה לבירורים ורועדים מפחד כי זאת פרנסתם.

מנכ״ל משרד התחבורה, עופר מלכה, אמר כי בעלי העניין זומנו והוסבר להם כי יש צורך להתקדם לעידן הדיגיטלי, למשרד התחבורה אינטרס שהמוניות יתפקדו ולהקל על עומסי התנועה ויש צורך להפוך את מוניות הספיישל לכלי שמסיע נסיעות שיתופיות. עוד הוסיף מלכה, שהמשרד עובד על מודל של נסיעה שיתופית.

היו״ר מרגי סיכם אך הדיון ואמר: ״הועדה קוראת למשרד התחבורה לקיים צוות חשיבה שייתן מענה לכלל הצרכים בסוגיית המוניות, הן של הצרכן והן של הנהג. צריך שתהיה הוגנות והגינות״. כמו כן, דרש היו״ר מרגי ממשרד התחבורה להגיש נייר עמדה בסוגיה של הסדרת ענף המוניות עד ל-1 באפריל 2021 ולאחריו יתקיים בוועדה דיון נוסף בנושא.

חריש: פיילוט הרכב השיתופי שהעירייה מקדמת יוצא לדרך
אושר סופית: 2 בדיקות קורונה שליליות על מנת לחזור לארץ
ח"כ אזולאי: עשרות אלפי עצמאים נמצאים בסיכון כלכלי
ניצחון לסמוטריץ': ביעור השחיתות בכשרות
טלגרם בדרך החוצה מחנות האפליקציות?
לראשונה: קווים מהירים מבת ים לבני ברק ותל אביב
רכסים תהיה חלק ממיזם התחבורה הגדול של הצפון-פרויקט נופית
220 במקום 60 חניות: קבלו את החניון הרובוטי
לקראת הסערה: כך תוכלו למנוע אסון
לומדים מהבית – איך עושים זאת בצורה הכי יעילה!