נמשיך להיתקע בדרכים? זהו חוק המטרו שעומד בלב המחלוקת בכנסת

פחות תאונות, חיסכון של מיליארדי שקלים ואוויר נקי יותר • החוק שעלה לכותרות יכול לשפר פלאים את המצב של ישראל, אך בינתיים תקוע בשל המריבות של הפוליטיקאים

נמשיך להיתקע בדרכים? זהו חוק המטרו שעומד בלב המחלוקת בכנסת רכבת תחתית, אילוסטרציה

הפוליטיקאים רבים – ואנחנו נמשיך לסבול? אחד החוקים החשובים לכלכלת ישראל הוא חוק המטרו. קשה להפריז בחשיבות לאזרחי המדינה הסובלים מגודש מאמיר בכבישים מדי יום. העלות השנתית של הפקקים בכבישי ישראל מוערך על ידי משרד האוצר בכ-40 מיליארד שקל, עלות אסטרונומית זו נובעת מאובדן הזמן בשל העמידה בפקקים, מזיהום האוויר שנותר עקב כך וכן מהעלייה במספר תאונות הדרכים. לפי הערכות, הפקקים בכבישי ישראל ילכו ויתארכו בשנים הקרובות אם המדינה לא תקדם צעדים חיוניים לפתרון הבעיה. העלות של הפקקים למשק עלולה להגיע עד שנת 2030 לכ-70 מיליארד שקל בשנה.כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

עם זאת, בינתיים באופוזיציה מסרבים לתמוך בחוק והוא נותר מחוץ להסכמות שהושגו לקראת פיזור הכנסת. מעל דוכן המליאה במהלך הלילה (בין שני לשלישי) אמר ח"כ יואב קיש (הליכוד) כי האופוזיציה תסכים לתמוך בחוק המטרו "אם הבחירות יהיו ב-25 באוקטובר".

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ גלעד קריב (העבודה), תקף את ח"כ קיש: "שנה שלמה אנחנו טוענים שנתניהו ושותפיו מוכנים "לשרוף את המועדון" במאבק מול הקואליציה. אקורד הסיום המביש הוא הסירוב של נתניהו ויואב קיש לאשר את חוק "המטרו" - הבשורה הכי חשובה בתחום התחבורה לעשור הקרוב. אין סיבה שהקואליציה תסכים לביזיון הזה". במפלגתו של קריב לוחצים להגיע להסכמות ובינתיים הדיון בוועדת החוקה בראשותו על פעילות ועדת הבחירות נדחה, על מנת להגיע להסכמות.

שר האוצר ליברמן

ישראל נחשבת לאחת המדינות הפקוקות ביות ב-OECD ויש לכך כמה סיבות: היעדר מערכות הסעת המונים (מטרו) וצפיפות, וקצב גידול האוכלוסייה מהיר יותר מהממוצע ב-OECD.

המדינה מקדמת מספר פתרונות שאמורים להקל על הגודש בכשישים ובהם ניתן למנות את הרכבת הקלה, אגרת גודש שתכנס לתוקף רק ב2025, מתן העדפה לתחבורה ציבורית ועוד. ואולם, לפי כל הדעות, ההקלה האמיתית על הגודש בכבישים תגיע רק על ידי הפעלת מטרו באזור המרכז.

זה עשרות שנים מדברים על הקמת מערך המטרו במדינה, אך הנושא נשאר בגדר רעיון שאפתני שלא קודם בשל עלותו הגבוהה (כ-150 מיליארד שקלים), ובעיקר בשל מורכבות קידום הליכי התכנון בסביבה אורבנית צפופה. באופן מסורתי תהליכי תכנון התשתיות בישראל לוקחים שנים רבות, וזאת בשל הצורך בקבלת אישורים מגורמים רבים – רשויות מקומיות, ועדות ועוד. מערך המטרו המתוכנן צפוי לעבור בלא פחות מ-24 רשויות באזור המרכז – כך שללא חוק המטרו המפשט את התהליכים הביקורתיים המסורבלים של התכנון, לא סביר שיוכל להיות מקודם אי פעם.

המטרו צפוי לכלול 109 תחנות ומטרתו העיקרית הוא שחרור הפקקים בגוש דן, אבל לא רק. המטרו צפוי לחזק את מרכזי התעסוקה במרכז ולהנגיש אותם גם לתושבי הפריפריה. בנוסף, לפי חוק המטרו המוצע, במתחמים בסביבת המטרו תחול החובה לייעד 30% מהקרקע לדיור בר השגה, בתי דיור מוגן, דיור במחיר מוזל, מעונות לסטודנטים ועוד.

החובש יואל סוויסה ז"ל נהרג בתאונת דרכים קטלנית בדרום
ביהמ"ש שיחרר ממעצר פורעים שביצעו לינץ' במשפחה יהודית
הפעוט יאיר צפירה ז"ל בן 3 חודשים נמצא הבוקר ללא הכרה בביתו
רשות המסים והמשטרה סיכלו ניסיון הברחה של 20 ק"ג תכשיטי זהב בנתב"ג
מזג האוויר: מעונן חלקית ייתכן גשם מקומי בחוף בבוקר
נפתח לתנועה הכביש שיקצר את הנסיעה לבאר שבע
דליפת דלק ממכלית העוגנת במסוף קצא"א במפרץ אילת
כתב אישום כנגד ר"י חומש על הפרת חוק ההתנתקות
התחזית: מעונן חלקית ותחול ירידה קלה בטמפרטורות
בית שמש: סב הכלה התמוטט לפתע במהלך החתונה