בנט ולפיד בוחנים חזרת ישראל לאונסק"ו

מלשכת רה"מ לא הודיעו מתי תתקבל ההחלטה • משרד החוץ: "צריכים לחשוב איך מסתדר העניין של אונסק"ו במכלול היחסים שלנו עם הרשות"

בנט ולפיד בוחנים חזרת ישראל לאונסק"ו לפיד עם בנט

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד בוחנים את בקשת ארה"ב כי ישראל תחזור לארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם, אונסק"ו, כך נמסר מלשכת ראש הממשלה, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

הנושא הועלה פעמים רבות בשיחות שקיימו בכירים בממשל עם עמיתיהם הישראלים, ובכלל זה במפגשים שקיימה בארץ בשבוע שעבר שגרירת ארה"ב לאו"ם, לינדה תומאס גרינפילד.

מלשכת בנט לא נמסר מתי תתקבל ההחלטה. מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז אמר אתמול בתגובה לפרסום כי ארה"ב אכן הציגה לישראל בקשות לחדש את חברותה באונסק"ו: "אני לא מכיר לחץ של ארה"ב. אני מכיר מחשבות של ארה"ב לחזור לארגון אונסק"ו. אנחנו צריכים לחשוב איך מסתדר העניין של אונסק"ו במכלול היחסים שלנו עם הרשות הפלשתינית (כיוון שהרשות התקבלה לארגון במעמד "מדינה")".

עוד אמר: "זה לא דבר שאפשר לשוחח עליו בנפרד משורה ארוכה של סוגיות אחרות. יש לזה השפעה על הדרך שבה הקהילה הבינלאומית מסתכלת על הרשות הפלשתינית, והעמדה שלנו היא שהרשות היא לא מדינה".

רוח גבית לטרור

המומחה למשפט בינלאומי פרופ' יוג'ין קונטורוביץ' מפורום קהלת אמר בתגובה לפרסום כי תהיה זו שגיאה מצד ישראל לחזור לאונסק"ו. "אונסק"ו הוא חלק מרכזי בקמפיין האו"ם לדה־לגיטימציה לישראל - הצטרפותה של ישראל לארגון תעניק לו את האישור האולטימטיבי לפעילותו זו".

"הדחיפה האמריקנית להקמת קונסוליה פלשתינית פועלת להחליש את הזיקה של ישראל לירושלים, כשארגון אונסק"ו ניסה לטשטש את הקשר של ישראל גם להר הבית ולחברון. אנו רואים שהמאפיין החוזר בדיפלומטיה האמריקנית הוא הניסיון לגרום לישראל לשתף פעולה בהכחשת הנרטיב ההיסטורי שלה", דברי קונטורוביץ'.

בתוך כך, בדיקת ארכיון מגלה כי ראש הממשלה והשרים הבכירים תמכו בשעתם בכל מאודם בפרישת ישראל מאונסק"ו. ראש הממשלה בנט היה זה שהודיע ב־2014 כשר חינוך על ניתוק הקשרים מאונסק"ו: "אונסקו נותן רוח גבית לטרור. העולם המערבי צריך לעמוד מול אונסק"ו ונגד פרס לטרור. כמו שפועלים נגד טרור אסלאמיסטי בתדמור ובחלב, כך צריך להתנגד לטרור דיפלומטי בירושלים".

שר החוץ יאיר לפיד כתב כי "אם ארה"ב תפרוש (בצדק) מאונסק"ו, גם ישראל צריכה לפרוש בו ביום. לא יכול להיות שהם יפרשו בגלל היחס לישראל, ואנחנו נישאר".

"המפכ"ל עסוק להאשים את איתמר בן גביר שבגללו יש אינתיפאדה"
מתווה הכותל: גפני וקריב ''מתאחדים'' נגד כוונות הממשלה
הרב יצחק בצרי: "בלי כדור אחד נמחקים מעם ישראל אלפים רבים"
בן גביר: "למשטרה לא ברור שאת האמצעי מפעילים רק במצב אין ברירה"
חוק החשמל עבר בקריאה ראשונה
אייכלר: "מסמנים את החרדים לגזור עליהם והעם שותק"
ליברמן על רפורמת הגיור: "נקדם את הצעת החוק עם או בלי קשר למתווה"
בעקבות ניגוד העניינים: תוקם וועדה ציבורית לשכר חברי הכנסת
בנט: "עם הרבה גאווה, אני עומד כאן כראש ממשלת ישראל"
סער: "עשיתי זאת בשביל המדינה, לא בשביל עצמי"